Gevrek granola kalıbı üretim hatları ürün serisi genişledi

Granola pazarı her geçen gün büyüyor. Baker Perkins, çeşitli ürünlerin üretiminde kullanılmak üzere bir dizi komple sistem geliştirdi. Son geliştirilen ürünler, fırınlanmış granola gevreklerinin üretimi için sunulan makine serisini biraz daha büyüttü.

Baker Perkins

Baker Perkins, gevrek granola kalıpları üreten yeni makineleri ile granola ürünleri portföyünü genişletti. Granola pazarı her geçen gün büyüyor. Baker Perkins, çeşitli ürünlerin üretiminde kullanılmak üzere bir dizi komple sistem geliştirdi.  Son geliştirilen ürünler, fırınlanmış granola gevreklerinin üretimi için sunulan makine serisini genişletti.

Yeni proseste, gevrek bir dokuya sahip bisküvi benzeri bir ürün elde etmek için geleneksel soğuk şekillendirilmiş granola kalıplarından daha yüksek yoğunluğa sahip bir hazır karışım granola tabakası oluşturulmaktadır.   Bu makine, özel, gelişmekte olan niş bir pazara hitap etmek üzere geliştirildi.

Sistemde yer alan önemli özelliklerinden biri, fırınlanmış granola tabakalarının kalıplar halinde hassas biçimde kesilmesini sağlayan yeni biçimlendirme ünitesidir.  Bu ünitede, kesme işlemi üzerinde tam kontrol sağlamak için servo kontrol kullanılmaktadır.

Bu yeni granola kalıplarında genellikle ana malzeme olarak yulaf kullanılıyor olmasına karşın diğer tahıllar ve kurutulmuş meyveler ya da sebzeler de kullanılabilmektedir. Ekstra malzemeler ve genellikle yoğurt olmak üzere kaplamalarla ürün çeşitliliği sağlanabilmektedir.

Hem yenmeye hazır bir kahvaltılık gevrek hem de gevrek kalıpları olarak tüketilen granola, tüm dünyada popülerliğinin artırması sayesinde yiyecek üreticileri için önemli bir fırsat sunmaktadır.

Granolanın yaygınlaşmasını sağlayan birçok faktör bulunmaktadır. Bunlar arasında yulafın sağlık açısından yararları (yüksek lif içeriği, daha yavaş enerji vermesi ve glüten içermemesi) ile ilgili farkındalığın artması, kahvaltılık tahıl gevreği kalıpları pazarının hızla büyümesi ve bir kahvaltılık tahıl gevreği olarak yulaf lapasına göre daha hızlı ve rahat hazırlanması gösterilebilir.

İlk karıştırma işlemi, kuru malzemelerin harman karıştırıcıda harmanlanması, daha sonra bu karışımın yağ ve şekerle birlikte kesintisiz karıştırıcıda karıştırılarak bir kütle oluşturulmasıdır. Yüksek sıkıştırma gücü, kütlenin birbirine bağlanmasına yardımcı olduğundan, yeni, sert kalıplarda daha az şurup kullanılması yeterlidir. Bu da sağlık konusunda bilinçli müşteriler açısından önemli bir avantaj yaratmaktadır.

Kütle daha sonra hareketli tabanlı bir hazneye aktarılır. Bu hazne, karışımın ölçülü biçimde besleme/yayma ünitesine aktarılmasını sağlar. Besleme/yayma ünitesi, fırın besleme bandının tam genişliği boyunca eşit biçimde dağıtılmış, sabit kalınlıkta, hafif sıkıştırılmış bir tabaka oluşturur.   Bant boyunca kalınlığın eşit ve tutarlı olması, son ürünün dokusunun ve görünümünün aynı olmasını sağlamaktadır.

Bir sıkıştırma silindiri, fırınlama işleminden önce tabakayı son olarak sıkıştırır ve düzeltir. Soğutmadan sonra dilimleyici ve kesici, tabakayı kalıplar halinde keserek paketlemeye hazır hale getirir.  Alternatif olarak tabaka, akıcı kıvamda yumuşak bir kahvaltılık tahıl gevreği oluşturmak için paketlenmeden önce bir ufalama değirmenine beslenebilir.

Baker Perkins, granola kalıplarının yanı sıra, çeşitli meyve dolgulu ve kahvaltılık kalıplar üretmek için tel kesim teknolojisini kullanmaktadır.

Baker Perkins’in TruClean tel kesim teknolojisi, düşük yağ içerikli seçenekler dahil olmak üzere sınırsız şekerli ve tuzlu dolgulu kalıplar üretilmesine olanak tanımaktadır. Baker Perkins makineleri, çok çeşitli şekil, profil, dolgu ve kaplama seçenekleri sunmaktadır. Aynı zamanda tam tahıllar, kuruyemişler, meyve parçaları, düşük karbonhidratlı kıtır parçalar, lif, soya ve peynir altı suyu (whey) proteini gibi sağlık açısından yararlı malzemelerin de kullanılmasına imkan vermektedir.

Baker Perkins1

Kontrol edin

ekmekte-zam-tartismasi

Ankara’da ekmeğe yüzde 25 zam yapıldı

Ankara’da 1 Liradan satılan ekmek, yüzde 25 zamlanarak 1 lira 25 kuruştan satılmaya başlandı. Ankara’da …