Gerhard Schubert, San Giorgio Dolce & Salato’ya yeni tesis kurdu

İtalyan San Giorgio Dolce & Salato piyasaya pişmiş, doldurulmuş ve dondurulmuş kruvasan sundu. Şirketin, bu ürün inovasyonu için unlu mamullere çeşitli dolguları enjekte edecek ve bu işlemi son paketleme işlemi ile verimli bir şekilde kombine edecek tesisi Gerhard Schubert GmbH firması tarafından kuruldu.

shubert

Sabato Bruno, kısa süre içinde, 1980’lerde Salerno yakınlarındaki Castel San Giorgio’da kurduğu küçük fırınını, 150 kişinin çalıştığı başarılı bir işletmeye dönüştürerek, gıda hizmetleri çerçevesinde çeşitli unlu mamuller sunuyor. Bu aile şirketi, İtalyan gastronomi piyasasına yenilik olarak hazır pişirilmiş kruvasanlar getirdi. Ardındaki fikir: Güzel lezzetleri günümüzün hızlı temposu birleştirmek. Pişirilmiş ve dondurulmuş hamur parçaları, dondurulmuş kruvasanları çabucak hazırlayıp müşterilerine servis edebilen Baristalar için çok pratik bir çözüm. Sipariş hazırlama sürecinde sadece zaman kazanmakla kalmıyor, aynı zamanda çok kaliteli ve lezzetli ürünler sunabiliyorlar.

Gıda piyasasındaki bu yenilik için, hamur işlerini doldurma ve paketleme işlemini verimli bir şekilde yerine getiren ve ürünleri son derece itinalı işleyen tam otomatik bir tesise ihtiyaç vardı. San Giorgio Dolce& Salato, IpackIma 2015 teknik fuarında olası teknolojiler araştırırken Schubert’i fark etti.

Ambalaj uzmanı, profesyonel proje desteği ile henüz teklif aşamasında takdir toplamayı başardı. Schubert’in uzmanları en başından beri ürünün özellikleri ile yakından ilgilendiler. Zorluklardan biri, komple tesisi tasarlarken makine üreticisi Canol’un enjeksiyon istasyonunu entegre etmekti. Bunun için Schubert’in satış ve proje müdürü Antonino Lanza, Canol ile sıkı bir iş birliği yaptı. Sonuç ise, Schubert’in robot teknolojisine tam anlamıyla uyan bir enjektördür. Müşteri ayrıca hassas ve güvenli tutuş teknolojisinden ve Schubert makinelerinin tipik esnekliğinden etkilendi. Bu teknoloji sayesinde sadece kruvasanlara değil, başka unlu mamullere de çeşitli dolgular enjekte etmek mümkün. Tüm bu teknik avantajların yanı sıra, iki aile şirketi arasında başından beri var olan güvene dayalı işbirliği de müşteri için önemliydi.

HASSAS ROBOTLAR İŞLEM YAPIYOR
Schubert’in müşteri için geliştirdiği tesis, dört alt makineden oluşmaktadır. Tesis içinde üç adet pick-and-place robotu ve iki adet F2 robotu kruvasanları işlemden geçiriyor. Pişirme işleminden hemen sonra başlıyor: Pişirilen ürünler fırından alınıp ön gruplandırma için ilk alt makineye taşınır. Burada, ilk önce bir 2 boyutlu görüntü algılama sistemi ile ürünlerin pozisyonu kontrol edilir ve veriler sonraki istasyondaki F4 robotlarına iletilir. İki adet servo motoru tarafından kontrol edilen bu robotlar, iki boyutlu bir çalışma alanında herhangi her hareketi yapabilir. Kruvasanlar yükseklik, yoğunluk ve nitelik bakımından farklılık gösterebilen hassas unlu mamuller olduklarından, robotlar tarafından dikkatli bir şekilde ele almalıdır. Bu, yumuşak ve henüz sıcak olan ürünleri ezmeyen ve zedelemeyen, robot araç gereçlerinde bulunan dört adet kavrayıcı ve esnek sönüm ile sağlanır.

Toplayıcı kollar kruvasanları tek tek kavrayıp on ikili sıralarda ve eşit aralıklarla Transmodul’ların üzerine yerleştirir. Bu nakil robotları, kruvasanları bir ünite ile reçel, çikolata veya vanilyalı krema ile dolduruldukları enjeksiyon istasyonuna getirir. Bir robot unlu mamulleri sabitler ve on iki enjeksiyon iğnesi olan ünite yaklaşıp iğnelerini batırır. Burada da esneklik önemlidir: İğnelerin yüksekliği gibi, dolgunun ne kadar derine enjekte edileceği de ayarlanabilir. Geçmeli bağlantılar sayesinde, enjeksiyon sistemi temizlemek ve dolgu çeşidini değiştirmek için tesisten tamamen çıkarılabilir.

Kruvasanlar doldurulduktan sonra, F2 robotları tarafından tekrar on ikili gruplar halinde konveyöre yerleştirilir. Ardından dondurucudan geçiyorlar. Son aşamada, dondurulmuş ürünler tek tek veya üçlü paketler halinde tüplü torbalarla paketlenir veya bir sonraki Schubert tesisinde son olarak ambalajlanır. Bu otomasyon çözümü sayesinde San Giorgio Dolce & Salato dakikada 160 kruvasan doldurup paketleyebiliyor.

Die gefüllten Croissants werden von einem F2-Roboter vom Transmodul gegriffen und in drei Reihen auf dem Band abgelegt Bild: Schubert

Kontrol edin

ekmekte-zam-tartismasi

Ankara’da ekmeğe yüzde 25 zam yapıldı

Ankara’da 1 Liradan satılan ekmek, yüzde 25 zamlanarak 1 lira 25 kuruştan satılmaya başlandı. Ankara’da …