Marketlere karşı fırıncıyı koruyan düzenleme

Son dönemde gündemden düşmeyen ekmek fiyatlarıyla ilgili yeni bir düzenlemeye gidildi. Çok önemli bir karara imza atan Ticaret Bakanlığı, fırıncının ekmeğini satarak büyük kar elde eden market ve zincir mağazaların fırıncılardan yüzde 15’ten fazla kesinti yapamayacağına karar verdi.

ekmek

Gıda fiyatlarında yaşanan keyfi artışlar Ticaret Bakanlığı’nın piyasada daha fazla rol almasına neden oldu. Ticaret Bakanlığı ekmek üreticilerine yönelik maliyet azaltıcı tedbirler almaya başladı. Bakanlık, büyük marke zincirlerinin toptan alım avantajını kullanıp üreticilerden ürünü ucuza alma oyununa son veriyor. Yeni düzenlemeyle artık büyük marketler, örneğin 1 liraya satmak zorunda oldukları ekmek için fırınlara 50-60 kuruş değil en az 85 kuruş ödeyecek.
Ticaret Bakanlığı, Perakende Ticarette Uygulanacak İlke ve Kurallar Hakkında Yönetmelik’te önemli bir değişiklik yaptı. Ekmek üreticilerinin mağduriyet yaşamaması için Ticaret Bakanlığı tarafından 28/09/2018 tarihinde Resmi Gazetede yayınlanarak yürürlüğe konulan Yönetmelikle, hızlı tüketim mallarının satışının yapıldığı büyük mağaza ve zincir mağazalar ile bayi işletme ve özel yetkili işletmelerce, azami fiyatları tarifeyle belirlenen malların temini karşılığında üreticiye birim miktar başına tarifedeki azami fiyatın yüzde 85’inden daha az ödeme yapılamayacağı düzenlendi. Düzenleme kapsamında 28.09.2018 itibarıyla mevcut tarifede değişiklik yapılmaksızın üretici lehine önemli ölçüde maliyet avantajı sağlanmış bulunuyor. Uygulamanın ileride ekmek dışındaki ürünler için de zorunlu hale gelebileceği ifade ediliyor.

Kontrol edin

Limagrain_ekmek_katkı

Dünyaya açılmak için adını Limagrain Ingredients’e çevirdi

Fransız çiftçiler tarafından kurulan uluslararası bir tarım kooperatif grubu olan Limagrain Céréales Ingrédients, adını Limagrain …