Brezilya’da Ekmek, Makarna ve Bisküvi

Brezilya’da ekmek tüketimi tüm dünyada olduğu gibi tahıllı çeşit ekmek tüketimine doğru genişlemekte ve hızlı yaşam tarzının bir sonucu olarak marketlerde ve fırınlarda alınıp tüketilebilecek şekilde çeşitli malzemelerle üretilip satılmaktadır. Aynı yaşam tarzı makarna ve noodle tüketimini de etkilemiş, bu ürünlerin halk arasında daha çok tercih edilir olmasını sağlamıştır. Brezilya’nın tatlı kültürü ise ülkenin etkisinde kaldığı farklı coğrafyaların kendine özgü lezzetlerle harmanlanmasını kolaylaştırmıştır.

brazilarastirmaBir ülkenin mutfağı ağırlıklı olarak o ülkeyi oluşturan farklı topluluklar, gelenekler ve kültürlerden inşa edilir. Söz konusu ülkenin faklı bölgelere olan coğrafi yakınlığı ve ulaşılabilirliği de ülke mutfağını zenginleştiren en önemli etmenlerdendir. Dünyadaki bazı ülkeler gibi Brezilya da renklerin, dillerin, geleneklerin ve kültürlerin eriyip harmanlandığı çok motifli bir ülkedir. Brezilya, bu açıdan bakıldığında, hem kültürlerin bir noktada buluştuğu bir mozaik hem de her bölgesinde farklı beslenme geleneklerine sahip büyük ve hayranlık uyandırıcı bir ülkedir.

Brezilya’da ekmek tüketimi tüm dünyada olduğu gibi tahıllı çeşit ekmek tüketimine doğru genişlemekte ve hızlı yaşam tarzının bir sonucu olarak marketlerde ve fırınlarda alınıp tüketilebilecek şekilde çeşitli malzemelerle üretilip satılmaktadır. Aynı yaşam tarzı makarna ve noodle tüketimini de etkilemiş, bu ürünlerin halk arasında daha çok tercih edilir olmasını sağlamıştır. Brezilya’nın tatlı kültürü ise ülkenin etkisinde kaldığı farklı coğrafyaların kendine özgü lezzetlerle harmanlanmasını kolaylaştırmıştır.

BREZİLYA’DA EKMEK KÜLTÜRÜ
Ekmeğin en çok tüketildiği öğün bilindiği gibi kahvaltıdır. Kahvaltı ise Brezilya’da hafif geçirilen ve gıda çeşitliliğinin tercih edilmediği bir öğün olarak bilinmektedir. Öğle yemeği günün en önemli öğünü olarak yerini alırken kahvaltıda hafif gıdalar yer almaktadır. Brezilya’nın resmi dili olan Portekizcede kahvaltı için kullanılan kelime, yani café de monhã, sabah kahvesi anlamına gelmektedir. Buradan yola çıkarak Brezilya’da kahvaltıda kahve tüketiminin yoğun olduğu kolaylıkla anlaşılmaktadır. Kahveyle birlikte en çok tercih edilen besin ise kızartılmış Fransız ekmeği dilimleridir. Evde kolaylıkla hazırlanan bu ekmekleri dışarıda, pastanelerde ve kafelerde bulmak oldukça kolaydır. Pão na chapa isimli bu ekmekler Brezilyalıların en kolay ulaşabildiği ve en sevdiği kahvaltı yiyeceklerindendir.

Brezilya’da doğal olarak yetişen ve halkın beğeniyle tükettiği çok sayıda meyve bulunmaktadır. Tropikal meyveleri sabah kahvaltılarında sıklıkla tüketen Brezilyalılar, özellikle papaya gibi meyveleri sağlıklı tahıl gevrekleriyle karıştırıp servis etmeyi tercih ederler. Açaí na tigela isimli bu yiyecekler özellikle besleyici olmasından ötürü oldukça popülerdir.

Kızarmış Fransız ekmeği ve meyveli müslinin yanında bir diğer tercih edilen yiyecek peynirli hamur rulosudur. Fakat bu yiyecek, buğday ya da mısır unundan değil bölgede bolca bulunan manyok unundan yapılmaktadır. Glütensiz bir ürün olan manyok nişastası çıkarılıp un kıvamında kullanılmak suretiyle krep şeklinde pişirilir ve içine peynir ya da jambon yerleştirilerek sarılıp rulo haline getirilir.

Özel bir kahvaltı olarak tercih edilebilecek yiyeceklerden biri ise yağ, un ve yumurtayla yapılan basit keklerdir. Genellikle halka şeklinde pişirilen bu keklerin yapımı oldukça kolay olmakla birlikte çeşitli meyvelerin eklenmesiyle de çok sevilen bir pazar kahvaltısı haline gelebilir. Elbette kahveyle birlikte tüketilen bu kek aynı zamanda tatlı Portekiz ekmeği olarak da bilinmektedir.

Temel sayılabilecek bir Brezilya kahvaltısına mısır unundan yapılan Milharina da dâhil edilebilir. Milharina, kökleri Orta Doğu’ya dayanan peynirle servis edilen bir çeşit mısır lapasıdır. Kahvaltı masalarında sıklıkla boy gösteren Milharina aynı zamanda kremalı olarak da tüketilebilmektedir.

BREZİLYA’DA MAKARNA KÜLTÜRÜ
16.yüzyılda Portekizliler tarafından koloni haline getirilen Brezilya’da Akdeniz mutfağından etkiler görmek mümkün. Özellikle de İtalyan makarnası ülke mutfağında yer edinen gıdalardan biri. Brezilya’da makarna tüketimi giderek artmaktadır. Özellikle taze makarna ve noodle tüketimi giderek yaygınlaşmakta ve üreticiler de her geçen yıl tüketicilere daha fazla seçenek sunmaktadır. Dahası, Brezilya ABD ve İtalya’nın ardından en büyük makarna üreticisi ve tüketicisi olarak ilerlemektedir. Makarnanın öğle yemeklerinde ya da akşam yemeklerinde temel yiyeceklerden biri olarak tüketilmesi elbette makarnanın sunum çeşitliliğine de etki etmiştir.

Tıpkı ABD’de olduğu gibi Brezilya’da da makarna ve peynirin birlikte sunumu oldukça popülerdir. Macarronada com requijao isimli bu yemek için özellikle kalem makarna tercih edilmektedir. Sarımsak, krem peynir ve tavuk etiyle birlikte hazırlanan Macarronada com requijao oldukça sevilen yemeklerden biri. Yöreye özgü tariflerden biri de palmito makarnadır. Tavuk eti ve palmiye kalbi isimli palmiye ağacının gövdesinden çıkarılan bir çeşit sebze ile yapılan palmito makarna, krema ile harmanlanmış sosuyla Brezilyalılar arasında çok popülerdir.

Brezilya spaghettisi de Akdeniz etkileri taşıyan bir diğer makarna sunumudur. Soğan, zeytin, kurutulmuş domates, zeytin, parmesan ve jambon dilimleriyle hazırlanan bu yemek özellikle uzun kesim makarnalar kullanılarak hazırlanmaktadır. Brezilya restoranlarında sıklıkla tercih edilen bir makarna çeşidi de Molho de Alho’dur. Sarımsak, tereyağı, un, süt, mayonez ve yöreye özgü çeşitli baharatlarla hazırlanan sarımsaklı sos makarnanın yanı sıra ekmek ya da etli yemeklerin üzerine servis edilerek de tüketilebilir. Bir diğer popüler makarna sosu ise karidesli kremalı sostur. Genellikle spaghetti gibi uzun kesim makarnalarla birlikte hazırlanan karidesli kremalı sos, beğeniyle tüketilen makarna sunumlarından biridir.

Makarnanın yanı sıra noodle ve pirinç de Brezilya’da sıklıkla tüketilen ürünlerdendir. Noodle tüketimi giderek artan Brezilya’da özellikle tavuk suyu, et suyu ve barbekü sosuyla hazırlanmış soslar tercih edilmektedir. Patates ve yöreye özgü baharatlarla soslandırılan noodle paketleri hazır ve hızlı tüketimi tercih eden çalışan kesim ya da öğrenciler arasında son derece popüler bir yemektir. Pirinç ise evlerde sıklıkla pişirilen ve ana yemeğin önemli bir parçası olan gıdalardan biridir. Pirinç pişirme yöntemleri, bilindiği gibi, bölgeden bölgeye farklılık gösteriyor. Brezilya’da da pirinç çoğunlukla sarımsak ve soğan ile birlikte pişirilmektedir.

BREZİLYA’DA BİSKÜVİ KÜLTÜRÜ
Bilinen en popüler Brezilya tatlılarından biri de ekmek ve süt karameliyle hazırlanan Fransız tostudur. Yumurtaya ve süte bulanıp fırında pişirilerek hazırlanan Fransız tostu üzerine pudra şekeri ve tarçın serpilerek tüketilmektedir. Yine süt karameliyle hazırlanan bir diğer tatlı da muzlu dulce de leche’dir. Un, şeker ve ekmek kırıntıları kullanılarak hazırlanan tatlı, dondurma ile birlikte servis edilmektedir.

Brezilya bisküvileri arasında en popüler olanlarından biri de Brezilya sable kurabiyesidir. Un, süt ve tereyağı ile birlikte pişirilen sable kurabiye özellikle evlerde ya da kafelerde kahvenin yanında tercih edilmektedir. Glüten hassasiyeti olan ve glütensiz ürünleri tercih edenlerin sıklıkla tükettiği bir Brezilya kurabiyesi de Pao de Queijo’dur. Manyok unuyla hazırlanan kurabiye peynir, yumurta ve süt kullanılarak pişirilmektedir. Buğday unu ihtiva etmeyen bir diğer kurabiye çeşidi de Biscoitos de Maizena’dır. Mısır nişastası ve bol şeker kullanılarak hazırlanan bu kurabiye Brezilya’nın en yaygın şekilde tüketilen yiyeceklerinden biridir.

Buğday unu ile hazırlanan ve oldukça sevilen tatlılardan biri de sonho’dur. Görüntü itibariyle proifterol tatlısına benzeyen Sonho, arasına dolgu kreması ve üstüne de pudra şekeri ilave edilerek servis edilmektedir. Bir diğer popüler kurabiye çeşidi de sequilhos’tur. Sequilhos, manyok unu, Hindistan cevizi ve tereyağı ile hazırlanmakla birlikte tercihe göre manyok unu yerine mısır nişasta ile de pişirilebilmektedir.

Kontrol edin

Türkiye Makarna Pazarı

Büyüklüğü 1 milyar doları bulan Türk makarna sektöründe 24 üretici faaliyet gösteriyor. Üretim ve ihracatında …