Dünya Makarna Günü Dubai’de Kutlandı

Uluslararası Makarna Örgütü (IPO), 25 Ekim Dünya Makarna Günü’nü Dubai’de kutladı. IPO Başkanı Paolo Barilla, makarnanın, her gün milyonlarca insanın masasına neşeyi ve rahatlığı getiren sıra dışı bir ürün olduğunu belirtti.

dubai

Dünya Makarna Günü, insanların ekonomik, sağlıklı ve lezzetli yemeklerle beslenmeye imkan sağlayan makarnanın önemini vurgulamak amacıyla 1998 yılından bu yana her yıl 25 Ekim’de düzenlenen etkinliklerle kutlanıyor. Uluslararası Makarna Örgütü (IPO), İtalyan Pastacılık ve Makarna Endüstrileri Birliği (AIDEPI) ve İtalyan Ticaret Ajansı (ITA) tarafından düzenlenen etkinliklerde, makarnanın sağlıklı ve sürdürülebilir beslenme olduğunun altı çizildi. Bu yıl 20. kez kutlanan Dünya Makarna Günü’ne, Dubai ev sahipliği yaptı. Dünya çapında makarna üreticilerini, makarna sanayinde faaliyet gösteren firmaların yöneticilerini, bilim adamları ile fikir önderleri ve medya temsilcilerini bir araya getiren etkinliklerde, bilgi ve görüş alışverişinde bulunuldu.
25 Ekim Dünya Makarna Günü dolayısıyla açıklamalarda bulunan IPO Başkanı Paolo Barilla, “Makarna, her gün dünyanın dört bir yanındaki milyonlarca insanın masasına neşeyi ve rahatlığı getiren sıra dışı bir üründür. Biz makarna üreticileri olarak, beslenme uzmanlarının sağlıklı ve dengeli beslenme için tüketimini tavsiye ettikleri makarnayı, şeflerin yeniden yorumlamaya devam ettiğini görmek istiyoruz” ifadelerini kullandı. IPO Genel Sekreteri Raffaello Ragaglini de, “Makarna, dünya çapında tanınan besin değerleri sayesinde, sağlıklı beslenmenin bir sembolü olarak sürekli gelişmekte olan, tarih ve kültür açısından zengin ve her zamankinden daha fazla olan evrensel bir yemek.” dedi.

Kontrol edin

ekmekte-zam-tartismasi

Ankara’da ekmeğe yüzde 25 zam yapıldı

Ankara’da 1 Liradan satılan ekmek, yüzde 25 zamlanarak 1 lira 25 kuruştan satılmaya başlandı. Ankara’da …