İstanbul Halk Ekmek Hadımköy fabrikası ihalesini Alman Fritsch kazandı

 

Dar gelirli vatandaşlara hizmet amacıyla 40 yıl önce kurulan İstanbul Büyükşehir Belediyesi iştiraki Halk Ekmek Fabrikası’nın açtığı ihaleyi Alman Fritsch Bakery Systems’in kazandığı iddia edildi.
FRITSCH
İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin (İBB) Hadımköy’de 30 bin metrekare alana kuracağı Halk Ekmek fabrikası ile ilgili çalışmalar devam ediyor. Geçtiğimiz günlerde İstanbul Halk Ekmek’in 26 milyon liralık iç borçlanma talebi İBB Meclis toplantısında onaylanmıştı. CHP İstanbul Büyükşehir Belediyesi Meclis Üyesi Hakkı Sağlam, İstanbul Halk Ekmek’in, Hadımköy’de inşa edilecek yeni fabrikasının ekipmanları için gerçekleştirilen 132,9 milyon TL’lik ihaleyi bir Alman firmasına verdiğini iddia etti.

Türk İhale internet sitesinin haberine göre ise Alman Fritsch Bakery Systems İstanbul Halk Ekmek AŞ ile en son 22 milyon TL’lık yeni bir sözleşme imzaladı. Söz konusu firmanın geçtiğimiz Kasım ayında da 111 milyon TL’lık bir sözleşme imzalandığı belirtilen haberde toplam sözleşme tutarının 133 milyon lira olduğu ifade edildi.

Plan ve Bütçe Komisyonunun raporunu eleştiren CHP’li Meclis Üyesi Hakkı Sağlam, “Halk Ekmek Fabrikası CHP döneminde kuruldu. Hepimizin özenle yaklaştığı bir kurum. İhalelere bir Türk, bir Hollandalı ve iki Alman firması katıldı. Hamur yoğurma, hamur şekillendirme, mayalandırma gibi ünitelere milyonlarca lira ödenecek. Fabrikanın üretim hatları için gerçekleştirilen toplam 132 milyon 900 bin liralık ihaleyi Alman bir firması aldı. Bu üretim ünitelerini Türkiye’de yapan onlarca firma var hem de yarı fiyatına” diye konuştu.

İstanbul Halk Ekmek’in (İHE), Hadımköy’de kurulacak yeni fabrikasına alınacak makine ve teçhizatı sistemleri alımı ihalesine 5 Avrupa ülkesinden teklif gelmişti. Avusturyalı firma König maschinen Gesellschaft, teknik görüşme sonrası ihale dışı bırakılmıştı. İhaleye, 1 Türk, 1 Hollandalı ve 2 Alman firma katıldı. İhaleye katılan firmalar; Rademaker B.V., Fritsch Bakery Systems GmbH, Diosna Dierks & Söhne GmbH ve Patent Mühendislik- Esir Mühendislik-Yılmaz Elektrik ortak girişimi. İstanbul Halk Ekmek’in ihale sonucunu yakın zamanda açıklaması bekleniyor.

3 HAT, 5 ÜNİTEDEN OLUŞACAK

Hadımköy’deki fabrika için ilk etapta 3 hat alımı yapılacak. İhtiyaca göre ileride bunların sayısı artırılacak ve alınacak hatların her birinin silo ve dozajlama, ekşi maya-ön ekşi üretim, hamur yoğurma (mikser), hamur şekillendirme (laminasyon), mayalama ve endüstriyel tip tünel fırın olarak 5 üniteden oluşacak.

Kontrol edin

ekmekte-zam-tartismasi

Ankara’da ekmeğe yüzde 25 zam yapıldı

Ankara’da 1 Liradan satılan ekmek, yüzde 25 zamlanarak 1 lira 25 kuruştan satılmaya başlandı. Ankara’da …