Endüstriyel mutfakçı Avrupa’yı mesken tuttu

2017 yılında 4 milyar 186 milyon dolar ihracat gerçekleştiren mutfak sektörü bunun yüzde 50’den fazlasını Avrupa ülkelerine gerçekleştirdi. Sadece endüstriyel mutfak ihracatı ise 1,7 milyar doları geçti.

tahsin-oztiryaki

İstanbul Demir ve Demir Dışı Metaller İhracatçıları Birliği (İDDMİB) Mutfak Komitesi Başkanı Tahsin Öztiryaki, Türkiye’nin dünya endüstriyel mutfak sektörünü domine eden ülkeler arasında yer aldığını söyledi. Endüstriyel mutfakta Avrupa’da ikinci sırada yer aldığımızı ifade eden Öztiryaki, “Markalarımız, iyi fiyat ve zamanında teslimat ile bu sektörde söz sahibi konumda. Dünya’ya marka satıyoruz. Avrupa’ya en çabuk, en hızlı, en makul fiyatla ürün satan ülkeyiz. Bu Çin ve Hindistan’a göre bize avantaj sağlıyor” dedi.
Türk mutfak sektörü olarak dünyada söz sahibi konumda olduklarını belirten Öztiryaki, “Sektör olarak markalaşmayı tamamlamış ve global oyuncular ile rekabet eder konumdayız. 2017 yılı itibariyle sektörümüz 1,29 milyar dolar ithalat yaparken 4 milyar 186 milyon dolar ihracat gerçekleştirdi. Gerçekleştirdiğimiz ihracatın 2,2 milyar doları AB ülkelerine. Ana pazarımızın Avrupa olması ürün kalitemizin ne kadar yüksek olduğunun göstergesi. Sektör olarak ihracatımızın yüzde 52’sini sadece Avrupa pazarına yapıyoruz. Katma değeri yüksek ürünleri bugün dünyanın her yerine satmaya başladık. Endüstriyel mutfak sektörü olarak 2017 Ocak-Aralık döneminde bir önceki yılın aynı dönemine göre ihracatımız yüzde 7.2 oranında artarak 1,71 milyar dolar olarak gerçekleşti” şeklinde konuştu.

Kontrol edin

idmmaa

155 milyar dolarlık buğday ve 5 milyar dolarlık un pazarın teknolojisi İstanbul’da görücüye çıkıyor

  155 milyar dolarlık buğday, 400 milyar dolarlık yem ve 5 milyar dolarlık un pazarının …