MÜSAD’dan açlıkla mücadeleye 90 bin kilogram makarna desteği

Uluslararası Makarna Örgütü’nün (IPO), 25 Ekim Dünya Makarna Günü dolayısıyla küresel açlıkla mücadele kapsamında başlattığı kampanyaya Türk makarnacılar büyük destek verdi. Türkiye’nin önde gelen makarna sanayicilerinin üyesi olduğu Makarna Üreticileri ve Sanayicileri Derneği (MÜSAD), kampanya kapsamında 90 bin kilogram makarna bağışladı.

makarna

Birleşmiş Milletler (BM) verilerine göre, küresel ölçekte açlık çekenlerin sayısı üst üste üçüncü yılda da artarak 821 milyona ulaşırken, 150 milyondan fazla çocuk yetersiz beslenmeden dolayı büyüme geriliği ile karşı karşıya.

Türkiye’nin önde gelen makarna üreticilerini çatısı altında toplayan Makarna Üreticileri ve Sanayicileri Derneği’nin (MÜSAD) de üyesi olduğu Uluslararası Makarna Örgütü (International Pasta Organization (IPO), BM’nin 2030’a kadar Sıfır Açlık hedefini de riske eden bu gelişme karşısında harekete geçti.

Dünyanın dört bir yanındaki makarna sanayicileri, IPO’nun 25 Ekim Dünya Makarna Günü dolayısıyla ikinci kez düzenlediği “Makarnanın Gücü” kampanyası kapsamında, açlıkla mücadeleye destek veren yardım kuruluşlarına yaklaşık 2 milyon makarna tabağı bağışladı.

nihatuysalli

MÜSAD, 90 BİN KG MAKARNA BAĞIŞLADI
MÜSAD üyesi makarna üreticileri de, IPO’nun açlıkla mücadele çabalarına destek için başlattığı kampanyaya, Türkiye’deki vakıf, aş evi, gıda bankaları ve yardım dernekleri aracılığıyla bağışladığı 90 bin kg makarna ile destek verdiler.

BM’nin sıfır açlık hedefine ulaşılmasında her kesime, özellikle gıda sanayicilerine önemli sorumluluklar düştüğünü belirten MÜSAD Yönetim Kurulu Başkanı Nihat Uysallı, “Biz de MÜSAD olarak bu sorumluluk bilinciyle, üyesi olduğumuz IPO’nun ‘Makarnanın Gücü’ adlı girişimine destek verdik. Bu konuda çalışan vakıf ve sivil toplum kuruluşlarına makarna bağışında desteklerini esirgemeyen tüm dernek üyesi firmalarımıza teşekkür ediyorum. Açlıkla mücadeleye böyle bir katkıda bulunmanın mutluluğunu yaşıyoruz” dedi.

DÜNYA MAKARNA GÜNÜ DUBAİ’DE KUTLANDI
Dünya Makarna Günü, insanların ekonomik, sağlıklı ve lezzetli yemeklerle beslenmeye imkan sağlayan makarnanın önemini vurgulamak amacıyla 1998 yılından bu yana her yıl 25 Ekim’de düzenlenen etkinliklerle kutlanıyor. Uluslararası Makarna Örgütü (IPO), İtalyan Pastacılık ve Makarna Endüstrileri Birliği (AIDEPI) ve İtalyan Ticaret Ajansı (ITA) tarafından düzenlenen etkinliklerde, makarnanın sağlıklı ve sürdürülebilir beslenme için öneminin yanı sıra lezzetli bir besin olduğunun da altı çiziliyor.

Bu yıl 20. kez kutlanan Dünya Makarna Günü’ne, Dubai ev sahipliği yaptı. Dünya çapında makarna üreticilerini, makarna sanayinde faaliyet gösteren firmaların yöneticilerini, bilim adamları ile fikir önderleri ve medya temsilcilerini bir araya getiren etkinliklerde, bilgi ve görüş alışverişinde bulunuldu. Makarnanın sağlıklı beslenmedeki etkilerine yönelik araştırma sonuçları paylaşıldı.

25 Ekim Dünya Makarna Günü dolayısıyla açıklamalarda bulunan IPO Başkanı Paolo Barilla, “Makarna, her gün dünyanın dört bir yanındaki milyonlarca insanın masasına neşeyi ve rahatlığı getiren sıra dışı bir üründür. Biz makarna üreticileri olarak, beslenme uzmanlarının sağlıklı ve dengeli beslenme için tüketimini tavsiye ettikleri makarnayı, şeflerin yeniden yorumlamaya devam ettiğini görmek istiyoruz” ifadelerini kullandı.

IPO Genel Sekreteri Raffaello Ragaglini de, “Makarna, dünya çapında tanınan besin değerleri sayesinde, sağlıklı beslenmenin bir sembolü olarak sürekli gelişmekte olan, tarih ve kültür açısından zengin ve her zamankinden daha fazla olan evrensel bir yemek. Dünya Makarna Günü, tadı ve sağduyuyu refah ve sürdürülebilirlikle birleştiren makarnayı mükemmel bir yiyecek olarak sunmak için bir fırsat olacak” dedi.

Kontrol edin

ekmekte-zam-tartismasi

Ankara’da ekmeğe yüzde 25 zam yapıldı

Ankara’da 1 Liradan satılan ekmek, yüzde 25 zamlanarak 1 lira 25 kuruştan satılmaya başlandı. Ankara’da …