Ertuğrul İŞLER, Zeelandia: “AR-GE ile müşteriye özel ürünler yapabiliyoruz”

“Zeelandia Türkiye olarak, önümüzdeki 5 yıl içerisinde 3 katı büyüklüğe erişmeyi ve Türkiye gıda bileşenleri sektöründe öncü şirket olmayı hedefliyoruz. Öte yandan, Türkiye’de pastacılık ve ekmekçiliğin gelişmesinde de rol almak istiyoruz. Ayrıca Irak, İran ve Suriye’yi kapsayan yurtdışı faaliyetlerini de artırıyoruz.” 

BBM Dergisi’nin bu ayki konuğu Zeelandia Türkiye Genel Müdürü Ertuğrul İşler. Yüzyılı aşkın süredir yaratıcı ürünleri ve pazarlama yöntemleri ile ekmekçilik ve pastacılık sektörünün gelişiminde önemli rol oynayan Zeelandia, 29 ülkede kurduğu 19 fabrikasında üretim yapıyor. 100’ün üzerinde ülkede faaliyet gösteren ve 2003 yılında kurduğu Hayrabolu tesisiyle Türkiye pazarına giriş yapan Zeelandia, küresel pastacılık ve ekmekçilik endüstrisinin gelişmesinde önemli bir rol oynuyor.

Doruk Grubu’nun ortaklığıyla kurulan Zeelandia Türkiye’nin, yakın zamanda 3 özel ekmek miksi çıkarmayı planladığını söyleyen İşler, firmanın, ekşi maya içeriği yoğun olan ekmeklerin yanı sıra, pastacılık portföyünde de soğuk ve sıcak jöleler ile meyve dolguları gibi sıvı ürünlere yoğunlaşacağını belirtiyor. Zeelandia’nın önümüzdeki 5 yıl içerisinde 3 katı büyüklüğe erişmeyi ve Türkiye gıda bileşenleri sektöründe öncü şirket olmayı hedeflediğini ifade eden Ertuğrul İşler ile firmanın dünya ve Türkiye pazarındaki payını, hedeflerini ve geleceğini konuştuk.

zelandia

Sayın İşler, öncelikle Zeelandia hakkında bize biraz bilgi verir misiniz? Hollanda merkezli Zeelandia kimdir ve neler yapar?
Hollanda merkezli bir aile şirketi olan Zeelandia, 29 ülkede, 19 fabrikada üretim yapıyor ve 100’ün üzerinde ülkede faaliyet gösteriyor. 1900 yılında kurulan şirket, yüzyılı aşkın süredir, yaratıcı ürünleri ve pazarlama yöntemleri ile ekmekçilik ve pastacılık sektörünün gelişiminde önemli rol oynuyor. 2003 yılında Hayrabolu’da kendi tesisini kurarak üretime başlayan Zeelandia Türkiye, ürün portföyünde ekmekçilik, pastacılık ve tava ayırıcı yağlar olmak üzere 3 kategori bulunduruyor.

Zeelandia’nın ekmek ve pastacılık sektörüne yönelik ürün çeşitliliğinden biraz bahseder misiniz? Dünya çapında profesyonel pasta ve fırıncılık sektörüne hangi ürünlerinizle, nasıl destek sağlıyorsunuz?
Zeelandia, dünya çapında profesyonel pasta ve ekmekçilik üreticilerine, müşteriye özel geliştirilen ürünler sağlıyor; üreticilerin son ürün uygulamalarını, AR-GE ve satış ekibiyle destekliyor. Firmamız, pandispanya miksleri, kek miksleri, badem ürünleri, pastacılık dekorasyon ürünleri, sıvı ve toz şanti, krema ve şarlotlar, meyve dolguları, dolgu kremaları, soğuk ve sıcak jöleler, ekmek miksleri, ekmek geliştiricileri, dekorasyon ve yardımcı malzemeler, tava ayırıcı yağ ürünleri ile profesyonel pasta ve ekmekçilik sektörüne destek sağlıyor. Zeelandia olarak, gelişen teknoloji ve değişen tüketici tercihlerine göre, ürün ve hizmetlerimizi sürekli olarak yeniliyoruz.

Zeelandia’nın dünya fırıncılık ve pastacılık pazarındaki yeri ve payı hakkında neler söyleyebilirsiniz? Zeelandia, bugün kaç ülkede, nasıl faaliyet gösteriyor?
Son 10 yıldaki yatırımlarıyla gıda katkı üreticileri pazarındaki payını ve cirosunu artıran Zeelandia, pazardaki en önemli oyunculardan biri haline geldi. Dünya çapında farklı ekmekçilik ve pastacılık pazarlarına, küresel hammadde tedarik gücümüzü ve AR-GE imkânlarımızı kullanarak yerel çözümler sunuyoruz. Endüstriyel gıda üreticileri için ise tava ayırıcı yağ ve ekipman çözümleriyle hizmet veriyoruz.

Bildiğimiz kadarıyla Zeelandia, Türkiye pazarına 2002 yılında giriş yaptı ve 2003 yılında da kendi fabrikasını kurarak üretime başladı. Bize Zeelandia’nın Türkiye pazarındaki yapılanmasını anlatır mısınız?
Zeelandia, Türkiye’de Doruk Grubu’nun ortaklığıyla 2003 yılında kuruldu. 2015 yılının Mayıs ayı itibariyle, Zeelandia’nın ortaklıktaki hisselerin tamamını almasıyla yatırım planları hızlandı. 2016 yılı sonunda, mevcut ürün portföyümüzü, yeni sıvı hat yatırımı ile soslar, jöleler ve meyve dolguları ile genişleteceğiz.

Zeelandia’nın Türkiye pazarına bakışı, beklentileri ve gelecek hedefleri hakkında neler söyleyebilirsiniz? Önümüzdeki yıllarda Zeelandia Türkiye kendini hangi noktada görmek istiyor?
Zeelandia Türkiye olarak, önümüzdeki 5 yıl içerisinde 3 katı büyüklüğe erişmeyi ve Türkiye gıda bileşenleri sektöründe öncü şirket olmayı hedefliyoruz. Öte yandan, Türkiye’de pastacılık ve ekmekçiliğin gelişmesinde de rol almak istiyoruz. Ayrıca Irak, İran ve Suriye’yi kapsayan yurtdışı faaliyetlerini de artırıyoruz.

Türkiye’deki fabrikanızda hangi ürünleri üretiyorsunuz? Zeelandia Türkiye’nin ürün portföyü, özellikleri ve ürünlerin dikkat çeken yönleri hakkında bilgi verir misiniz?
Zeelandia Türkiye’deki fabrikasında, toz ürünler ağırlıklı olmak üzere, ekmek miksleri, pandispanya miksleri, kek miksleri, badem ürünleri, toz şanti, toz krema ve fonksiyonel pastacılık ürünleri üretiliyor. Yeni sıvı hat yatırımı ile birlikte, 2016 yılının Aralık ayından itibaren soslar, jöleler ve meyve dolguları da üreteceğiz.

Zeelandia Türkiye’nin ürün portföyünde, ekmekçilik kategorisinde, ekmek miksleri, ekmek premiksleri, ekmekçilik ürünleri, malt ürünleri, ekşi hamur ürünleri, ekmek geliştiriciler ve dekorasyon ürünleri bulunurken; pastacılık ürünlerinde, pandispanya miksleri, kek miksleri, badem ürünleri, pastacılık dekorasyon ürünleri, sıvı ve toz şantiler, kremalar, şarlotlar ve jöleler yer alıyor. Sıvı ürünlere bakıldığında, meyve dolguları ve dolgu kremaları öne çıkıyor. Üçüncü kategori ürünü ise tava ayırıcı yağlardır. Endüstriyel müşterilere ise makina ve yağlama ürünleri ile hizmet veriyoruz.

Pastacılık ürün portföyünde, pastacılık kremalarında, Creme Bourbonessa, Carusto ve Quattro olarak üç adet ürün bulunuyor. Doğal bourbon vanilya tanecikleri içeren Creme Bourbonessa, bu özelliği ile diğer pastacılık kremalarından ayrılıyor. Şanti portföyünde ise sıvı ve toz olmak üzere iki grup bulunuyor. Sıvı şantiler portföyünde, kaplama, sıvama, meyve salataları, pudingler, dondurma, dekorasyon, şekerleme ve yemeklik krema (pişirme) gibi farklı alanlarda kullanılan pastörize bitkisel sıvı şantiler bulunuyor. Şanti portföyünün ikinci grubu olan toz şantiler ise yüksek su kaldırma kapasitesine sahip. Zeelandia’nın sağlık portföyünde, kemik ve eklem gelişimi için vitaminli ve lifli ekmek miksleri olan Vikorn ve Prokorn bulunuyor.

Yurtiçi pazara sunduğunuz ürünlerin tamamı buradaki fabrikanızda mı üretiliyor? Zeelandia’nın diğer ülkelerdeki fabrikalarından buraya ürün gönderiliyor mu ya da Türkiye’den diğer ülkelere ürün gönderiyor musunuz?
Zeelandia Türkiye, ürün yelpazesinin önemli bir kısmını kendi tesislerinde üretirken, bir kısmını ise Zeelandia’nın dünyanın dört bir yanındaki tesislerinden tedarik ederek müşterilerine yeni çözümler sunuyor.

Türkiye’deki pazar payınız hakkında ne söyleyebilirsiniz? Bugüne kadar ulaştığınız müşteri kitlesi ve bu müşterilerin Zeelandia’ya yönelik yaklaşımı hakkında neler anlatabilirsiniz?
Yeniden yapılanma sürecini tamamlayan Zeelandia Türkiye, sektördeki pazar payını her geçen gün artırıyor. İleriye dönük hedef olarak, 5 yıl içerisinde gıda katkı sektöründeki ilk 3 şirket arasına girmeyi hedefliyoruz. Müşteri portföyümüzü, standart ve müşteriye özel ürünlerle artizan pastaneler, fırınlar; unlu mamullerle oteller, donuk pasta üreticileri, endüstriyel ekmek ve kek üreticileri oluşturuyor.

Sizce Türkiye fırıncılık piyasasında faaliyet gösteren firmaların Zeelandia ve ürünlerini tercih etme nedenleri neler? Müşterinize nasıl bir hizmet sunuyorsunuz ve neler vaat ediyorsunuz?
Zeelandia, piyasada farkını AR-GE gücü ile ön plana çıkarıyor. AR-GE çalışmalarımız, Türkiye’deki genel uygulamaları, ihtiyaca uygun ürünleri ve dünyadaki uygulamaların adaptasyonunu kapsıyor. AR-GE çalışmalarımız doğrultusunda, müşterilerin isteğine bağlı özel ürün yapabilme imkânına da sahibiz.

Varsa yakın zamanda piyasaya sunduğunuz yenilikler hakkında biraz bilgi verebilir misiniz?
Zeelandia Türkiye olarak, yakın zamanda 3 özel ekmek miksi çıkarmayı planlıyoruz. Ekşi maya içeriği yoğun olan ekmeklerin yanı sıra, pastacılık portföyünde de ilk etapta soğuk ve sıcak jöleler, yılsonundan itibaren de meyve dolguları olmak üzere, sıvı ürünlere yoğunlaşacağız.

Son olarak neler eklemek istersiniz?
Türkiye’de pastacılık ve ekmekçilik sektörü hızla gelişiyor. Farklılaşan tüketici beklentilerini değişen üretim şirketleri ile buluşturmayı hedefleyen Zeelandia, uluslararası ustalık tecrübesi, üretim teknolojileri ve AR-GE çalışmaları ile katma değerli ürünleri sunmaya hızlanarak devam edecek. Gerek yeni ürün geliştirmede, gerekse ekmekçilik, unlu mamul ve pastacılık üreticilerinin verimini arttırmada müşterilerimizle birlikte proje geliştirmek için her zaman hazırız.

 

 

Kontrol edin

IMG_0619

“Keşke İngiltere de Türkiye kadar ekmek tüketse”

Uluslararası Endüstriyel Ekmek Üreticileri Birliği (AIBI) Başkanı Joseph Street: “Türkiye’de ekmek tüketim miktarı son dönemde …