Yenilik Amerikan şekerleme endüstrisini yönlendiriyor

Christopher GINDLESPERGER, NCA: “Şekerleme endüstrisini dünyanın en ikonik markalarının bazıları oluşturmaktadır. Yenilik, endüstrimizi ürün geliştirmeden yeni paketleme tasarımlarına, teknolojiye ve mevsimsel ürün hattı genişletmelerine doğru yönlendirmektedir. Üye şirketlerimiz mevsimsel/yeni ürünler için özel perakende ortaklıklar ile ticari tarafta da yenilikçidir. ” 

17+5

ABD çapında 40’ın üzerinde eyalette bulunan ve 1,000’den fazla tesiste yaklaşık 55,000’in üzerinde işçi istihdam eden üyeleri ile Ulusal Şekerlemeciler Birliği (NCA), şekerleme endüstrisini geliştirmek, korumak ve tanıtmak için kurulan bir kuruluş. Bu ay, Kamu İşleri ve İletişim Başkan Yardımcısı Christopher Gindlesperger ile birlikteyiz. Ulusal Şekerlemeciler Birliği’nin, ABD’deki 35 milyar dolarlık şekerleme endüstrisini temsil eden ticari bir organizasyon olduğunu belirten Gindlesperger, bize Amerikan şekerleme endüstrisi, teknolojinin endüstrideki yeri ve ABD’deki tüketim alışkanlıkları ile ilgili bilgiler veriyor.

Sayın Gindlesperger, ilk olarak bize Ulusal Şekerlemeciler Birliği hakkında biraz bilgi verebilir misiniz? Kaç üyeye sahipsiniz ve endüstrideki bir birlik olarak faaliyetleriniz nelerdir?
Ulusal Şekerlemeciler Birliği, ihracatta 2 milyar dolar gelir elde eden 35 milyar dolarlık ABD şekerleme endüstrisini temsil eden ticari bir organizasyondur. Endüstri dahilindeki yüzlerce alıcı ve tedarikçinin yanı sıra yaklaşık 250 üye şirketten oluşan çekirdek bir grubu temsil ediyoruz. NCA ve üyeleri, sorumluluk sahibi bir endüstri kurup tanıtımını yaparken şeffaf ve güvenilir bir kaynak olarak görev yapmakta ve çikolata, şeker, sakız ve nane şekerlerinin eğlencesine ve hazzına değer vermektedir. Endüstri için öncü ticari bir organizasyon olarak NCA, kamu anlayışında oynadığı rol ve şekerin mutlu ve dengeli bir yaşam tarzındaki eşsiz rolünün takdir edilmesinden gurur duymaktadır.

Bize Amerikan şekerleme endüstrisi hakkında biraz bilgi verebilir misiniz? Teknoloji kullanım seviyesi ve imal edilen ürün grupları hakkında neler söyleyebilirsiniz?
Şekerleme endüstrisini dünyanın en ikonik markalarından bazıları oluşturmaktadır. Şeker, çikolata, sakız ve nane şekeri üretimi yapılan endüstrimiz ABD ekonomisinde önemli bir rol oynamaktadır. Şekerleme endüstrisi 35 milyar dolarlık doğrudan bir ekonomik etkiye sahiptir ve ülke çapında 1.000’den fazla imalat tesisinde 55.000 iş olanağı sunmaktadır. Tarım, perakende, taşıma ve diğer endüstrilerde 400.000’den fazla çalışan, geçimini kısmen şekerleme satışına dayandırmaktadır. Aslına bakılırsa, şekerleme endüstrisinde yarattığımız her bir iş, diğer ilgili yedi endüstriyi de desteklenmektedir. Endüstrimiz, şeker üretme uzmanlığını jenerasyondan jenerasyona geçiren yüzlerce küçük aile işletmesinden oluşmaktadır.

Şekerleme üreticilerinin yeni teknolojilere yaklaşımı nasıl? Teknoloji yatırımlarında herhangi bir artış var mı?
Yenilik, endüstrimizi ürün geliştirmeden yeni paketleme tasarımlarına, teknolojiye ve mevsimsel ürün hattı genişletmelerine doğru yönlendirmektedir. Üye şirketlerimiz mevsimsel/yeni ürünler için özel perakende ortaklıklar ile ticari tarafta da yenilikçidir.

Bize ABD’nin şekerleme tüketim kültürü hakkında biraz bilgi verebilir misiniz? Örneğin, tüketicilerinizin şekerleme tüketiminde tercihleri nelerdir?
Tüketiciler, şekerlemelerin mutlu, dengeli bir yaşam tarzında oynayabileceği eşsiz rolü anlıyor ve şekerin tadına aşırıya kaçmadan varmayı tercih ediyorlar. ABD’deki birçok kişi, şekeri günde ortalama 50 kaloriden az olacak şekilde, haftada iki kere ve şekerleme öğelerinden kesme şekeri günde yaklaşık bir çay kaşığı olacak şekilde tüketiyorlar. Çikolata, şeker, sakız ve nane şekerleri ortalama bir Amerikan vatandaşının toplam kalori alımının yüzde ikisinden azına tekabül etmektedir.

Şekerleme müşterileri için yaptığınız işler hakkında bize biraz bilgi verebilir misiniz?
Tüketicilere, kendileri için doğru olan seçimleri yapabilmeleri konusunda ihtiyaç duydukları bilgiyi, seçenekleri ve desteği sunuyoruz. Paket ön yüzü etiketleme programımız, kalori bilgilerini tüketicilerin parmak uçlarına getiriyor. Standarttan daha küçük boydan aile boyuna kadar değişen paketlerde mevcut olan, herhangi bir etkinliğe ufak bir tatlılık getirebilecek geniş çeşitlilikte seçenekler oluşturuyoruz.

Özellikle bir birlik olarak, endüstriniz için şu an hayata geçirilen veya gelecek yıllarda hayata geçirilecek olan herhangi bir proje var mı?
Kendimizi, ürünlerimizi, sorumluluk bilinci ile tanıtmaya adadık. Bugün mağaza raflarındaki şekerlerin çoğu çocuk programları konusunda reklam vermeyen şirketler tarafından üretilmiştir. The Hershey Company, Mars Chocolate North America, Nestlé USA, Mondelēz International, Inc., Ferrero USA, Inc. ve American Licorice Company dahil öncü şekerleme şirketleri; Çocuk Yiyecek ve İçecek Reklam Girişimi (CFBAI)’ne katılmıştır. Ve altı şirket: Ferrara Candy Company; Ghirardelli Chocolate Company; Jelly Belly Candy Company; Just Born Quality Confections; The Promotion in Motion Companies, Inc. ve R.M. Palmer Company, Çocuk Şekerlemeleri Reklam Girişimi (CCAI)’ne katılmıştır. Bu şirketlerin CFBAI ve CCAI’ye bağlılıkları Sorumluluk sahibi reklamcılar olma taahhüdünü pekiştirmektedir.

Kontrol edin

undano

Siyez ekmeğini tüm Türkiye’ye tattıracağız

“Beslenme uzmanları ve diyetisyenler; kimisi ekmek yenmesin, kimisi 3 dilim, kimisi 2 dilim, kimisi de …