Avustralya, Yeni Zelanda ve Papua Yeni Gine’de Makarna, Bisküvi ve Ekmek

Et tüketiminin yaygın olduğu Avustralya ve Yeni Zelanda’da deniz ürünlerinin yanı sıra, çeşitli sebze ve meyveler de ekmek, makarna ve bisküvi tüketiminin çeşitlenmesine temel oluşturmuştur. Papua Yeni Gine ise vejetaryen ağırlıklı bir mutfağa sahiptir. Dolayısıyla yemeklerinde en çok göze çarpan ürünler muz, Hindistan cevizi, limon ve yeşil yapraklı sebzelerle hazırlanan ekmek, krep, noodle gibi yiyeceklerdir.

country

Avustralya, Yeni Zelanda ve Papua Yeni Gine’nin yemek kültürü ağırlıklı olarak Britanya, güneydoğu Asya ve Akdeniz mutfağından izler taşımaktadır. Bunun yanı sıra, bölgelerin kendine özgü gıdalarıyla da hazırlanan yiyecekler önemli bir yer tutmaktadır.
Et tüketiminin yaygın olduğu Avustralya ve Yeni Zelanda’da deniz ürünlerinin yanı sıra çeşitli sebze ve meyveler de ekmek, makarna ve bisküvi tüketiminin çeşitlenmesine temel oluşturmuştur. Limon, Hindistan cevizi, mango gibi meyveler ekmek ve bisküvide; karides, midye ve balık gibi deniz ürünleri ise makarna ve noodle tüketiminde göze çarpmaktadır. Papua Yeni Gine ise vejetaryen ağırlıklı bir mutfağa sahiptir. Dolayısıyla yemeklerinde en çok göze çarpan ürünler muz, Hindistan cevizi, limon ve yeşil yapraklı sebzelerle hazırlanan ekmek, krep, noodle gibi yiyeceklerdir.

AVUSTRALYA’DA EKMEK TÜKETİMİ
Avrupalıların 18. yüzyılda kafileler halinde Avustralya’ya ulaşmalarından önce, Avustralya yerlilerinin beslenme alışkanlığı bölgede yetişen bitkilere ve avladıkları bazı hayvanlara dayanmaktaydı. Koloni döneminin başlamasıyla ülke toprakları üzerinde yaşayan insanların temel gıdası ekmek, salamura et ve çaydan oluşmaya başlamıştır. Britanyalıların Avustralya’da koloni kurması, bölgenin mutfağının büyük ölçüde İngiliz ve Kelt mutfağından etkilenmesine sebep olmuştur.

Ekmek kültürünün Avustralya’da yüzyıllar öncesine dayandığı söylenebilir. Ülkenin geleneksel ekmeği Damper Ekmeği olarak bilinen, buğday unundan yapılan, çobanların kamp ateşlerinde pişirmek suretiyle hazırladığı ekmek türüdür. Hamuru yalnızca un ve su kullanılarak yapılırdı ve çoğu zaman tok kalmak amacıyla, bir çubuğa sarılıp kamp ateşinde pişirilecek boyutta hazırlanırdı. Damper ekmeği günümüzde daha çok gezginler ve kampçılar tarafından yapılmakta ya da içine meyveler eklenmek suretiyle geleneksel ekmek olarak fırınlarda satılmaktadır.

Günümüzde, Avustralyalı ekmek üreticilerinin büyük bir değişimle karşı karşıya kaldığını söyleyebiliriz. Süpermarketlerin içinde yer alan fırınlarda artan bir rekabet gözleniyor ve bu da tüketicileri zaman içinde fabrikada üretilen tipik ekmeklerden artizan, özel ürünler üretmeye odaklanan endüstriyel fırınlara itmiştir. Beslenme konusunda yaygınlaşan fikirler ve artan glüten hassasiyeti endüstrinin de özel ekmek üretimine doğru evrimleşmesine neden olmuştur. Bunun neticesinde daha sağlıklı sayılabilecek, çeşitli vitaminlerle zenginleştirilmiş ekmekler endüstriyel üreticilerce daha çok üretilir olmuştur. Bununla birlikte, Avustralya’da artan ekmek tüketimi evde pişirilmiş hissi uyandıran, taze premium ürünler daha çok tercih edilmeye başlanmıştır.

Avustralya’nın orta kesimlerinde ekmek ununa buğday unundan başka, yerli bir darı türü ve yine Avustralya’ya özgü spinifeks otu da karıştırılabilmektedir. Modern ekmek kültüründe ise en önemli tatlardan biri zencefildir. Bisküviden pudinge, hemen hemen her türlü unlu mamul grubunun içine karıştırılan zencefil, somun ekmeklerde de yerini almıştır. Bunun dışında, baharatlı sodalı ekmek, keçi peynirli ve patatesli ekmek, biberiyeli rulo ekmek, ev yapımı pide tipi ekmek, tavada kızartılarak pişirilen mısır ekmeği, buğday unundan yapılan tortilla ekmeği, peynirli ve soğanlı mısır ekmeği oldukça popülerdir.

Ekmek her ne kadar en temel gıda olsa da, Avustralyalıların kahvaltı alışkanlıkları tahıl bazlı çeşitli ürünleri de içermektedir. Lif içeriği oldukça yüksek, düşük şekerli tahıl gevrekleri oldukça popüler gıdalardandır. Hindistan cevizi dilimleri ile tatlandırılan Lamington pankeki de kahvaltıda tercih edilen yemeklerdendir.

AVUSTRALYA’DA MAKARNA TÜKETİMİ
Uluslararası Makarna Organizasyonu (IPO) verilerine göre, Avustralyalıların yıllık kişi başı makarna tüketimi 4 kg olarak bilinmektedir. Diğer gıda gruplarına kıyasla, Avustralyalıların en çok tahıl ve tahıl bazlı ürünleri tercih ettiği bilinmektedir. Makarna, Avustralyalılar tarafından temel gıdalardan biri olarak görülmekte ve akşam yemeğinde ana yemek olarak tercih edilmektedir. Ülkede ağırlıklı olarak tercih edilen endüstriyel makarna tipleri spagetti, kesme makarna ve içi çeşitli malzemelerle doldurulmuş taze makarnadır.

Tüm dünyada olduğu gibi Avustralya’nın da çeşitli mutfaklardan etkilendiğini söylemek yanlış olmaz. Bu sebeple, Avustralyalıların sofralarında İtalyan mutfağından soslu makarna, Çin mutfağından da noodle görmek şaşırtıcı değildir. Makarna kültürü İtalyanlara benzeyen Avustralyalılar makarnalarını deniz ürünleri ile soslandırmayı severler. Ton balığı, karides ve snapper balığı kullanılarak hazırlanan soslar oldukça popülerdir. Bunun yanı sıra ülkede yetiştirilen kuşkonmaz, brokoli, kereviz, karnabahar, pırasa ve kabak gibi sebzelerin de sos yapımında önemli bir yeri vardır. Noodle tüketiminin de yaygın olduğu Avustralya’da daha çok köri soslu, tavuklu, barbekü soslu, kızartılmış noodle ve baharatlı ve dana etli noodle çeşitleri tercih edilmektedir.

AVUSTRALYA’DA BİSKÜVİ TÜKETİMİ
Tuzludan ziyade tatlı bisküvileri tercih eden Avustralyalılar özellikle Hindistan cevizli, yulaflı ve çıtır dokusu olan bisküvileri tercih ederler. Avustralya’nın en bilinen bisküvilerinden biri yulaflı ve Hindistan cevizli Anzak bisküvisidir. Hindistan cevizi, yulaf, un, tereyağı, soda ve şeker ile birlikte pişirilen Anzak bisküvileri ülkede en çok tüketilen bisküvi türlerindendir. Maltlı ve Hindistan cevizli bir bisküvi olan Milo; pekmez ve Hindistan cevizi ile hazırlanan ve arasına vanilya ile ahududu reçeli konularak tüketilen Monte Carlo bisküvi, ortasına reçel damlatılarak tüketilen un kurabiyesi, zencefilli bisküviler oldukça sevilmektedir.

Bisküvinin dışında, ismi Avustralya ile özdeşleşmiş tatlılar da sıklıkla tüketilmektedir. Bunlardan en bilineni Pavlova isimli kektir. İsmini Rus balerin Anna Pavlova’dan alan kek, mısır nişastası, çırpılmış krema ve meyvelerle hazırlandığından oldukça hafif bir tatlıdır. Bunun yanı sıra, Hindistan cevizi, krema ve ince elenmiş un ile hazırlanan Lamington kek de Avustralyalıların en sevdiği tatlılardandır. Tatlı bisküvilerin üzerine tarçınlı ve limonlu parfe, parfenin üzerine de meyveli jel eklenerek hazırlanan Jöle Dilimleri kutlamaların ve özel günlerin vazgeçilmezi haline gelmiştir.

Tuzlu atıştırmalıklar grubunda ise en popüler ürün, aynı zamanda bir sokak yemeği de olan Chiko Roll isimli yemektir. Düz bir hamurun içine lahana, havuç, soğan ve kereviz gibi sebzeler konulup sarılarak ve bitkisel yağda kızartılarak tüketilen chiko roll daha çok Çinlilerin tavuk sarmasına benzemektedir. Ancak etten ziyade sebzeli hazırlanan yemek, popüler sokak atıştırmalıklarındandır. Bir diğer önemli tatlı atıştırmalık ise beyaz tost ekmeğin üzerine tereyağı ve renkli pasta süsü konularak hazırlanan Sihirli Ekmektir.

YENİ ZELANDA’DA EKMEK TÜKETİMİ
Yeni Zelanda mutfağı ağırlıklı olarak yerel ürünlerden oluşmaktadır. Avustralya mutfağı ile benzerlikler gösteren Yeni Zelanda mutfağında da Britanya etkisi belirgin şekilde görülmektedir. Ancak Britanya’nın yanı sıra, Akdeniz ve Pasifik mutfağından izler görmek de mümkündür. Yeni Zelanda’da günün temel öğünü akşam yemeği sayılırken yemeklerin de et ağırlıklı olduğu söylenebilir. Yeni Zelandalıların geleneksel olarak beyaz ekmek tükettiği bilinmektedir. Tam tahıllı ekmeklerinse ülkeye gelen Hollandalı, İsviçreli, İskandinav ve Alman göçmenlerin etkisiyle arttığı bilinmektedir.

Tipik bir Yeni Zelanda kahvaltısının tahıl gevreğinden oluştuğunu söylemek mümkündür. Özellikle Avustralya’da da örneği sıkça görülen yüksek lif ve düşük şeker içerikli tahıllı bisküviler, kahvaltıda ekmeğin alternatifi olarak en çok tercih edilen ürünlerdendir. Ülkede kahve kültürü yaygın olarak görülmekte ve kahveye de kahvaltıda en çok tost eşlik etmektedir. Yeni Zelandalıların en çok tercih ettiği ekmek tiplerinden biri Maori ekmeğidir. Maori ekmeği ekşi maya, ılık su, şeker ve un ile pişirilir ve tatlı bir ekmek türüdür. Bir diğer sevilen ekmek türü Rewena ekmeğidir. Rewena ekmeği ise patates mayası ile pişirilmektedir. Kaynatılan ve ezilen patateslere un ve şeker eklenerek yapılmaktadır. Mayalanma ve hazırlanma süresi birkaç günü bulan Rewena ekmeği hem tatlı hem de ekşi bir tada sahiptir. Yeni Zelandalıların tercih ettiği bir diğer ekmek türü de Takaku ekmeğidir. Takaku ekmeğinde ekmeğin kabarmasını sağlayacak, kabartma tozu ya da buna benzer herhangi bir malzeme kullanılmamaktadır. Oldukça fazla un gerektiren bu ekmek, genellikle tereyağı, reçel ve çay ile birlikte tüketilir. Bir diğer popüler ekmek türü de Kiwi ekmeğidir. Kivi, esmer şeker, limon kabuğu, un, kabartma tozu, soda ve pudra şekeriyle birlikte pişirilen bu ekmek, kahvaltılarda ya da atıştırmalık olarak tercih edilen ekmeklerdendir.

YENİ ZELANDA’DA MAKARNA TÜKETİMİ
Yeni Zelanda’da yaşayan etnik grupların mutfak kültürünün Yeni Zelanda mutfağına çok fazla etki ettiği söylenebilir. Makarna da bu yemeklerden biridir. 19. yüzyıla kadar Yeni Zelandalıların beslenme kültüründe pek yer almayan makarna, 20. yüzyılla birlikte ithal edilmeye başlamıştır. Zamanla ülkede makarna fabrikaları da açılınca özellikle domates soslu spagetti tüketimi bir hayli artmıştır. Ülkede sayısı giderek artan İtalyan restoranları da makarna kültürünün gelişmesine sebep olmuştur. Yapılan bir araştırmaya göre, Yeni Zelandalıların internette en çok tarifine baktıkları yemeklerden biri de lazanya ve makarna soslarıdır. Ülkede deniz ürünlerinin tüketimi yaygın olduğundan karides, midye ve diğer deniz kabuklularıyla birlikte hazırlanan makarna sosları oldukça popülerdir. Bunun yanı sıra kaz, ördek ve sığır eti de bir hayli yaygın olduğundan et ile hazırlanan soslar ya da makarnanın et ile birlikte sunumu tercih edilen yemeklerden biridir. Makarna sosu olarak en çok tercih edilen ürünler mantar, domates, yeşil yapraklı sebzeler, sarımsak ve brokoli, kuşkonmaz gibi sebzelerdir. Akdeniz mutfağının etkisi yaygın olduğundan zeytinyağı ve kurutulmuş domates gibi gıdalarda makarnaya eşlik eden tatlardandır. Ayrıca, gerek ülkede yetiştirilen gerekse ithal edilen sebzelerle hazırlanan makarna salatası da sıkça tüketilen yemeklerdendir. Ülke mutfağının yemeklerle harmanlamayı sevdiği diğer ürünler ise limon, kivi ve mangodur. Gerek ekmeğin içinde gerekse soslarda sıkça kullanılan bu malzemeler Yeni Zelandalıların en çok tercih ettiği meyvelerdendir.

Akdeniz ve Britanya’nın yanı sıra Güney Doğu Asya ve pasifik mutfağından da hayli öğeyi barındıran Yeni Zelanda mutfağında, noodle tüketimi de giderek yaygınlaşmaktadır. Peynir, havuç, lahana, kuşkonmaz ve çeşitli sebzelerle hazırlanan noodle, erişte ve mantı tipi yemekler oldukça yaygındır.

YENİ ZELANDA’DA BİSKÜVİ TÜKETİMİ
Avustralya’da tüketilen bisküvilerin neredeyse hepsi aynı şekilde Yeni Zelanda’da da yaygındır. Bunun en belirgin örneklerinden biri de Anzak bisküvileridir. Yeni Zelandalıların severek pişirdiği ve sıkça tükettiği bisküvilerden biri de Afgan isimli bisküvilerdir. İsmini koyu çikolata renginden alan bisküviler, tereyağı, şeker, un, kakao, mısır gevreği ve sütle birlikte pişirilir. Üzeri cevizle süslenen bu bisküviler Yeni Zelandalıların en eski tariflerinden birisidir. Bir diğer popüler bisküvi türü ise zencefilli ve çikolata parçacıklı kurabiyelerdir. Bisküvilerde ağırlıklı olarak kullanılan malzemelerin bal, reçel, badem, çikolata parçaları ve bal kabağı tohumu olduğu söylenebilir. Ülkede buğdaydan sonra en çok tüketilen tahıl ürününün yulaf olduğu düşünülürse, kurabiye ve bisküvi gibi gıdalarda bolca yulaf kullanılması da şaşırtıcı olmayacaktır.

Yeni Zelanda’ya özgü, ülkenin ulusal yiyeceklerinden sayılan Lolly Kek de oldukça sık tüketilmektedir. Eskimoların geleneksel şekerlemelerinin kullanıldığı kekin tam olarak hangi dönemden beri tüketildiği bilinmemektedir. Maltlı bisküviler, marşmelov, süt ve Hindistan cevizi kullanılarak hazırlanan bu tatlı genellikle kutlamalarda ve özel günlerde tüketilmektedir. Özel günlerde tüketilen bir diğer tatlı ise buğulanmış kektir. Yoğurt, pekmez, kabartma tozu, soda ve un ile pişirilen bu kek sade olarak tüketildiği gibi limonlu olarak da sıklıkla tüketilmektedir.

PAPUA YENİ GİNE’DE EKMEK TÜKETİMİ
Geleneksel olarak vejetaryen bir mutfağa sahip olan Papua Yeni Gine kök bitkiler, tatlı patates ve muz, Hindistan cevizi, ananas, papaya, mango gibi meyvelerin bolca tüketildiği bir ülkedir. Ülkedeki bitki örtüsünün çeşitliliği vejetaryen bir beslenme düzenine yol açmışsa da Çin, Japon, Malay, Vietnam ve Akdeniz mutfağının etkisi de inkâr edilemez. Yerel mutfağın aynı zamanda balık da içerdiği görülmektedir.

Papua Yeni Gine’de temel gıda malzemelerinin pirinç, Hint irmiği ve tatlı patates olduğu söylenebilir. Ülkedeki insanların güne kahve ya da çayın yanında küçük kekler ya da hamur işi gıdalarla başladığı söylenebilir. Söz konusu kekler ve hamur işi yiyecekler genellikle meyvelerle hazırlanmaktadır. Kahvaltıda tercih edilen yiyeceklerden bir diğeri de yine meyvelerle birlikte tüketilen krep ve pankek gibi gıdalardır.

PAPUA YENİ GİNE’DE MAKARNA TÜKETİMİ
Papua Yeni Gine’de noodle ve makarna tüketimi giderek artsa da ülkede tercih edilen başlıca ürün pirinç olduğundan, ana yemeğin yanında daha çok haşlanmış pirinç tüketildiği görülmektedir. Beslenme alışkanlığı sebzeli çorbalar, deniz ürünleri ve meyvelerden oluşan bu ülkede makarna ve noodle tercihlerinin de yine sebze, meyve ve deniz ürünleriyle yapılan soslardan yana olduğunu düşünmek yanlış olmaz.

PAPUA YENİ GİNE’DE BİSKÜVİ TÜKETİMİ
Papua Yeni Gine’nin atıştırmalık kültürü meyve ağırlıklıdır. Muz, ananas, mango gibi meyvelerin bol olduğu ülkede daha çok bu ürünlerin kullanıldığı tatlılar tüketilmektedir. Bunların en bilineni muzlu kektir. Çok amaçlı un, kabartma tozu, süt, muz, tereyağı ve şeker ile birlikte pişirilen muzlu kek, ülkede en sevilen tatlılardandır. Genelde üzerine Hindistan cevizi serpilerek sunulan bu tatlı ülkenin ulusal yiyeceklerinden biri olarak kabul edilir.

 

Kontrol edin

Türkiye Makarna Pazarı

Büyüklüğü 1 milyar doları bulan Türk makarna sektöründe 24 üretici faaliyet gösteriyor. Üretim ve ihracatında …