Asya ve Afrika en büyük hedef pazarlarımız

Kamil Özdağ, Ensar Endüstri; “Afrika ve Asya ülkeleri hedef pazarlarımız arasında yer alıyor. Çünkü bu coğrafyalardaki ülkelerin petrol gelirlerinin azalmasıyla, kendi iç üretimlerini canlandırmak istemeleri gibi gelişmeler bizim için bir fırsat oldu. Bu bölgeleri mercek altına alarak hedef ülkelerimizi belirledik. Orta Asya’nın yükselen pazarı Türkmenistan’da şu anda devam eden projemiz bugüne kadar yaptığımız en büyük proje.”

Kamil-ozdagSaray Bisküvi’nin atıştırmalık ürünler üretimindeki tecrübesi ışığında kurulan, Ensar Elektronik ve Mekanik Endüstri, anahtar teslim projelerde sektöre yeni oyuncular kazandırıyor. Bu güne kadar yurt içinde ve yurt dışında 30’dan fazla tesisin kuruluşunu gerçekleştiren, şirketin hedef pazarları arasında Cezayir, Bangladeş, Türkmenistan, İran, Kongo, Liberya, Almanya, Zambia, Mısır, Angola, Fas ve Senegal yer alıyor.

Ensar Endüstri olarak kurdukları tesislerin A’dan Z’ye bütün sürecini yönettiklerini ifade eden Ensar Elektronik ve Mekanik Endüstri Müdürü Kamil Özdağ, böylece müşterilerinin tek bir şirketle muhatap olarak tesisi için gerekli tüm ihtiyaçlarını karşılayabildiğine dikkat çekti. Atıştırmalık sektöründe anahtar teslim projeler üreten Ensar Endüstri Müdürü Kamil Özdağ sorularımızı cevapladı.

Sayın Özdağ, Saray Holding bünyesinde yer alan Ensar Elektronik ve Mekanik Endüstri A.Ş., Saray Bisküvi’nin atıştırmalık ürünler üretimindeki tecrübesi ışığında kurulmuş bir teknoloji firması. Saray Holding olarak neden teknoloji üretimine yönelik böyle bir yatırım kararı aldınız? Bize Ensar’ın kuruluş hikâyesini ve amacını anlatır mısınız?

Saray Holding’in İstanbul merkezli teknoloji şirketi Ensar Endüstri, 1995 yılında bugün ürünleri dünyanın 110’dan fazla ülkesinde satılan Saray Bisküvi’nin atıştırmalık sektöründeki tecrübesinin teknoloji sektörüne aktarılmasıyla kuruldu. Bugün uzman ve deneyimli kadromuzla hem yurt içinde hem de yurt dışında işe özel çözümlerle teknoloji ve know – how sağlayarak yüksek kapasiteli anahtar teslim tesis ve fabrikalar kuruyoruz. Ayrıca mekanik, elektronik ve yazılım alanında da inovatif ürünler üzerinde çalışmalar yapıyor, özellikle gıda sektörüne özel katma değerli ve verimlilik sağlayan projelerimizle ülke ekonomisine önemli katkı sağlıyoruz.

Ensar’ın üretim tesisleri, ürettiği teknolojiler ve verdiği hizmetler hakkında bilgi verir misiniz? Anahtar teslim tesisler kurduğunuzu biliyoruz. Anahtar teslimi bir tesiste yer alan hangi teknolojileri tamamen kendiniz üretiyorsunuz?
Söylediğiniz gibi anahtar teslim üretim tesisleri kuruyoruz. Bisküvi, kaplamalı dolgulu kek, gofret, kraker, çikolata, marshmallow ve kremalı sandviç üretim tesislerinin yanı sıra bu tesislerin hazırlık mutfakları ve paketleme makinelerini kuruyoruz. Ayrıca tesislerin hammadde tedariki, formülasyon desteği, fizibilite çalışması, üretim kadrolarının eğitimi ve paketleme (ambalaj, koli, kutu) malzemeleri tedarikini de sağlıyoruz. Böylece müşterilerimiz tek bir şirketle muhatap olarak tesisi için gerekli tüm ihtiyaçlarını karşılayabiliyor. Ensar Endüstri olarak kurmuş olduğumuz tesislerin A’dan Z’ye bütün sürecini yönetebiliyoruz.

Saray Holding bünyesinde aynı zamanda atıştırmalık ürün üreten bir şirketinizin olması, gerek teknoloji geliştirmede gerekse hizmet noktasında size nasıl bir avantaj sağlıyor?
Saray Bisküvi, 5 kıtada 110’dan fazla ülkeye ihracat yaptığı için dış pazarlarda önemli bir tecrübeye sahip. Pazarda nelerin talep edildiğini, ihtiyacın ne yönde olduğunu gayet iyi biliyor. Ayrıca kendi tesislerini daha efektif kullanmak, fire oranlarını düşürmek, kapasite kullanımını maksimum seviyeye çıkarırken maliyetleri azaltmak adına pek çok verimlilik çalışmasını da hayata geçiriyor. Saray Bisküvi’nin tüm bu çalışmaları ve tecrübesi; bize tesislerimizi daha universal bir şekilde dizayn etmemiz, müşterilerimizin bir tesisten üretebileceği optimum ürün çeşidini daha rahat belirleyebilmemiz ve hangi ürünlerin hızlı bir şekilde satılacağının tespiti gibi geniş bir perspektifte avantaj sağlıyor.

Tesis kurduğunuz müşterilerinizin aynı zamanda rakipleriniz de olduğunu düşünüyor musunuz? Bu durum son derece profesyonel bir yönetim ve çalışma tarzı gerektiriyor olmalı…
Tabii ki Ensar Endüstri’nin kurduğu tesisler bazen grup şirketlerimizle aynı sektörde olabiliyor. Ancak burada bakış açımız meslektaşlarımızla birlikte sektörümüzü daha ileriye götürmek, insanlığa hizmet anlayışımız doğrultusunda daha iyi, kaliteli ürünlerin dünya insanları ile buluşmasını sağlamaktır. Dünya hala çok büyük bir pazar. Saray Grubu olarak ürünlerimizle, sektörel know how’ımızla, hizmetlerimizle global bir kurum olarak çalışmalarımızı sürdürüyoruz.

Bugüne kadar yurt içinde ve yurt dışında kaç tane tesisin kurulumunu gerçekleştirdiniz? Halihazırda kaç ülkede, kaç fabrikada Ensar Endüstri teknolojileri kullanılıyor?
İhracat yaptığımız ülkeler arasında Cezayir, Bangladeş, Türkmenistan, İran, Kongo, Liberya, Almanya, Zambia, Mısır, Angola, Fas ve Senegal yer alıyor. Sahip olduğu sektörel tecrübe ile şimdiye kadar yurt içi ve yurt dışında 30’dan fazla tesisin kuruluşunu gerçekleştiren Ensar Elektronik; uzman Ar-Ge ekibi ve geliştirdiği teknolojiler ile sektördeki öncü konumunu sürdürüyor.

EN BÜYÜK PROJEMİZ TÜRKMENİSTAN’DA
Hedef pazarlarınız arasında özellikle Asya ve Afrika ülkeleri yer alıyor. Bu bölgelerin sizin için önemi nedir? Bu pazarlardaki projelerinizden, özellikle de Türkmenistan ve Bangladeş’teki yeni projelerinizden biraz bahseder misiniz?
Evet, Afrika ve Asya ülkeleri hedef pazarlarımız arasında yer alıyor. Çünkü bu coğrafyalardaki ülkelerin petrol gelirlerinin azalmasıyla, kendi iç üretimlerini canlandırmak istemeleri gibi gelişmeler bizim için bir fırsat oldu. Bu bölgeleri mercek altına alarak hedef ülkelerimizi belirledik. Orta Asya’nın yükselen pazarı Türkmenistan’da şu anda devam eden projemiz bugüne kadar yaptığımız en büyük proje. Burada üç tesis kuruldu, geriye kalan iki tesisin yılsonuna kadar tamamlanmasının ardından toplamda 100 ton kapasiteye ulaşacağız. Kurduğumuz tesislerde kakao kaplamalı sos dolgulu kek, kremalı sandviç bisküvi, sade bisküvi, kakao kaplamalı marshmallow sandviç bisküvi ve kakao kaplamalı gofret çeşitleri üretilebilecek. Bangladeş’te kuracağımız tesis kremalı sandviç bisküvi ve kraker ürün gruplarında üretim yapacak. Daha önce marshmallov ve kremalı sandviç bisküvi üretim tesisi kurduğumuz Cezayir’deki ikinci projemizde de Saray ürünlerinin (Çikilop, Çikilopçuk) benzerlerini üretecek tam otomatik marshmallov sandviç bisküvi üretim tesisi için de çalışmalarımızı tamamladık.

Atıştırmalık ürün teknolojileri konusunda kendinizi dünyadaki diğer rakiplerinizle kıyasladığınızda hangi noktada görüyorsunuz? Pazardaki yeriniz, teknoloji kaliteniz, fiyat politikanız, rekabet edebilirlik düzeyiniz, vb. konularda neler söyleyebilirsiniz?
Hizmet verdiğimiz sektör her ne kadar gıda makineleri gibi görünse de Ensar Endüstri olarak rakiplerimizden ayrılan bir konseptimiz var. Biz anahtar teslim tesisler kuruyoruz. Bugün ülkemiz içerisinde ve dış pazarlarda bu tarzda hizmet veren firma bulmak gerçekten zor. Çünkü Ensar Endüstri bütün tesisin sorumluluğunu kendi üstleniyor. Bu, sektörümüzde örneği olmayan bir konsept. Hammadde tedarikinden reçete ve formülasyon desteğine, üretim elemanlarının eğitimi, maliyet analizleri, paketleme malzemeleri, laboratuvar ekipmanları ve analizlerine kadar her şey tek bir firma üzerinden sağlanıyor. Müşterilerimiz tek bir firma ile muhatap olarak tesislerini çalışır vaziyette teslim alıyor. Sektörümüzün de bu yöne doğru bir gelişme göstereceği ve daha çok anahtar teslim tesislerin konuşulacağı bir ortamın oluşacağı beklentisi içindeyiz.

Türk teknoloji üreticilerinin yurt dışı piyasasında daha başarılı olmasını ve daha çok tercih edilir olmasını sağlamak için neler yapılması gerekiyor?
Öncelikle bu alanda yapılan yatırımlara hız kazandırmamız ve kendimize güvenmemiz gerekiyor. Yapılan bir yatırımdan sonra ortaya çıkan iş, bir sonraki işin de kapısını aralıyor. Bu noktada daha agresif bir tutumla ilerlemek, bu alanda kendimizi kanıtlayabilmemiz açısından önem arz ediyor. Hem ülke hem de firmalar olarak bu yöndeki yatırımları desteklemeli ve çoğalması için Ar-Ge gibi, eğitim desteği gibi çalışmaları el birliğiyle gerçekleştirmeliyiz.

Biraz da piyasadaki trendlerden bahsedebilir miyiz? Dünyanın birçok bölgesine ihracat yapıyorsunuz. Bölgeler itibariyle atıştırmalık ürünlerle ilgili tüketim tercihleri nasıl değişiyor? Bu değişim teknolojiye nasıl yansıyor?
1987 yılında, birçok firma için ihracat yapmak daha bir rüya iken ihracata başlamış bir grubuz. Bu tecrübemizle müşterilerimize yol gösteriyor, destek veriyoruz. Farklı ülkelerdeki talepleri biliyoruz. Ayrıca müşterilerimiz için gidip yerinde pazar araştırmaları yaparak hangi ürünlerin hızlı bir şekilde satılacağının tespitinde de bulunuyoruz. Bu bağlamda Mısır ve Cezayir’de marshmallow pazarında bir boşluk olduğu için müşterilerimizi bu alana yönlendirirken, Bangladeş, Kongo ve Liberya’daki müşterilerimize daha çok bisküvi ve kraker gruplarında üretim yapması konusunda tavsiyeler verdik.

Son olarak gelecek planlarınız ve hedefleriniz hakkında neler eklemek istersiniz?
Dünyada yaşanan ithalat kotaları ve hükümetlerin yerel üretimleri destekleyen projelere hızlı finansal destek vermesiyle bir fırsat dönemine girdik. Böyle bir dönemde büyüme hedeflerimizi yıllık yüzde 25 olarak revize ettik. Hedefimiz tüm dünyaya yayılmak! Türkiye’nin 500 milyar dolarlık 2023 yılı ihracat hedefine ulaşmasında biz de payımıza düşen görevi yerine getirmek için çok çalışıyoruz.

Kontrol edin

ANSELMO aldığı yeni teknolojilerle gıda işleme ekipmanı sektöründeki konumunu güçlendiriyor

Dr. Uberto Selvatico Estense, ANSELMO: “Yalnızca donanım satmak yerine müşteri sorunlarını çözmenin önemli olduğuna inanıyoruz. …