“Tam tahıllı gıdalar obeziteyi engelliyor”

Gıda Mühendisi Tuğba Bayburtluoğlu tam tahıllı gıdaları tüketmenin obeziteyi engellediğini söyledi. Bayburtluoğlu, şu tavsiyede bulundu: “Tabağınızın bir bölümü yaz sebzelerinden, bir bölümü de tam tahıllı gıdalardan oluşabilir.”

makarnalutfen

Makarna, Lütfen! Kurucusu ve Gıda Mühendisi Tuğba Bayburtluoğlu tam tahıllı gıdaları tüketmenin faydaları ile ilgili bilgi verdi. “Tam tahıllı gıdaların tüketimi ile obezite arasında ters bir ilişki olduğu bilimsel çalışmalar ile ispatlandı” diyen Bayburtluoğlu; “Olması gereken miktarda tam tahıl tüketimi obeziteyi engelleyerek kilo vermeye yardımcı olacaktır” şeklinde konuştu.

Konu ile ilgili açıklama yapan Bayburtluoğlu şu bilgileri verdi: “Tam tahıllar lif içerir. Lif düşük yağ oranı ve kalori miktarı ile kilo vermeye yardımcı olabilir. Gıdalarda iki tip liften bahsedilebilir; çözünen ve çözünmeyen. Çözünenler kolesterolü düşürmeye yardımcı, çözünmeyenler ise bağırsakların boşaltımını kolaylaştırıcıdır. Tam tahılın ayrıca diyabet, kan kolesterolünü düşürme ve bazı kronik hastalıkların oluşma riskini azaltmada da faydaları tespit edilmiştir. Çözünen lifi bol gıdalar yulaf, bakliyatlar, sebzeler, meyvelerdir.

Tam tahıllar özellikle çözünmeyen lif içerirler. Kalorisi ve yağ oranı düşük lifler olmaları sebebiyle hem tokluk sağlarlar; hem de bağırsakların çalışması için önemli birer kaynaktırlar. Tam tahıllı ekmek, makarna veya esmer pirinç gibi tam tahıllı yiyecekler çözünmeyen lifler için iyi bir kaynaktır. Bunlar arasında meyve kabukları ve kök sebzeler de sayılabilir. Sebzeli bir tam buğday makarna, domatesli bir kepekli pirinç pilavı yanında hafif et yemekleri, salata ve yoğurt/cacık/ayran ile dengeli öğünler elde edebilirsiniz. Tam tahıllar lif dışında demir, fosfor, B ve E vitaminleri de ihtiva eder.

Yaz sebzeleri çok renkli. Tabağınızın bir bölümü yaz sebzelerinden, bir bölümü de tam tahıllı gıdalardan oluşabilir. Yemek sonrası tatlı yerine meyve tüketmeye özen gösterebilirsiniz. Tam tahıllı gıdalar faydalı diye bol bol tüketmeyin; her şey kararında güzel.”

Kontrol edin

202

İDMA Fuarı’na Afrika ve Orta Doğu’dan yoğun ziyaretçi

Uluslararası Un, Yem, İrmik, Pirinç, Mısır, Bulgur, Değirmen Makineleri ve Bakliyat, Makarna, Bisküvi Teknolojileri Fuarı …