Ekmekte zam tartışmasında tehlike büyüyor

Gün geçtikçe büyüyen ekmekte zam tartışması tehlikeli sonuçlar doğurmaya başladı. Un, maya ve elektrik giderlerini karşılayamadığı için fırıncıların zorlandığını belirten İstanbul Fırıncılar Odası Başkanı Erdoğan Çetin, “Sadece İstanbul’da 30 gün içerisinde 50 fırın kapandı” dedi.

ekmekte zam artışı

Ekmek ülke gündemini meşgul etmeye devam ediyor. Un, maya, elektrik ve doğalgaz başta olmak üzere hemen hemen bütün girdi maliyetleri artan fırıncı zam yapmak istiyor. Bakanlık ve Valilik izin vermiyor. Ankara’da yapılan ekmek zammı Ticaret Bakanlığı eliyle durduruldu.
Un, elektrik, maya ve işçi maliyetlerini karşılayamadığından dolayı İstanbul’da 30 gün içerisinde 50 fırının kapandığını belirten İstanbul Fırıncılar Esnaf Odası Başkanı Erdoğan Çetin, BBM Dergisi’ne yaptığı açıklamada, “Ekmek fiyatına zam yaptırmıyorlar. Yüzlerce fırıncı un alamıyor. İstanbul’da çok sayıda fırıncı artık ekmek çıkaramaz duruma geldi. 30 gün içerisinde 50 fırın kapandı. Bunların ruhsatları var ve çoğunluğu da Eyüp, Gaziosmanpaşa, Esenyurt bölgesinde bulunuyor” dedi.
Dolar fiyatının bahane edilerek bütün girdi maliyetlerine zam yapıldığını anlatan Çetin, “Döviz fiyatı düştü. Ancak un satan firmalar bu konuda bir indirim yapmadı. Uncular indirim yapmayınca biz de ekmeğe zam yapamayınca belimiz bükülüyor. Uncular milli kahraman oldular, biz günah keçisi olduk. Güncel ekmek fiyatları maliyetlerimizi karşılamıyor. Un, tuz, maya, katkı maddeleri, doğalgaz ve elektrik fiyatları mayıs haziran ayı fiyatlarına çekilsin biz o zaman zam yapmayalım. Böyle olunca iflas ediyoruz, zarar ediyoruz, dükkanları kapatıyoruz” şeklinde konuştu.

Kontrol edin

ekmekte-zam-tartismasi

Ankara’da ekmeğe yüzde 25 zam yapıldı

Ankara’da 1 Liradan satılan ekmek, yüzde 25 zamlanarak 1 lira 25 kuruştan satılmaya başlandı. Ankara’da …