Müftah Uçak, Talia Makina: “Rekabet başarıyı doğurur”

“Komple makarna tesisi bizim profesyonel olduğumuz ana konu. Müşterilerimizden gelen istekler doğrultusunda üretim sonrası için paketleme makinaları, üretim öncesi için de değirmen konusunda müşterilerimize gereken desteği vermekteyiz. Makarna tesisi üretiminde ise müşterimizin binasına özel makina parkuru üretebiliyoruz. Bu anlamda herhangi bir standardımız ya da kısıtlamamız yok. Her türlü binaya uygun ölçülerde tamamen opsiyonel bir şekilde tesis üretme imkânımız var.”

taliaBBM Dergisi bu ay makarna makineleri üretiminin önde gelen isimlerinden Talia Makine’yı konuk ediyor. Gerek teknoloji kullanımı gerekse AR&GE ve inovasyona çalışmalarıyla adından söz ettiren Talia Makine, 2015 yılında Türkiye’nin ilk uzun kesme makarna hattı çalışmalarına başlayarak ilk prototipini üretti.

Talia Makina’nın üretim tesislerinin her türlü üretim için özel şekilde tasarlandığını belirten Uçak, “Tamamen otomasyonlu günümüz teknolojisinin kullanıldığı tesislerimizde müşterilerimiz kullandığı hammaddeye göre ısı ve nem değerlerini anlık kontrol edip değerlerde değişiklik yapabiliyorlar. Ürünün kurutulma miktarı, basınç değerleri ve tüm hattın kontrolleri bizzat müşterilerimize özel ekiplerimiz tarafından verilen eğitimlerle sağlanıyor” diyor.

Talia Makina kurucusu Müftah Uçak ile Talia Makina’nın hikâyesini, müşterilerine sunduğu çözümleri, yeni teknolojilerini ve pazardaki hedeflerini konuştuk. Detayları Müftah Uçak’tan alıyoruz.

Sayın Uçak, öncelikle Talia Makina’dan bahseder misiniz? Firmanızın kuruluşunu ve bugünlere geliş sürecini bizimle paylaşır mısınız?
2008 yılında tamamen yurt dışından ithal edilen makarna makinalarını “Neden Türkiye’de üreten yok” sorusundan yola çıkarak Hemes Makina’yı kurdum. 30 yıllık makarna ustası olarak Hemes Makina ile 2012 yılına kadar “Kısa Kesme Makarna Hattı” üretimi yaparak, bu dalda Ar-Ge ve İnovasyon dalında birçok ödül aldık. 2012 yılında daha da büyümek ve gelişmek adına ismimizi Talia Makina olarak değiştirdik ve bünyemize “Mft Makina” ve “Hemes Makina” yı da katarak daha da büyüdük. 2015 yılında ülkemizde daha önce kimsenin cesaret edemediği Uzun Kesme Makarna Hattı (Spaghetti) çalışmalarına başlayarak ilk prototipimizi üretip dünya devleri arasına girmeyi başardık.

Komple makarna tesisinin dışında müşteriye özel çözümler de sunuyor musunuz? Sunduğunuz çözümlerle ilgili neler söyleyebilirsiniz?
Komple makarna tesisi bizim profesyonel olduğumuz ana konu. Müşterilerimizden gelen istekler doğrultusunda üretim sonrası için paketleme makinaları, üretim öncesi için de değirmen konusunda müşterilerimize gereken desteği vermekteyiz. Makarna tesisi üretiminde ise müşterimizin binasına özel makina parkuru üretebiliyoruz. Bu anlamda herhangi bir standardımız ya da kısıtlamamız yok. Her türlü binaya uygun ölçülerde tamamen opsiyonel bir şekilde tesis üretme imkânımız var.

Talia Makine olarak pazara sürdüğünüz yeni bir teknoloji, makine var mı? Varsa yeni teknolojiniz, makineniz hakkında bilgi verir misiniz?
Kısa Kesme Makarna Hattı üretimimizde zaten TÜBİTAK destekli çalışmıştık ve Türkiye’de ki ilk yerli üretim hattını biz yapmıştık. Yine şuanda ülkemizde üretimi bulunmayan Spaghetti Hattı üretimimiz bulunuyor. Ar-Ge çalışmasını 2015 yılında yaptık. Şuan seri bir şekilde spaghetti hattı üretebiliyoruz. Spaghetti hattını Talia Makina dışında üretebilen başka bir firma ülkemizde bulunmuyor.

Sizce makinelerinizi, rakip firmaların ürünlerinden ayıran özellikler nedir? Hangi noktalarda rakiplerinizden ayrılıyorsunuz?
Müşteri ister yurtiçinden, ister yurtdışından olsun bu sektörde referans çok önemlidir. Referansınız varsa iyi üreticisinizdir, ama referansınız yoksa isterseniz Türkiye’nin en büyük makina üreticisi olun bir işe yaramaz. Müşteri teknik detayla birlikte canlı canlı makinayı görüp, bizzat üretim hattını satın almış kişiyle birebir diyalog halinde olmak istiyor. Makinanın artı ve eksi yönlerini danışmak istiyor. Bu açıdan müşteri, verebildiğimiz referanslar ve 30 ‘u aşkın ülkeye yaptığımız ihracatlar doğrultusunda bizi tercih ediyor çünkü bizde her şey şeffaf. Örneğin Mısır’dan bir müşterimiz referans talep ettiğinde; “Mısır’da şu şehirlerde çalışan üretim tesislerimiz var ziyaret edip görüşebilirsiniz, adresleri iletişim bilgileri bu” dediğimizde müşterinin gözündeki değerimiz başka bir boyuta ulaşıyor. Hâlihazırda Makarna Hattı ürettiğini vadeden firmalar var ama referans veremediklerinden dolayı her zaman biz bir adım öndeyiz ve Türkiye’de bize rakip olduğunu zanneden firmalar bizim ayak izlerimizi takip ediyorlar. Çünkü ilk üretimleri her zaman biz yapıyoruz. Zaten aldığımız ödüllerimiz de bunun bir göstergesi.

Hangi ülkelere ihracat gerçekleştiriyorsunuz ya da hangi ülkeleri hedefliyorsunuz? Buna bağlı olarak gelecek hedefleriniz nelerdir?
30 ‘u aşkın ülkeye ihracatımız bulunmakta. Bu ülkelerin başında Mısır, Afganistan, Kırgızistan, Kazakistan, Suriye, Irak, Bangladeş, Hindistan, Nepal, Etiyopya, Türkmenistan, Senegal, Nijer, Nijerya, Sudan, Cezayir, Fas, Güney Afrika, Ukrayna, Rusya gibi ülkeler bulunuyor. Belirli bir hedef pazarımız yok. Tüm dünyadan makina talebi var. Zaten Talia Makina’nın hedefi 2020 yılından önce ihracat yapılan ülke sayısını minimum 50 ye çıkararak dünya markaları arasında yerini iyice sağlamlaştırmak.

Sizce makarna üretiminde, en önemli üretim prosesleri ya da makarna kalitesinde en fazla etkisi olan prosesler hangileridir? Bu proseslerde kullanılan günümüz teknolojileri, üreticilere ne gibi artılar sağlamaktadır?
Bizim ürettiğimiz tesislerin opsiyonel olması en büyük avantajımız. Örneğin Rusya’daki müşterimiz birinci kalite makarna üretmek için durum buğdayı kullanırken, Afrika’daki müşterimiz un kullanarak makarna üretimi yapabiliyor. Talia Makina’nın ürettiği tüm tesislerde her türlü üretim için özel olarak dizajn edilmiştir. Tamamen otomasyonlu günümüz teknolojisinin kullanıldığı tesislerimizde müşterilerimiz kullandığı hammaddeye göre ısı ve nem değerlerini anlık kontrol edip değerlerde değişiklik yapabiliyorlar. Ürünün kurutulma miktarı, basınç değerleri ve tüm hattın kontrolleri bizzat müşterilerimize özel ekiplerimiz tarafından verilen eğitimlerle sağlanıyor. Verilen bu eğitimi alan müşterilerimiz tesisteki tüm ekipmanlara hâkim olarak oturdukları yerden sadece ekran üzerinde tüm hattı kontrol edebiliyorlar.

Makarna üretim fabrikasının vazgeçilmez sistemleri ve makineleri nelerdir?
Makarna üretiminin iki ana üretim esası vardır. Birincisi makarnaya şeklin verildiği Press kısmı, diğeri ise kurutma işleminin yapıldığı son sistem Kurutma bölümü. Birincisinde hamura nihai şeklin verilerek yapışmamasının sağlandığı bölümdür. Burada basınç olmazsa olmazdır. Diğer kurutma kısmında ise makarnanın rengi, parlaklığı, sertliği ile ilgili son işlem ısı, nem, buhar kullanılarak yapılır. Tabii ki bu işlemler makarnanın şekline, kalınlığına, hammaddeye göre değişir.

Günümüz makarna teknolojileri ve 10 yıl önceki makarna teknolojileri arasındaki fark nedir? Son 10 yıldaki makarna üretim teknolojilerine ilişkin gelişmeler hakkındaki neler söyleyebilirsiniz?
30 yıldan fazla olan makarnacılık bilgime dayanarak 10 yıl önceki teknoloji ile şimdiki arasında dağlar kadar fark var. Eski sistemlerde düşün ısı ile kurutma sağlanırken, şimdiki teknoloji de yüksek ısı ile kurutma sağlanıyor. Bu yüksek ısılı kurutma sisteminde hammadde kalitesi düşük bile olsa yüksek kaliteli makarna elde edilebiliyor. Biz tüm tesislerimizde son teknoloji olan yüksek ısı sistemini kullanmaktayız. Ayrıca eskiden kontrol panoları tamamen ışıklardan ibretti. Kırmızı ışık yanarsa sorun var, yeşil ışık yanarsa sorun yok olarak kontrol edilebiliyordu. Şuan bizim ürettiğimiz tesislerdeki tüm makinaların hepsi plc ekranlara sahip ve bu ekranlar ana bir bilgisayardan kontrol edilebiliyor. Müşterilerimiz oturdukları yerden tüm sistemi kontrol edebildikleri gibi, gerekli durumlarda biz de direkt internet yoluyla sisteme bağlanarak müdahale edebiliyoruz. 10 yıl önce kırmızı-yeşil ışıklara bakılırken şuan 6000 km ötedeki tesise bağlanıp ayar yapabiliyoruz.

Son olarak eklemek istedikleriniz?
T
ürkiye de bu sektör de daha fazla üretici firma olması gerekmekte. Çünkü rekabet başarıyı doğurur.

 

talya.TIF

Kontrol edin

kapak-dosyasi-25

Fırıncılık, Makarna ve Bisküvi Tesislerinde Hammadde ve Katkı Maddeleri

Günümüz işlenmiş gıda sektörünün kaçınılmaz bir parçası olan un, fırın tezgahlarını süsleyen ekmek çeşitleri, market …