Bisküvi, makarna ve ekmek endüstrisi Brezilya’da bir araya geldi

Brezilya Bisküvi, Makarna, Endüstriyel Ekmek ve Kek Üreticileri Derneği’nin (ABIMAPI) düzenlediği 15. Uluslararası Bisküvi, Makarna ve Endüstriyel Ekmek & Kek Üreticileri Kongresi, 22-24 Eylül 2016 tarihleri arasında Brezilya’da gerçekleştirildi. Görkemli etkinlik, bisküvi, makarna ve ekmek endüstrisinin liderlerini bir araya geldi.

ABIMAPI’nin düzenlediği 15. Uluslararası Bisküvi, Makarna ve Endüstriyel Ekmek & Kek Üreticileri Kongresi, bu yıl 22-24 Eylül 2016 tarihleri arasında Brezilya’nın Santa Catarina eyaleti, Florianapolis şehrinde gerçekleştirildi. Latin Amerika, ABD ve Orta Doğu’dan 15 uluslararası alıcı firma ile BBM Dergisi’nin de aralarında bulunduğu 3 basın mensubunun yanı sıra sektörün önde gelen firmalarının yöneticilerini ve girişimcilerini bir araya getiren etkinlik, endüstrinin geliştirilmesi ve güçlendirilmesi için endüstrinin taraflarının fikir alışverişinde bulunmasına imkan tanıdı.

abimapi

Kongrede, Güney Afrika, Angola, Şili, Kolombiya, ABD, Paraguay ve Peru gibi öncelikli hedef pazarların üzerinde durulurken Bolivya, Çin, Birleşik Arap Emirlikleri, Mozambik, Panama, Dominik Cumhuriyeti ve Rusya gibi ikincil pazarlar da ele alındı. Kongre’nin organizatörü Brezilya Bisküvi, Makarna, Endüstriyel Ekmek & Kek Üreticileri Derneği’nin (ABIMAPI) Başkanı Claudio Zanão, tüketim eğilimleri, buğday ve tahıl bazlı ürünlerin pazar analizleri ve ülkedeki krizin etkilerinin de toplantının ana konuları arasında olduğunu belirtti.

Ulusal ve uluslararası mevzuat, gıda düzenlemeleri, stratejiler, insanlar ile markalar arasındaki ilişki, pazardaki değişimler, kriz döneminde tüketim ve perakende sektörünün geleceği için teknolojik yenilikler gibi konular, kongre boyunca ele alınan konulardan bazılarıydı.

3 GÜNDE 5 ANA KONU BAŞLIĞI
Alanında uzman konuşmacıların yer aldığı 3 günlük etkinlik programının birinci gününde, José R. Mendonça de Barros ve Cristiana Lôbo, “Politikalar ve Ekonomi” başlığı altında birer konuşma yaptı. Programın ikinci gününde “Düzenlemeler” başlığı altında, ilk oturumda Thalita Lima ve Lúcia Cruz sunum yaparken, ikinci oturumda ise “Pazarlama” başlığı ile Mario Narita ve Fred Gelli alanlarındaki tecrübelerini paylaştı. Üçüncü gün ise “Perakende” başlığı altında Fabiana Furquim ile Tathiane Frezarin; “İnovasyon” başlığı altında ise Fabio Gandour ve Martha Gabriel birer sunum yaptı.

Dinleyicilerin yoğun ilgi gösterdiği seminerlerin yanı sıra kongre boyunca ekipman ve hammadde tedarikçileri yepyeni ürünleriyle sergi alanında boy gösterdiler. Uluslararası alıcıların katıldığı ve ilk kez yapılan yuvarlak masa toplantıları da kongrenin dikkat çekici yönleri arasındaydı. Brezilya Ticaret ve Yatırım Destekleme Ajansı (Apex-Brasil) ortaklığı ve ABIMAPI Brasil Export Sektör Projesi üyelerinin girişimiyle gerçekleştirilen bu etkinlik sayesinde Brezilyalı ihracatçılar, ürünlerini uluslararası pazarda tanıtma imkanı buldu.

BREZİLYA FİRMALARINDAN NOTLAR
BBM Dergisi, Brezilya’nın Florianapolis eyaletinde düzenlenen 15. Uluslararası Bisküvi, Makarna ve Endüstriyel Ekmek & Kek Üreticileri Kongresi’nin üç uluslararası yayından oluşan davetlilerinden biriydi. BBM Dergisi Uluslararası İlişkiler Koordinatörü Muhammed F. Akatay, üç gün boyunca gerek fuar alanında gerekse basın mensupları için düzenlenen fabrika ziyaretlerinde, Brezilyalı firmaların temsilcileri ve yöneticileri ile görüşerek firmaların ürettiği ürünleri, kullandığı teknolojileri ve gerçekleştirdikleri yenilikleri yerinde inceleme fırsatı buldu.

Bela Vista, Jorge Luis Conti
Portekizli bir aile tarafından Brezilya’da kurulan Bela Vista, 100 yıldır Brezilya pazarında yer alıyor. Afrika ve ABD’ye ihracat yaptıklarını söyleyen Bella Vista yetkilisi Jorge Luis Conti, son zamanlarda Ortadoğu ile operasyon yapmaya başladıklarını belirtti. Hammaddeleri çoğunlukla Brezilya’dan, unu ise Arjantin’den aldıklarını kaydeden Conti, ürünlerinde doğal içerikler ile portakal aroması yerine portakal suyunun kendisini kullandıklarını vurguladı. Yüksek kalitede tahıl kullandıklarını belirten Conti, Brezilya’da çocuklar için kurabiye üreten ikinci firma olduklarını ifade etti.

Casa Mani, Antonio D. Fadel
Pankek için tapyoka karışımı üreten Casa Mani firmasından Antonio D. Fadel, bu pankeklerin tavuk, peynir, hamburger, yumurta ile birlikte tüketilebileceğini kaydetti. Ayrıca bu pankeklerin çikolata, yoğunlaştırılmış süt ile tatlı olarak da yenilebildiğini söyledi. Sıradan çikolatalı barlar 100 kalori olmasına rağmen Casa Mani’nin ürettiği çikolatalı barlar ise sadece 66 kalori. Aralarında ABD, Kanada, Avustralya, Yeni Zelanda, Fransa ve İngiltere’nin de bulunduğu 8 ülkeye ihracat yaptıklarını ve Kaliforniya, New York, New Jersey, Miami’den ise hammadde ithalatı yaptıklarını söyleyen Fadel, ürünlerinde katkı maddesi ve koruyucu bulunmadığını vurguluyor.

Casaredo, Tiago H. Kuhn
50 yıl boyunca un sektöründe üretim yapan firma, şuanda bisküvi ve pasta sektöründe faaliyet gösteriyor. 28 yıl önce pasta, bisküvi ve kurabiye sektörüne geçiş yaptıklarını belirten Casaredo İş Geliştirme Sorumlusu Tiago H. Kuhn, Paraguay, Uruguay, Polonya, Arjantin ile çalışmaya başladıklarını söyledi. Ürettikleri 10 ürünü Brezilya’da yaklaşık 30 bin satış noktasına dağıtan Casaredo firmasında 600 civarında çalışan bulunuyor.

Cisbra Group, Alecson Thomas
Firmalarının 1992 yılında kurulduğunu ve Brezilya’da ekmek, granola, un, çavdar, hububat ve tahıl karışımları ile uğraşan büyük bir tedarikçi firma olduklarını belirten Cisbra Group Endüstri Müdürü Alecson Thomas, hava sıcaklığı nedeniyle ülkede üretilemeyen bazı ürünleri Arjantin, Hindistan, Kanada, Amerika gibi ülkelerden ithal ettiklerini belirtiyor. Farklı tahıl ve hububatlarla farklı türde ekmekler yapan firma, glütensiz ürünler de üretiyor.

Dauper, Lucas Lanzoni
İlk olarak 1988 yılında kurulan Dauper, 2014 yılında yenilenmiş bir firma. McDonalds için kurabiye ürettiklerini; müşterileri arasında Carrefour, Dia, Unilever, Nestle, Walmart ve Pizza Hut gibi büyük şirketler bulunduğunu söyleyen Dauper yetkilisi Lucas Lanzoni, tüm Brezilya pazarının yüzde 30’u için üretim yaptıklarını ifade etti. Kurabiye sektöründe uzmanlaşan ve farklı, kaliteli kurabiyeler üreten Dauper, ürünlerinde damla çikolata kullandıklarını söylüyor. Bir konuda uzmanlaşmış şirket bulmanın Brezilya’da yaygın olmadığını belirten Lanzoni, “Amerika, Avustralya, Kore ile Şili, Uruguay gibi Latin Amerika ülkelerine ihracat yapıyoruz. Ayrıca Nestle, PepsiCo firmaları için granola da üretiyoruz.” dedi.

Feinkost, Sandro da Conceiçao
1990 yılında Brezilya’da kurulan Feinkost, 2007 yılından beri Venezuela, Belçika, Curaçao adası gibi ülkelere ihracat yapıyor. Az yağlı, şekersiz, ballı granola üretimi yaptıklarını söyleyen Feinkost Müdürü Sandro da Conceiçao, ürettikleri ürünler arasında kuruyemiş, kuru meyve ve kuru üzüm gibi karışım ürünlerin yanında glütensiz ürünlerin de bulunduğunu ekledi.

Frutos da Amazonia, Ana Paula Paura
Tüm değer zinciri düşünüldüğünde kadınların güçlendirilmesini amaçlayan girişimci bir projenin parçası olarak firmasında yüzlerce güçlü kadınla çalıştıklarını söyleyen firmanın CEO’su Iolane Tavares ve Pazarlama Sorumlusu Ana Paula Paura, firmaları hakkında şunları aktarıyor: “Ürünlerimizde Brezilya fıstığı ve çeşitli meyveleri kullanıyoruz. Ürünlerimizin yüzde 70’i meyve, yüzde 20’si bisküviden oluşuyor. Almanya’ya reçel satıyoruz.” Ürünlerinde organik, doğal meyveler kullandıklarını söyleyen Paura, ürünlerinin hiçbir katkı maddesi, koruyucu içermediğini vurguluyor. Ormandaki yerli insanların bir araya gelip ürünlerin üretimi için Brezilya cevizi, kabuklu kuruyemiş ve diğer meyveleri topladığını söyleyen Paura, ürünlerinde tuz kullanmadıklarını ve kahverengi şekeri tercih ettiklerini açıkladı. Ürünlerini otel, restoran, küçük ve orta büyüklükteki bakkallar, ofisler ve büyük marketlere gönderen Frutos D’Amazonia, İtalya ile ortaklık anlaşması yapmış. Ürünlerinin yüzde 50’sinin el yapımı, yüzde 50’sinin endüstriyel üretim olduğunu belirten Ana Paula Paura, uluslararası pazarda daha da büyümek için daha fazla makine almaya başladıklarını kaydetti.

Grani Amici, Graziela Luchini
2010 yılında kurulan şirket, arpa, buğday gibi tahılları tüketemeyen Çölyak hastalarına hitap ediyor. Şeker içermeyen ekmek, kek ve tost ekmeği üreten Grani Amici, ürünlerinde muz, çikolata, vanilya, Hindistan cevizi, elma aromalarını kullanıyor. Raf ömrü uzun olmayan taze ürünler ürettiklerini söyleyen firmanın CEO’su Graziela Luchini, müşteriye özel glütensiz, sütsüz ve yumurtasız kek karışımları hazırladıklarını ve ürünlerde katkı maddesi ile koruyucu bulunmadığını aktarıyor. 2016 yılının ortasına kadar yalnızca iç pazarda satış yaptıklarını söyleyen Luccini, bir Amerikan firması ile yaptıkları anlaşmadan sonra yeni iş fırsatları keşfederek peynirli ekmek karışımları ihraç etmeye başladıklarını belirtti. Luchini, mesafe yakın olduğundan Uruguay, Paraguay, Şili gibi Latin Amerika ülkelerine ihracatı düşündüklerini sözlerine ekledi.

M. Dias Branco, Cesar Reis
1936 yılında küçük bir fırın olarak işe başlayan şirket şu anda Brezilya çapında 12 fabrikada 16 bin 700’ün üzerinde kişiye istihdam sağlıyor. Buğday işleme, rafine yağlar, margarin, kraker, noodle, sebze kremaları, kekler, atıştırmalıklar, tost ekmekleri ve kek karışımları gibi farklı tür gıdalar ürettiklerini söyleyen İhracat Müdürü Cesar Reis, bu ürünleri Güney Amerika, Afrika (Mozambik, Angola, Kongo, Gine) ile Orta Amerika’ya ihraç ettiklerini söylüyor.

NHD Foods, Ana Ma Suss
Glütensiz ve laktozsuz kurabiye, bisküvi, kek, muffin gibi farklı türde gıdalar pazarlayan şirket, ürünlerini kendi çiftliklerinde üretiyor ve GDO kullanmıyor. Good Soy ve Belive isimli iki markası bulunduğunu söyleyen NHD Foods İş Geliştirme ve İnovasyon Müdürü Ana Ma Suss, ürünlerinde soya, pirinç ve kinoa unu kullandıklarını açıkladı. 50 yıldır tarımla uğraştıklarını belirten Ana Ma Suss, ürünlerini Şili, Uruguay ve Polonya’ya ihraç ettiklerini vurguladı.

Pasticifio Fasson, Rogerio Almada
70 yıl önce kurulan Pastificio Fasson, ekmek ve hamur işi sektöründe faaliyet gösteriyor. Latin Amerika’ya ihracat yapmak için araştırmalar yaptıklarını söyleyen firma yetkilisi Rogerio Almada, üretimde İtalyan makinelerini kullandıklarını ve hammaddeyi Brezilya’dan aldıklarını belirtti.

Livre & Leve, Romanus Food Solutions, Andre Luiz Ribeiro Romano
Çölyak hastaları için 62 farklı çeşit ürün üreten şirket, 1999 yılında kuruldu. Ürünlerin raf ömrünün 1 yıl olduğunu söyleyen Romanus Food Solutions Müdürü Andre Luiz Ribeiro Romano, ekmek, bisküvi, pasta gibi farklı ürünlere göre unu işlediklerini ifade etti. Romanus Grup, glütensiz, laktozsuz ürünler gibi özelleştirilmiş ürünler üzerinde çalışıyor.

Suavipan, Lucas Christino
18 yıl önce kurulan Suavipan, şekersiz, organik kurabiye ve bisküvi üretiyor. İhracata yeni başladıklarını söyleyen Suavipan Pazarlama Müdürü Lucas Christino, Temmuz ayında Uruguay’a ihracat yaptıklarını, Arjantin’le görüştüklerini ve daha sonra da ABD için görüşeceklerini belirtti. Almanya ve Fransa’ya da organik ürünler göndermek istediklerini kaydeden Suavipan, yağ ve tuz oranı düşük, kalorisi az ve lif oranı bol ürünler üretiyor.

Village, Michelle Krynski
10 yıldır Brezilya pazarında faaliyet gösteren Village, çikolata, Paskalya yumurtası, kurabiye, kek, ekmek ve patlamış mısır üretiyor. Çocuklar için çizgi film karakterli ürünlerle dikkat çektiklerini belirten Village Uluslararası İş Analisti Michelle Krynski, 3 yıldır karamelize edilmiş patlamış mısır ihraç ettiklerini açıkladı. Şili, Peru ve Amerika’ya ihracat yaptıklarını söyleyen Michelle Krynski, 100 farklı tahıl ürününe sahip olduklarını söyledi.

Bauducco, Rafael Narciso
Bauducco’nun tarihi 1952 yılında İtalyan göçmen Rafael Narciso’nun tariflerini Brezilya’ya getirmesiyle başladı. Günümüzde Bauducco, yılda 200 bin tondan fazla üretim kapasitesiyle Brezilya’da fırıncılık ürünleri endüstrisinin en büyüğü ve dünyadaki en büyük Panettones (52 saatte hazırlanan özel bir İtalyan keki) üreticisi oldu. Bauducco’nun ürünlerinin 50’den fazla ülkede satıldığını söyleyen Avrupa ve Asya Bölgesi Satış Müdürü Rafael Narciso de Souza, ürünlerin özel tahıllar, lifler kullanılarak hazırlandığını, daha sağlıklı, besleyici ve kalorisinin düşük olduğunu belirtti.
Selmi, Fábio Costa
2000 yılında kurulan Selmi’nin Sumaré ünitesi Güney Amerika’nın en modern fabrikası. Selmi İhracat Müdürü Fábio Costa, makarna fabrikasının yanında kek ve bisküvi üretimi için ünitesi de bulunduğunu belirtiyor. 4 kıtada 30’dan fazla ülkede insanlar İtalyan lezzetleriyle buluşuyor. Sadece özenle seçilmiş ve analiz edilmiş içeriklerle üretilen ürünler arasında makarna, kremalı bisküvi, noddle, kek, zeytinyağı, kek karışımları, un gibi çeşitler bulunuyor.

 

Kontrol edin

pakdemirli

Buğday ve arpada prim desteği yüzde 100 artırıldı

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, arpa ve buğdayda 5 kuruş olan prim desteğini, önümüzdeki …