Gülçin Arslan HAZAR, Arbella Makarna: “Ciromuzun yüzde 8’İ Ar-Ge’ye ayrılıyor”

“Makarnayı olduğundan daha sağlıklı hale getirmek üzere AR-GE çalışmaları yaptık ve iki yıl süren çalışmalarımız sonucunda Türkiye’de bir ilki gerçekleştirdik; mercimeği ve nohudu makarna ile birleştirdik.”

arbellaTürkiye’de ilk kez üretilen lazanya, tagliatelle, nidi, mercimekli makarna ve nohutlu makarna çeşitleri sunan Arbella Makarna, beş yıllık AR-GE çalışmasının ürünü olan ve günlük 150 ton kapasiteli Ekotermik Spagetti üretim hattını dünyada ilk kez kurdurdu. Tüketici ihtiyaçlarını, dünya pazarındaki ihtiyaç ve trendleri göz önünde bulundurarak ürün geliştiren Arbella Makarna, üretiminin de yüzde 60’ını ihraç ediyor.

Hedef pazarlar olarak Hindistan, Çin ve Rusya’yı belirleyen, 2017 yılında yüzde 10’luk bir büyüme kaydetmeyi amaçlayan ve önümüzdeki 10 yıl içinde dünyanın en bilinen markaları arasına girmeyi planlayan Arbella Makarna’nın Yönetim Kurulu Üyesi Gülçin Arslan Hazar ile Arbella’nın yeni yatırımlarından, AR-GE çalışmalarından ve gelecek planlarından bahsettik. Detayları Gülçin Arslan Hazar’dan alıyoruz.

Sayın Gülçin Arslan Hazar, herkes firmanızı zaten tanıyor, ancak biz yine de kısa bir hatırlatma yapalım. Öncelikle Arbella’yı biraz anlatır mısınız? Firmanızın kuruluş ve bugünlere geliş sürecini bizimle paylaşır mısınız?
Arbella markasının üreticisi olan şirketimiz Durum Gıda 2002 yılında kuruldu. 2006 yılında Mersin’de yeni ve modern tesis yatırımı yaptık ve 2008 yılında Arbella markası ile tüketicimizle buluştuk.

2008’de yıllık 120 bin ton irmik,84 bin ton makarna üretim kapasitesi ile üretime başladık, yapılan yatırımlarla bu rakamları irmikte 220 bin ton, makarnada 200 bin tona çıkardık. İlk yıl 15 ülkeye 17 bin ton makarna ihraç ederken bugün Afrika ülkelerinden AB ülkelerine, Japonya’dan Kanada’ya kadar geniş bir coğrafyada yüze yakın ülkeye 55 bin ton makarna ihraç ediyoruz. Makarna üretim kapasitesi ve tesisleri ile üretim ve ihracat potansiyeli açısından dünyadaki ilk on büyük makarna şirketi arasında yer alıyoruz.

Arbella markası altında piyasaya sunduğunuz ürünler-çeşitler nelerden oluşuyor?
Ürün yelpazemizde 28 çeşit klasik makarnaya ek olarak tam buğday makarnası, glütensiz mısır makarnası ve çocuklu aileler için vitamin ve mineralli, sebzeli çeşitlerimiz bulunuyor. Bu ürünlerimize ek olarak tüketicimize Türkiye’de ilk kez üretilen lazanya, tagliatelle, nidi, mercimekli makarna ve nohutlu makarna çeşitlerini de sunuyoruz.

Mersin’deki makarna fabrikanıza yeni bir üretim hattı yerleştirdiniz. Bu yatırımızdan biraz bahseder misiniz? Yeni yatırımınızda tercih ettiğiniz teknolojiler, yeni tesisin kapasitesi ve tesisin diğer özelliklerinden bahseder misiniz?
Bühler Firmasının 5 yıllık AR-GE çalışmasının ürünü olan ve günlük 150 ton üretim kapasiteli Ekotermatik Spagetti üretim hattını dünyada ilk defa biz kurdurduk. Bu teknoloji daha düşük enerji ile daha kaliteli makarna üretimi gerçekleştiriyor. Bu yatırımımız enerji tüketimini azalttığı gibi aynı zamanda çevreye duyarlı bir sistem. Dünyada makarna üretiminde yeni bir çığır açan bu teknoloji sayesinde daha az elektrik ve daha az buhar kullanarak daha kaliteli makarna üretimi gerçekleştiriyoruz.

Bildiğimiz kadarıyla lazanya ve tagliatelle Türkiye’de ilk kez Arbella tarafından üretiliyor. Böyle bir yatırıma nasıl karar verildi? Bu yeni ürünlerle ilgili pazar beklentileriniz neler?
Lazanya, tagliatelle ve kuş yuvası olarak tabir edilen nidi çeşitleri ülkemizde üretilmiyordu. Makarnanın ham maddesi olan Durum Buğdayı ülkemizde üretilmekte olup dünyanın en kaliteli buğdayları içinde yer almaktadır. İthal edilen bu ürünler ile ülkemizden döviz çıktısı oluyordu ve tüketiciler bu ürünleri daha yüksek bir fiyata alıyordu. Çiftçimizin kazancına katkı, döviz çıktısını engelleme, tüketicimize daha kaliteli ve uygun fiyata ürün sunmak amacı ile bu ürün çeşitlerini tesislerimizde üretme kararı aldık. Bu kararımızı destekleyecek hammaddemiz ve bu ürünleri üretmek için teknolojimiz vardı. Yatırımımızı yaptık ve tüketicilerimizden gelen beğeni mailleri aldığımız bu kararın doğru olduğunu gösteriyor. Önümüzdeki süreçte bu çeşitlerimizde en fazla tercih edilen marka olacağımızı düşünüyoruz.

Özellikle bakliyatın daha fazla önem kazandığı bir dönemdeyiz. Arbella da bakliyatlı yeni ve inovatif ürünlerin üretimine başladı; örneğin mercimekli ve nohutlu makarna… Yeni ürün yatırımlarının arkasındaki fikir nedir? Yeni yatırım yapılan bu inovatif ürünlerle ilgili bize biraz bilgi verebilir misiniz?
Şirket olarak ürünleri geliştirirken dünyadaki trendleri takip ediyoruz. Dünyada yeni trend sağlıklı ve besin değeri yüksek gıdalar. Bu gıdaların başında da bakliyat geliyor. Makarnayı olduğundan daha sağlıklı hale getirmek üzere Ar-Ge çalışmaları yaptık ve iki yıl süren çalışmalarımız sonucunda Türkiye’de bir ilki gerçekleştirdik; mercimeği ve nohudu makarna ile birleştirdik. Bu ürünlerimizle makarnayı bakliyatın yüksek protein ve lif oranı ile birleştirerek sağlıklı yaşama katkı sunarken gerek görsel gerekse lezzet bakımından bilinen makarna formundan uzaklaşmadan ürün geliştirdik.

Piyasaya sunduğunuz yeni ürünlerle satış ve bilinirlilik anlamında ne kadar mesafe kaydettiniz? Tüketicilerin bu ürünlere ürünlerine olan ilgisi nasıl?
Ürün geliştirirken tüketici ihtiyaçlarını, dünya pazarındaki ihtiyaç ve trendleri göz önünde bulunduruyoruz. Bilindiği gibi 2016 yılı BM tarafından ‘Dünya Bakliyat Yılı’ olarak ilan edildi. Birleşmiş Milletler ’in bu kararı almasında eski Tarım Bakanımız Mehdi Eker ’in, bizim şirketimizin de CEO’su olan Dünya Bakliyatçılar Konfederasyonu Başkanı Hüseyin Arslan ‘ın yoğun çabaları oldu. Şirket olarak iki yıl önce bakliyat yılına özel hazırlıklarımız başladı. İki yıl süren Ar-ge çalışmalarımız sonunda da yıl bitmeden mercimekli makarna ve nohutlu makarnayı tüketicimize sunduk. Ürün ve hizmette yaptığımız inovasyonların ülkemiz için de değer yaratacağını düşünüyoruz. Geliştirdiğimiz bu özel ürünlerin dünyadaki Türkiye makarnası algısına ve tüketiminin artmasına katkı sunacağına inanıyoruz. Bu ürünler gerek sağlığa ek katkısı gerekse damak tadına uygunluğu ile dünya pazarlarında da büyük bir talep görmekte.

Yeni ürünlerin yurtdışı pazarlamasıyla ilgili bir çalışmanız var mı? Yoksa bu ürün grubu sadece Türkiye pazarında mı yer alacak, bu konudaki hedefleriniz neler?
Yeni ürünlerimizi yurtdışı fuarlarında tanıttığımızda tüketiciye artılar sunan bu ürün çeşitlerimizin büyük bir ilgi ile karşılaştığını görüyoruz. Özellikle Avrupa, Amerika ve Uzakdoğu ülkeleri bu özel ürünler için ciddi bir pazar oluşturuyor. Bu çeşitlerimizin ihracatımızı ve ülke çeşitliliğimizi arttıracağını düşünüyoruz.

Arbella inovatif ürünlerle yol alıyor. Peki, Arbella’nın Ar-Ge çalışmalarından bahseder misiniz? Ar-Ge için ne gibi çalışmalar yapılıyor ve buna ne kadar bütçe ayrılıyor?
Önümüzdeki 10 yıl içinde dünyanın en çok bilinen markaları arasına girme hedefindeyiz. Bu hedef doğrultusunda markaya, ürün çeşitlerine ve pazarlama alanına büyük yatırımlar yaptık. Gerek ürün çeşitliliği gerekse ambalaj teknolojileri ile Türkiye ve dünya tüketicisinin talep ve ihtiyaçlarına yönelik çalışmalarımıza aralıksız devam ediyoruz. Özel ürünlerimiz ve Türkiye’nin ilk aç-kapa spagetti paketleri ve sağlıklı beslenmeye de destek vermek amacıyla ürettiğimiz porsiyonluk ambalajlanmış bundle spagettilerimiz bu çalışmalarımızdan örneklerdir. Ek bina, hat, yeni ürün çeşitlerine yönelik paketleme ve ambalaj çalışmalarımız için 3 yılda 3 milyon dolar yatırım yaptık. 7 kişilik bir Ar-ge grubumuz bulunmakta ve ciromuzun yüzde 8’i Ar-ge çalışmalarına ayrılıyor.

Makarnada, özellikle de Türk tüketicilerde hangi trendler göze çarpıyor? Sizce makarna tüketimi gelecekte nasıl şekillenecek?
Dünyada obezite ve diyabetik hastalıklardaki artış doğal beslenme trendini daha da yaygınlaştırdı. Tüketiciler artık lezzetli olduğu kadar sağlıklı olan ürünleri, yenilikleri ve alternatifleri takip ediyor. Ülkemizde de doğal, sağlıklı, besleyici özelliği ile makarnanın tüketimi artıyor. Sağlık Bakanlığı ve Milli Eğitim Bakanlığı’nın yapmış olduğu ortak çalışma sonucunda okul kantinlerinde yenilebilecek yiyecekler listesi açıklandı. Bu listede makarna da vardı. Bu çalışma makarna hakkında yanlış olan algıların da düzeltilmesine katkı sunuyor. Beslenme alışkanlığının küçük yaşlarda oluştuğu düşünüldüğünde bu çalışmanın önemi ortaya çıkıyor. Ev dışı tüketimde de makarnanın tercih edilirliğinin arttığını, sos kültürünün geliştiğini görüyoruz. Yurtdışında olduğu gibi ülkemizde de makarnanın ana yemek olarak sofralarımızda yer alacağını düşünüyoruz, sektör firmaları olarak bunun için iletişim çalışmaları yapıyoruz.

Arbella Türkiye makarna pazarının neresinde yer alıyor. Özellikle bu yeni yatırımlarla ulaşmak istediğiniz hedef nedir?
Şirket olarak pazar çeşitliliğine önem veriyoruz. Üretimimizin yüzde 60’ını ihraç ediyoruz ve Türkiye’nin en fazla ihracat yapan ilk üç firması arasındayız. Arbella Makarna pazara girdiği ülkelerde yer edinen ve her geçen yıl yeni ülkeleri portföyüne katarak büyüyen, kalite odaklı çalışan ve müşteri memnuniyeti yüksek bir markadır. Arbella hem iç piyasada hem de dış piyasada pazar payını arttırmaktadır. 2015 yılında 50 milyon dolarlık ihracat gerçekleştirdik. 2016 yılı verilerimize baktığımızda, bir önceki yıla oranla yüzde 15’lik bir büyüme yakaladığımızı görüyoruz. Hedef pazarlarımız Hindistan, Çin ve Rusya olup, 2017 yılında yüzde 10’luk bir büyüme hedefliyoruz.

Gelecekte gerçekleştirmeyi planladığınız ya da hali hazırda devam eden projelerinizden bahseder misiniz? Önümüzdeki süreçte Arbella ilgili neler duyacağız?
Arbella Makarna her geçen yıl ihracatını ve ülke çeşitliliğini artırıyor. Yeni ve inovatif ürünlerimizin de bu artışa katkı sunacağını düşünüyoruz. Türkiye ve dünyadaki makarna severlere sağlıklı ve yeni ürünler sunmak üzere Ar-ge çalışmalarımız devam ediyor. Yenilikçi marka olmaya devam edeceğiz. İç piyasada da tüketimi artırmaya yönelik iletişim çalışmalarımız bulunuyor. Makarnanın sağlıklı, besleyici, doyurucu ve ekonomik bir gıda olduğuna vurgu yapan, sektörün gelişimine de katkı sunacak bir iletişim dili kullanıyoruz.

Kontrol edin

kapak-dosyasi-25

Fırıncılık, Makarna ve Bisküvi Tesislerinde Hammadde ve Katkı Maddeleri

Günümüz işlenmiş gıda sektörünün kaçınılmaz bir parçası olan un, fırın tezgahlarını süsleyen ekmek çeşitleri, market …