Mağazalarında 527 M Fırın açan Migros, ekşi mayalı ekmek satışına başladı

Sıcak ekmek tüketimine olan ilgi Migros’a fırın açtırıyor. 2014 yılından bu yana M Fırın yatırımlarına ağırlık veren ve bugüne kadar 527 fırın açan Migros yılsonuna kadar 45 milyon liralık yatırımla 750 fırına ulaşmayı hedefliyor.
migros
Migros, Türkiye’nin birçok farklı noktasındaki mağazalarında asırlık ekşi maya kullanılarak elde edilen sofra ekmeğini satmaya başladı. Migros’un 200 yıllık mayayla üretilen ekşi mayalı ekmekleri, piyasada satılan ekmekle aynı fiyat ve gramajda sunuyor.

Migros, durum buğdaylarından elde edilen 200 yıllık otantik maya ile hazırlanan sofra ekmeğini Türkiye çapında bin 250 mağazasında satışa sunuyor. Yapılan açıklamaya göre şirket bir yıl içinde sofra ekmeği satışını tüm Migros’lara yaymayı planlıyor. Açıklamada konuya ilişkin değerlendirmeleri yer alan Migros Ticaret AŞ Taze Ürünler Pazarlama Direktörü İbrahim Sözen, bu yıl ekmek satışında geçen yılın rakamlarına göre yüzde 100 artış beklediklerini bildirdi.

Sözen, “Ekşi maya ile geleneksel sofra ekmeğimize değer katmak istedik. Asırlık mayayla hazırladığımız sofra ekmeğimiz büyük ilgi gördü. Hedefimiz, en kısa zamanda satış noktalarımızın tamamında müşterilerimize sofra ekmeğimizi sunabilmek” ifadelerini kullandı.

Tüm unlu mamüllerin sıcak sıcak servis edildiği M Fırın’larla ilgili yatırımlarına da hız veren Migros, 2014’ten bu yana M Fırın’lara 30 milyon lira yatırım yaptı. Geçen yıl toplamda 30 milyona yakın unlu mamul satışı gerçekleştiren Migros, 2018’de 15 milyon liralık ek yatırımla M Fırın’ların sayısını 750’ye çıkarmayı planlıyor. Migros geçen yıl 527 M Fırın’dan 4 milyon adet simit, 5,5 milyon adet ev yapımı gül böreği, peynirli, patatesli, ıspanaklı rulo börek çeşitleri ve toplamda 10 milyon adet ekmek çeşidi satışına ulaştı. Yatırımlarına hız veren ve 1,5 günde bir M Fırın açan Migros fırın sayısını her yıl katlayarak büyütmeyi hedefliyor.

40 ayrı denetimden geçiyor

Migros, kendi fırınları dışında ekşi mayalı sofra ekmeği üretimi yaptırdığı ekmek fırınlarını sıkı bir eğitim sürecinden geçiriyor, aynı zamanda ekmeğin üretim aşamalarını yetkilendirilen denetim firmaları aracılığıyla sürekli kontrol altında tutuyor. Fırınlar, genel hijyen, kullanılan un, su ve özel mayanın gıda yönetmeliğine ve üretimin talimatlara uygunluğu bakımından 40 ayrı kriter çerçevesinde sürekli denetliyor.

Ekmeğin ömrünü belirleyen mayalanma sürecini uzun tutan Migros, ekşi maya sofra ekmeğinin kalitesini yükseltmek için buğdayın içerisinde bulunan doğal ve besleyici değerleri korumayı hedefliyor. Geleneksel yöntemlerde olduğu gibi fazla miktarda suyla yoğurulan hamur, taş fırınlarda pişiriliyor. Ekmekler bu sayede iyi çatlayarak, uzun süre bayatlamıyor ve küflenmiyor. Ayrıca nemli iç yapısıyla besin değerlerini muhafaza ediyor.

Migros_Ekmek

Kontrol edin

202

İDMA Fuarı’na Afrika ve Orta Doğu’dan yoğun ziyaretçi

Uluslararası Un, Yem, İrmik, Pirinç, Mısır, Bulgur, Değirmen Makineleri ve Bakliyat, Makarna, Bisküvi Teknolojileri Fuarı …