İBB, Hadımköy’de ekmek fabrikası kuracak

İBB, iştiraklerinden İstanbul Halk Ekmek aracılığıyla Hadımköy’de, 30 bin metrekarelik alan üzerinde modern bir ekmek fabrikası kuracak.
ibb-hadimkoy
İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) AK Parti Grup Başkanvekili Temel Başalan, Halk Ekmek aracılığıyla Hadımköy’de 30 bin metrekarelik alan üzerine, modern bir ekmek fabrikası yapılacağını söyledi. İBB iştiraklerinden İstanbul Halk Ekmek’in 26 milyon liralık iç borçlanma talebinin görüşüldüğü İBB Meclis Toplantısında, CHP’li Meclis üyelerinin, kamu kaynaklarının yerinde kullanılmadığı iddialarına cevap veren Başalan, yeni yatırımlar için kurumların borçlanmaya gidebileceğini belirtti.

İstanbul Halk Ekmek’in iç borçlanma için yetki talebinde bulunmasının bir zorunluluktan kaynaklandığını ifade eden Başalan, “İstanbul Halk Ekmek’in Edirnekapı’da 1978’de faaliyete başlayan fabrikası, bina, makine ve teçhizatı itibarıyla ekonomik ömrünü tamamladı. Edirnekapı fabrikası arazi büyüklüğü olarak da yeni düşünülen üretim sistemi için uygun değil. Bu nedenle Hadımköy’de teknolojik özellikleri yüksek yeni bir fabrika kurma çalışmalarına başlanmıştır. Yeni kurulacak fabrika 30 bin metrekarelik alanı kaplayacak. Yeni fabrikada, Türkiye’de bir ilk olarak tüm ürünlerde geleneksel ekşi maya kullanılacak ve en az 6 saat fermantasyon yapılarak en sağlıklı ve en besleyici ekmekler üretilecek. Uzun fermantasyonun ekmek kalitesi üzerinde etkisi büyüktür. Ekmeğin lezzetin, aroması ve besin değeri de önemli ölçüde artacaktır. Yapılması gereken ihtiyacımız olan bu gıdayı geleneksel metotlarla fakat teknolojik altyapıyla, uzun mayalama ve tabii ki ekşi maya ile üretmektir. Bu nedenlerden dolayı gelişen teknolojinin imkanlarıyla daha modern bir fabrika kurmamız kaçınılmazdır” dedi.

Temel Başalan, Hadımköy’deki fabrika için ilk etapta 3 hat alımı yapılacağını, ihtiyaca göre ileride bunların sayısının artırılacağını vurgulayarak, alınacak hatların her birinin silo ve dozajlama, ekşi maya-ön ekşi üretim, hamur yoğurma (mikser), hamur şekillendirme (laminasyon), mayalama ve endüstriyel tip tünel fırın ünitelerinden oluşacağını sözlerine ekledi.

FIRINCI ESNAFIYLA REKABET İÇİNDE DEĞİLİZ

İstanbul Halk Ekmek’in, kuruluşundan bugüne kadar fırıncı esnafıyla fiyat ve satışta rekabete girmek gibi bir niyet içerisinde olmadığını ifade eden Başalan şöyle konuştu: “Piyasada fiyat istikrarının sağlanması yönünde önemli bir görevi yerine getirmektedir. Ayrıca İstanbul Halk Ekmek kalitede rekabet oluşturarak insan sağlığı için en iyiyi, en güzeli üretmenin peşinden koşmaktadır. Bu amaç için Cebeci ve Cevizli fabrikalarında kurduğu iki adet Ar-Ge merkezinde çalışmalarını yürütmektedir.”

Kontrol edin

Limagrain_ekmek_katkı

Dünyaya açılmak için adını Limagrain Ingredients’e çevirdi

Fransız çiftçiler tarafından kurulan uluslararası bir tarım kooperatif grubu olan Limagrain Céréales Ingrédients, adını Limagrain …