ANSELMO aldığı yeni teknolojilerle gıda işleme ekipmanı sektöründeki konumunu güçlendiriyor

Dr. Uberto Selvatico Estense, ANSELMO: “Yalnızca donanım satmak yerine müşteri sorunlarını çözmenin önemli olduğuna inanıyoruz. Müşterilerimize daha geniş bir çözüm yelpazesi sunmakla da ilgileniyoruz. Bu yüzden, hazirandan itibaren atıştırmalık toplar, doğrudan genişletilmiş atıştırmalıklar, kahvaltılık tahıllar, hazır tozlar ve glütensiz makarnaların endüstriyel üretimi için ekipman sunan dünyanın önde gelen şirketi FEN’i devraldık. Bu, ANSELMO’ya dünya çapında hızla büyüyen bir pazarda yer alma fırsatı vermenin yanı sıra tahıl işleme zincirinde elde edilen gıdaların bulunduğu sektörde Gıda Üretim Teknolojileri yelpazesini genişletme imkanı sağladı.”

Röportaj: Mustafa YAĞMURLU
10 milyar dolarlık pazar büyüklüğüne ulaşan dünya makarna ticareti birçok yatırımcıyı cezbediyor. Rekabette öne çıkmak isteyen yatırımcılar son teknoloji tesisler sayesinde maliyetlerini düşürüp rakiplerine karşı avantaj sağlıyor. Makarna ve pizzasıyla ünlü İtalyanlar bu alanda gıda işleme ekipmanları konusunda da liderliği elinde bulunduruyor. Makarna üretim makinelerinin tasarımında, yapımında ve kurulumunda dünya lideri olan ANSELMO, özel makarna paketleme ve depolama sistemleri içeren anahtar teslim çözümler sunuyor. BBM Dergisi’ne konuşan ANSELMO Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Uberto Selvatico Estense, Türkiye’de son 10 yılda 26 üretim hattı kurarak sektörün lideri olduklarını söyledi. Lider konumlarını sürdürmek için Türkiye pazarına yakın olacaklarını ifade eden Uberto Selvatico Estense, Orta Doğu pazarının da kendileri için vazgeçilmez olduğunu kaydetti.

Uberto, makarna ve atıştırmalık sektörlerinde faaliyet gösteren şirketlere ve bu alanda yatırım yapmak isteyenlere daha fazla seçenek sunmak için Haziran ayında FEN’in tüm faaliyetlerini devraldıklarına dikkat çekti.

Sayın Uberto Selvatico Estense’nin sorularımıza verdiği cevaplar şöyle:

ANSELMO’nun kuruluş öyküsünden ve çalışmalarından bahseder misiniz?
ANSELMO, kuru makarna üretimi (hem kısa hem de uzun kesim) ve kuskus için otomatik endüstriyel donanım üreten ve kuran bir İtalyan firmasıdır. Faaliyetine 40 yıldan daha uzun bir süre önce başlayan şirket şimdi, bu uzun yıllara dayalı deneyimi sayesinde, dünyadaki en önemli makarna donanımı üreticilerinden biri olarak kabul edilmektedir.

Bugüne kadar dünyanın önde gelen makarna üreticileri için kurduğunuz makarna üretim tesisleri nedeniyle referans tedarikçiler arasında yer alıyorsunuz. Sizi rakiplerinizden ayıran nedir?
ANSELMO ürünleri, başlangıçtaki ilk andan bu yana yüksek kalitede makarna üretiminin garanti edildiği son derece yüksek güvenilirlikleri nedeniyle takdir edilmektedir ve üretim kapasitesi de beklenen nominal değerden daha fazladır. Ayrıca donanım ilk 10 yıl boyunca neredeyse hiçbir bakıma ihtiyacı duymaz ve enerji tüketimi bugün piyasada bulunan diğer herhangi bir çözümden daha düşüktür.

FEN EXTRUDER 1000 KG/H

YÜKSEK KALİTELİ HİZMET ANSELMO TARİHİNİN PARÇASIDIR
Bunlara bakınca fiyat olarak nasıl rekabetçi olabiliyorsunuz ve hizmet seviyeniz ile ilgili neler söyleyebilirsiniz?
Bu kulağa biraz garip gelebilir ama yüksek kaliteyi göz önünde bulundurduğunuzda çok rekabetçi bir satış fiyatına sahibiz ve ürünlerimiz yatırıma karşı en yüksek kâr oranlarıyla bilinmektedir. Bunun 2 nedeni vardır:
1. ANSELMO, yalın bir organizasyon ve çok düşük genel giderlere sahip bir şirkettir.
2. Yukarıdaki yapıya rağmen, ANSELMO, demir ve demir dışı metal işleme alanında uzmanlaşmış, önemli bir İtalyan şirketleri grubunun bir parçasıdır. Tüm bileşen yapımında mevcut olan yüksek otomasyon seviyesi, piyasa taleplerinde doruk noktası olması durumunda rekabetçi yapım fiyatları ve son derece yüksek yanıt oranına sahiptir.
Diğer yandan yüksek seviyede hizmet, şirket tarihinin bir parçasıdır. Kuruluşunun ilk 20 yılında, ANSELMO makarna fabrikaları için bakım hizmetlerinde uzmanlaşmıştır. Bu, şirkette “hizmet” kelimesinin değeri konusunda net bir farkındalık yarattı. Bizim için oldukça basit: Yılın 52 haftasında 7/24 Müşterilerimiz için varız!

FEN, MÜŞTERİLERİMİZE YENİ İMKANLAR SUNACAK
Şimdi donanım pazar piyasasında çok güçlü bir yoğunlaşma olduğunu görebiliyoruz. Farklı gıda üretim teknolojileri için geniş bir yelpazede farklı çözümler sunan büyük gruplar var. Bu yeni meydan okumayla mücadele etme stratejiniz nedir?
Yalnızca donanım satmak yerine müşteri sorunlarını çözmenin önemli olduğuna inanıyoruz. Ürünlerimizi/hizmetlerimizi sunduğumuz sıradaki yaklaşımımız bu şekildedir. Fakat tabii ki müşterilerimize daha geniş bir çözüm yelpazesi sunmakla da ilgileniyoruz. İşte bu yüzden, Haziran ayından başlayarak atıştırmalık topaklar, doğrudan genişletilmiş atıştırmalıklar, kahvaltılık tahıllar, hazır tozlar, glütensiz makarnalar ve genel olarak ekstrüzyon bazlı yiyeceklerin endüstriyel üretimi için donanım sunan dünyanın önde gelen şirketi FEN’in (www.fenitalia.com) tüm faaliyetlerini devraldık.

Bu, ANSELMO’ya dünya çapında hızla büyüyen bir pazarda yer alma fırsatı vermesinin yanı sıra tahıl işleme zincirinde elde edilen gıdaların bulunduğu sektörde Gıda Üretim Teknolojileri yelpazesini genişletmesi için de bir imkân sundu. Buradaki temel amaç, makarna ve atıştırmalık sektöründe faaliyet gösteren ve girmek isteyen gıda üretim şirketlerine, müşterilere sunduklarını genişletmek için geniş bir yelpazede seçenek sunmak ve gelişmelerinde onları destekleyecek farklı teknolojilere ve güçlü bir hizmet seviyesine sahip güçlü bir ortak olduğunu göstermektir.

Türkiye ve Orta Doğu pazarlarına yönelik çalışmalarınız ve hedefleriniz neler? Türkiye pazarını nasıl değerlendirirsiniz? Odaklandığınız bir pazar var mı?
Türkiye, son 10 yılda makarna üretimine yönelik yatırımlar açısından hızla büyüyen bir pazar oldu. Bu süreç içerisinde Türk makarna sektörünün özellikle Afrika’ya ihracatında artışlar yaşandı. Türk makarnası kalitesi mükemmel ve ürün son derece rekabetçi fiyatlarla satılıyor. Bunlar üretim hatlarımızdaki aşağı yukarı rekabet avantajlarıdır ve bu ülkede son 10 yılda 26 hat satmış olduğumuzu düşündüğünüzde en başarılı makarna hattı üreticisi olmamızın sebebinin bu olduğuna inanıyoruz!!

Gelecekte bu şekilde bir büyüme yakalayacağımızı beklemiyoruz fakat bu pazara yakın duracağız çünkü öncü rolümüzü sürdürmek istiyoruz ve en çekici ve talepkâr piyasalar için en kaliteli makarnaların yanı sıra dikkat çekici tekliflerini sürdüreceğini düşünüyoruz. Belki glütensiz makarna veya hazır makarna ürünleri sunarsınız.

Ortadoğu da önemli bir pazar tabii ki… Sadece makarna açısından değil atıştırmalıklar için de bu şekilde. Bu nedenle, bu önemli bölgede sürekli artan bir penetrasyon elde etmek için ticari çabalarımızı yoğunlaştıracağız.

Son sorunuza gelirsek, dünyadaki bütün pazarları takip etmek zorundayız! Bazı yeni ülkeler/bölgeler, gıda tüketim miktarları açısından öne çıkıyor ve bu arada, yeme alışkanlıklarını da değişiyor. Bu, çok dikkatli bir şekilde izlememiz gereken yeni fırsatlar sunuyor.

Bir anahtar teslim tesis kurarken nelere dikkat ediyorsunuz?
Yine, önceki sorularda daha önce ele aldığımız bir konuya değinmek zorundayız. Müşteriler basit makinelerden ziyade daha fazla çözüme yoğunlaşmaktadırlar. Bu, onların sorunlarını maksimum güvenilirlik ve makul maliyetlerle çözebilecekleri hizmetler sağlamak zorunda olduğumuz anlamına gelir.

HER ÇEŞİT MAKARNA İÇİN MAKİNA ÜRETİYORUZ
IPO verilerine göre dünyada 500’den fazla makarna türü var. ANSELMO olarak, kaç çeşit makarnaya altyapı sağlıyorsunuz?
ANSELMO bu makarna türlerinin hepsine altyapı imkanı sunabilmektedir. Kurutma süresi üzerine çok yoğunlaşmamaya karar verdiğimizden dolayı hattımız normalde çok esnektir. Ancak, hem kısa kesim şekilleri hem de yuvalar üretebilen bir hat gibi benzersiz çözümler geliştirdik. Bu çok önemli bir gelişme çünkü bu çözümden önce makarna üreticileri, üç farklı kesim ailesi için üç farklı üretim hattına sahip olmak zorundaydı: Kısa, uzun ve yuva. Şimdi iki hat ile istedikleri şekilde üretim yapabiliyorlar.

Makarna tüketimindeki artışı ve makarna üretimine giren bazı lüks markaları nasıl değerlendiriyorsunuz?
Makarna tüketimi tüm dünyada artmakta ve bu eğilim önümüzdeki yıllarda da devam edecektir. Pirinç ve patates gibi rakiplerine bakarsanız makarna ucuz, sağlıklı ve hazırlanması kolay bir üründür. Fakat bu kalite ve fiyat açısından son pazar/tüketici hedefine göre değişmektedir. ANSELMO ürünleri, fiyat öncelikli pazarlarda mevcut olduğu gibi hacmin düşük ve fiyatların çok yüksek olduğu pazarlarda da mevcuttur. Bu pazardaki üreticiler en yüksek kaliteyi aramaktadır ve farklı hammaddeler kullanmaktadır. Ayrıca özel üretim hatları da vardır (normalden büyük). Bu hatlar, hammaddeleri en iyi şekilde süreçten geçirirler.

ANSELMO LONG CUT LINE 4000 KG/H

Dünyada sürekli gelişen bir teknoloji var. Bu gelişen teknoloji sektörünüzü nasıl etkiliyor?
Bilgi teknolojisinin sundukları oldukça yüksek: Üretim hatları üretim bütünlüğünü sunmak adına süreç parametrelerini kendi başlarına gitgide daha fazla ayarlayabileceği gibi bu parametrelerini nasıl ayarlayabileceğini de kendi öğreniyor.
Diğer yandan, makarna üretim sürecinin temel kavramlarının güçlü bir şekilde birleştirildiğine inanıyoruz. Bunları değiştirme çabaları, üretim süreçlerini kısaltma çabaları başarısız oldu veya güçlü tepkiler çekti. Açıkçası, herhangi bir yenilik yararları da beraberinde getiriyor fakat bunların zaman içinde ortaya çıkan olumsuz etkilerle baltalanmaması önemlidir. Başka bir deyişle, soru şu: Aşırı teknolojik koşullar müşteriye daha fazla katma değer getiriyor mu yoksa makine imalatçısına daha fazla kar getirmek için atıldıkları bir yol mu?

GÜVENİLİRLİK, DÜŞÜK İŞLETME MALİYETİ VE UZUN ÖMÜR
Bize teknoloji ve AR-GE bölümünüzün çalışmalarından bahseder misiniz?
Bir üretim hattının en önemli değerlerinin güvenilirlik, düşük işletme maliyeti ve uzun ömür olduğuna inanıyoruz. İşte bu yüzden bu değerleri her bir unsurun karakterini sürekli bir geliştirme yolu ile neredeyse günlük olarak geliştirmek için çalışıyoruz. Bunun kanıtı, hem uzun hem de kısa makarnanın taşıma sistemleri için zaman içinde edindiğimiz patentlerdir. Eğer tesislerimiz benzersiz ve çok etkili ise işte bu yüzdendir.

İtalyan markası olmanın getirdiği avantajlar nelerdir?

Gıda işleme donanımında, özellikle makarna üretiminde İtalyan markası olmak kesinlikle avantajdır. Makarna, pizza ve dondurmanın İtalyan ürünü olmasının getirdiği psikolojik avantajın yanı sıra İtalyan mekanik endüstrisinin mükemmelliği de dünya genelinde bilinmektedir.

YENİLİKLERİMİZ: GLUTENSİZ VE HAZIR MAKARNA
Tüm dünyada talep edilen bir ürün olan makarna makineleri üretiyorsunuz. Makarna endüstrisindeki popüler trendler neler?
Dünyada yüzde olarak en çok büyüyen ürün Glütensiz Makarna. FEN’in alınmasıyla birlikte ANSELMO, ekstrüzyon aşamalı bu tür makarnaları süreçten geçirebilmektedir. Aslında bunlar pirinç ve mısır unu gibi pişirme içerikleridir fakat glüten olmadığı için makarna üretiminde kullanılmıyordu.

Diğer bir eğilim de zengin ülkelerde ortaya çıkan ancak büyümekte olan ülkelerde de etkileri olabilecek olan şekerin azaltılmasıdır. Makarna karbonhidrattır yani sonuçta şekerdir. Bu durumlarda kısmen veya tamamen buğdaydan elde edilen un veya irmik yerine daha fazla protein içeren ancak düşük karbonhidrat seviyesine sahip baklagiller kullanılabilir. FEN’in alınmasıyla ANSELMO bu ürünler için bir referans noktasıdır. Bunların müşteri için yüksek katma değeri olmaktadır.

Eklemek istediğiniz başka bir şey var mı?
Önemli olan ancak bahsetmediğim önemli bir nokta var çünkü bu daha “popüler bir eğitim” değil. Fakat ANSELMO, hazır makarna üretimi için yeni bir teknoloji başlattı.

Hazır makarnanın, makarna üretiminde doğal bir gelişme olduğunu düşünüyoruz çünkü yeni nesil evde pek yemek yemiyor ve konfor konusunda hassas. Hazır erişteler dünyada 100 milyar bardak satılıyor ve büyük bir başarısı var. Hazır makarnalarda da makarna yapmak ve sos yapmak için bir tencereye gerek olmayacak ve yıkayacak bir şey de olmayacak. Ancak, eriştenin aksine, hazır makarna çok daha sağlıklı bir üründür: İki ürünün besin değerleri çok farklıdır: Makarna yağda kızartılmaz ve Glutamat veya çeşni (bazı erişte türlerinde tavuk lezzetine bakın!) veya renk gibi katkı maddeleri olmaz ve tuz oranı çok sınırlıdır.

Ayrıca, bu son ürünle birlikte, ANSELMO, şirket misyonunun temel amacını azim ve kararlılıkla sürdürme isteğini göstermektedir: “Müşterilerimize azami katma değer sağlamak”.

Kontrol edin

Gübre, buğday üretimini en az yüzde 40 arttırıyor

Toros Gübre, dünyada her geçen gün azalan tarım alanlarına dikkat çekerek gübre kullanımının üretim üzerindeki …