Ankara’da ekmeğe yüzde 25 zam yapıldı

Ankara’da 1 Liradan satılan ekmek, yüzde 25 zamlanarak 1 lira 25 kuruştan satılmaya başlandı.

ekmekte-zam-tartismasi

Ankara’da daha önce büyük tartışmalara sebep olan ekmek zammı gerçekleşti. Ankara Fırıncılar Odası, Ankara’da 1 Lira olan 200 gramlık ekmeğin fiyatının 1.25 TL’ye yükseldiğini duyurdu. Zamma gerekçe olarak artan girdi maliyetleri gösterildi.

Ankara’da ekmeğin fiyatı geçen yıl ekim ayında 1 lira 25 kuruşa yükseltilmiş, ancak tepkiler nedeniyle zam durdurulmuştu. Ankara Fırıncılar Odası yetkilileri zammın 3 gün önce yapıldığını dile getirdi.

Ekmek Üreticileri Federasyonu Genel Başkanı Murat Kavuncu, Ankara’da ekmeğe gelen yüzde 25 zammın nedenlerini ve diğer illerdeki ekmek fiyatlarına dair fiyatların seyrini değerlendirdi. Döviz kurlarında yaşanan dalgalanmadan dolayı ekmeğin hammaddesi unda da bir fiyat artışı meydana geldiğine dikkat çeken Kavuncu, zammın gerekli olduğunu belirtti.  Kavuncu, “Şu anda tüm Türkiye’de ekmek fiyatlarının zamlanması için çalışmalar sürüyor. İstanbul, Samsun ve Kayseri başta olmak üzere Orta Anadolu’da bu çalışmalar yapılıyor” dedi.

SAMSUN’DA GRAMAJ DÜŞÜRELEK ZAM YAPILACAK

Öte yandan Samsun Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği (SESOB) Başkanı Hacı Eyüp Güler, Samsun’da ekmek fiyatlarına zam yapılacağını açıkladı. Ekmeğe daha önceden zam yapılması gerektiğinin altını çizen Hacı Eyüp Güler, “Una zam geldi. Sadece ekmek deyip geçmemek lazım. Un fiyatlarının yanında birçok masraf kalemine de zam geldi. Durum böyle olunca da ekmek fiyatlarında güncelleme yapmak lazım. Şu anda 300 gram ekmeği 1,5 liradan satıyoruz. Bu süreçten sonra 250 gram ekmeği 1,5 liradan satmayı düşünüyoruz. Fiyat arttırmayıp, gramaj düşürme yöntemine gideceğiz” dedi.

Kontrol edin

CNR Food İstanbul, Çekya Başbakanı Andrej Babis tarafından açılıyor

CNR Food İstanbul’un açılışını CNR Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ceyda Erem ve Çekya Başbakanı Andrej …