Mondelēz 3,5 milyar liralık Türkiye bisküvi pazarında yüzde 20 büyüdü

Dünyada 160 aşkın ülkede atıştırmalık ürünler satan Mondelēz International’ın en önemli pazarlarından biri olan Türkiye’de geçen yıl yüzde 19 büyüdü. 3,5 milyar liralık Türkiye bisküvi pazarında ise yüzde 20’lik bir büyüme sağladı.
mondelez
Kent markası ile birlikte Falım, First, Olips, Jelibon, Milka, Oreo, Toblerone gibi yerli ve uluslararası birçok markayı bünyesinde barındıran Mondelēz International Türkiye yatırımlarına devam ediyor. ‘Değerlendirme toplantısı düzenleyen Mondelēz International Türkiye Genel Müdürü İhsan Karagöz, 2017 cirolarının 720 milyon lira olduğunu, sakız kategorisinde yüzde 51, şekerde ise yüzde 25’lik pazar payıyla sakız ve toplam şeker kategorisinde pazar lideri olduklarını söyledi.

Karagöz, 2017 yılında hem iç hem de dış pazarda çift haneli sayılarla büyüdüklerini söyleyerek 2017 yılı sektör ve şirket rakamları ile ilgili bilgi verdi. Karagöz, “Türkiye’de sakız, şeker, çikolata ve bisküvi kategorilerinin toplam büyüklüğü 8 milyar lira. Türkiye’de bir önceki yıla göre yüzde 9 büyüme gösteren 770 milyon TL’lik bir sakız pazarı var. Yine 513 milyon TL’lik şeker pazarı da yüzde 12 oranında bir büyüme gösterdi. 3.2 milyar TL’lik çikolata pazarında yüzde 14 ve 3,5 milyar TL’lik bisküvi pazarında ise yüzde 15’lik bir büyüme söz konusu. Biz Mondelēz International Türkiye olarak geçtiğimiz yıla oranla tüm bu kategorilerde yüzde 19 büyüdük. Kategori bazında bakacak olursak da pazar lideri olduğumuz sakız ve şekerde yüzde 6, bisküvide ise yüzde 20 oranında büyüme gösterdik” dedi.

TÜRKİYE BÖLGENİN ‘İHRACAT ÜSSÜ’ OLUYOR
İhracatın büyümelerinde önemli yer tuttuğunu belirten İhsan Karagöz, 2017 yılında geçtiğimiz yıla göre yüzde 56 oranında bir büyüme gösterdiklerini belirterek ihracat rakamını da 220 milyon TL olarak açıkladı. Karagöz sözlerine şöyle devam etti: “Eskiden Amerika, İngiltere, Rusya ve Kafkaslara yapılan ihracat Ortadoğu’dan yönetiliyordu. 2018 itibariyle bu operasyonu üzerimize alıyoruz. Böylelikle yüzde 10’luk bir satış üzerimize geçiyor. Bu oldukça önemli bir gelişme çünkü burada üretip buradan dünyanın önemli bölgelerine satış yapacağız. Son 6 yılda 200 milyon TL’lik yatırım yaptık. 2018 yılında da 42 milyon TL’lik yatırım yapmayı hedefliyoruz.”

Kontrol edin

idmmaa

155 milyar dolarlık buğday ve 5 milyar dolarlık un pazarın teknolojisi İstanbul’da görücüye çıkıyor

  155 milyar dolarlık buğday, 400 milyar dolarlık yem ve 5 milyar dolarlık un pazarının …