Bühler’den gıda işleme endüstrisi için yeni dijital çözümler

Tahıl ve bakliyat işleme teknolojilerinde dünyanın öncü markası Bühler, gıda güvenliğinin sağlanmasına katkıda bulunacak, verimliliği artırıp, enerji tüketimini ve israfı azaltacak, devrim niteliğinde yeni teknolojiler sImage_1_Testingundu.

Bühler, tüm gıda değer zinciri boyunca toksik kirlenmenin en aza indirilmesi, gıda israfının azaltılması ve nihai ürünün kalitesinin artırılması adına Microsoft ile başlattığı yeni ortaklık kapsamında çığır açan dijital teknolojilerini tanıttı. Yeni dijital çözümler ve hizmetler, Almanya’daki Hannover Messe fuarında sergilendi. Bühler Bilgi Teknolojileri Baş Sorumlusu (CTO) Ian Roberts, “Bugünün gıda değer zincirleri çok büyük meydan okumalarla karşı karşıya. Güvenli ve hilesiz gıdalar geliştirmek ve gıda kaybı ya da israfını azaltmak için dijital çözümler bize yardımcı olacak. Daha etkin bir üretim yapmamızı sağlayacak. Gerçekten de dijital yeteneklerimizi akıllı şekilde uygulayarak, gıda değer zincirinde israfı ve enerji tüketimini yüzde 30 oranında azaltma hedefimize ulaşabiliriz.” dedi. Microsoft Üretim ve Kaynaklar Genel Müdürü Çağlayan Arkan da tarım sektöründe gelecekteki kalite taleplerini karşılamanın ve tarımsal üretimin tüm yönlerinde sürdürülebilirliği sağlamanın kilit öneme sahip olduğunu dile getirdi. Arkan, “Microsoft’un misyonu, Bühler gibi lider şirketlerin Azure bulut ve Azure IoT teknolojilerimizi kullanarak tarımdaki trendleri doğru şekilde öngörmede, gıda güvenliğini geliştirmede ve müşterileri için daha iyi hizmetler sağlamada verilerinden yararlanmasına yardımcı olmaktır” şeklinde konuştu.

Bühler-Microsoft işbirliği, global gıda endüstrisinin giderek artan çevresel ve ekonomik baskıyla karşı karşıya olduğu bir döneme denk geliyor. 2050 itibariyle, dünya nüfusunun 9 milyara çıkacağı tahmin ediliyor. Yeterli ölçüde besleyici gıda arzının sürdürülebilir şekilde sağlanması, daha yeni ele alınmaya başlayan büyük bir zorluk olarak göze çarpıyor. Global enerjinin yüzde 30’undan fazlası gıda üretimi için harcanıyor. Fakat 800 milyon insan açlığın pençesindeyken, tüm gıdanın yaklaşık yüzde 30’u israf ediliyor. Bugünden bakıldığında, tarım sistemlerinin 2050 yılında 265 milyon ton daha fazla protein sağlaması gerekecek. Bühler, akıllı ortaklıklar yoluyla, bu zorlukların üstesinden gelmeye katkıda bulunacak çözümler geliştirmeyi amaçlıyor. Bühler CTO’su Roberts, bunun da gıda endüstrisinin dijitalleştirilmesi yoluyla gerçekleştirilebileceğini belirtiyor.

 

 

Kontrol edin

FRITSCH, MULTIVAC çatısı altına girdi

Türkiye’de yatırımları bulunan FRITSCH Grubu, paketleme devi MULTIVAC’ın çatısı altına girdi. Temmuz ayında FRITSCH Grubu’nu …