Hissedilebilir şekilde dondurucu, ancak duyarlı paketleme

İtalyan dondurulmuş makarna üreticisi Surgital yeni Ravioli çeşitleri için Schubert’in TLM teknolojisini tercih etti. Bu teknoloji, tepsi ambalajlarda özenli paketlenmiş derin dondurulmuş klasik makarnaların yüksek kalitesini garanti ediyor. TLM teknolojisinin yeni ürün ve formatlar için yüksek esnekliği sayesinde, firma sahipleri gelecekte de başarı sağlayacak ve yatırımlarını çabucak amorti edecek.

Romana-Tamburini

Romana Tamburini

Surgital Genel Müdürü

Hızlı yaşadığımız şu zamanda hazır ürünler oldukça rağbet görüyor ve üreticilerin giderek daha da çok satış rakamlarına ulaşmasını sağlıyor. Tüketicilerin artan kalite ve sağlık bilinci ile birlikte hayatı kolaylaştıran ürünlerde dahi artan keyfi talepleri de dikkate almak gerekmektedir. Surgital ise her ikisini birleştiriyor: Şirket otuz yıldan fazla süredir orijinal İtalyan makarnası lezzeti “surgelata”yı (Derin dondurulmuş) temsil ediyor. Emilia-Romagna bölgesinde bulunan Lavezzola’da kurulmuş olan aile şirketi dondurulmuş taze hamur işleri ve hazır yemek üretiminde uzmanlaşmış. Üretici, 50’den fazla ülkenin perakende satış ve gastronomi sektörüne mutfak spesiyallerini sunuyor. Surgital, ABD ve Fransa’daki şubelerine ek olarak Almanya ve İngiltere’deki satış ofisleri ile müşterilerine ulaşıyor.

YENİLİKTEN GELEN BÜYÜME
2005 yılından bu yana Surgital’de Ravioli Schubert tesisi ile ambalajlanır. Şirket istikrarlı bir şekilde büyüme gösterdiğinden yeni Ravioli çeşitleri için kapasiteyi artıracak ek bir ambalajlama makinesine ihtiyaç duyuyor. Ürün yelpazemizi sürekli olarak yenilikçi ürünlerle, örneğin farklı renkler, geometriler ve dolgularla genişletiyoruz.

Geçmişte edinilen olumlu deneyimler Schubert’in sunduğu çözüm önerisinde karar verilmesini kolaylaştırdı, çünkü tesis on yılı aşkın bir süredir sorunsuz çalışıyor. Schubert’in tesisi sayesinde son on yıl içinde icat ettiğimiz tüm çeşitleri otomatik olarak paketleyebiliyoruz. Schubert ile yaptığımız iş birliğinde hissettiğimiz güven ve makinenin kalite ve esnekliği bizim için çok önemli.

Yeni tesis, farklı şekil, renk ve dolgu lezzetinde toplam dokuz makarna çeşidini paketliyor. Ambalajlama prosesinde, ‘Dolgulu makarnalar çok hassastır ve çok büyük özen gerektirir’ prensibi esastır. Aynı zamanda, makarna çeşitleri doğru bir şekilde birbirinden ayrılmalı ve ambalaj tepsiler tamamen doldurulmalıdır. Ayrıca sadece hasarsız ürünlerin tepsilere konulmasına çok dikkat edilmelidir. Bu nedenle, ürünlerin optik görüntü tanıma özelliği çok önemlidir. Schubert bunu renkli ışık tarayıcısı ile gerçekleştiriyor. Tarayıcı, ürünlerin konumunu ve durumunu tespit ediyor ve bilgileri TLM-F4 toplama kollarına iletiyor.

AMBALAJ TEPSILERDE
DONDURULMUŞ ÜRÜNLER
Surgital’deki yeni Schubert tesisi dört parça makineden oluşuyor: İlk parçada derin dondurulmuş Ravioliler karışık şekilde, el değmeden -20º C’de soğutucu tünelden geçiyor. Ürünler, Schubert toplayıcı hattın giriş bandından alınıyor. Ardından, toplamda dokuz F4 robotundan oluşan bir sonraki parça makinenin içinden geçiriliyor. Tesis fazla yer kaplamayacak şekilde tasarlanmıştır: Yeni geliştirilen bir tasarım sayesinde bir parça makinenin içine üç adet F4 robot kolu yerleştirilebildi. F4 robotları, vantuzlarla donatılmıştır. Bu vantuzlar sayesinde makarnalar hafif bir hava girişi ile banttan alınıyor ve uygun ambalaj tepsisine yerleştiriliyor. Boş ambalaj tepsileri üç yollu bir depoda muhafaza ediyor. Bir F3 taşıma robotu ile aynı anda depodan üç adet tepsi alınır ve zincirli taşıyıcıya konur. Tepsiler, taşıma robotu ile ürünlerin yürüdüğü yönün tersi istikamette ayrı ayrı her bir istasyondan geçirir ve TLM-F4 robotları tarafından doldurulur. Tamamen doldurulan tepsiler çıkış bandına transfer edilir ve Schubert makinesinden sonradan çalıştırılan bir kilitleme tesisi yönünde çıkar. Tesiste dokuz farklı Ravioli çeşidi ilgili tepsilere yerleştirilir ve ambalajlanır. Çeşidine göre dakikada 720 Ravioli çıkar. Makinenin paslanmaz çelikten yapılmış olması, gıdaların hijyenik ortamda paketlemesinde son derece önemli bir rol oynayan hızlı ve esaslı bir temizlik sağlar.

Yenilikçi güç ve yeni yolları deneme cesareti, iki aile işletmesini birbirine bağlar. Her ikisi de kendi alanlarında zamanın ötesinde ürünler geliştiriyor. Surgital’in lezzetli kreasyonları ve Schubert’in esnek ambalajlama çözümleri, geleceğin başarılı tarifini oluşturan bir kombinasyondur.

Kontrol edin

bbm31_fuarlar

EKMEK, MAKARNA VE BİSKÜVİ TESİSLERİNE FUARCILIK SEKTÖRÜNÜN ETKİSİ

Fuarlar, en büyük çok uluslu şirketlerden küçük aile şirketlerine kadar birçok iş türündeki pazarlama faaliyetlerinin …