Siyez ekmeğini tüm Türkiye’ye tattıracağız

“Beslenme uzmanları ve diyetisyenler; kimisi ekmek yenmesin, kimisi 3 dilim, kimisi 2 dilim, kimisi de 1 dilim yensin diyor. Yani öyle bir çarpıtma oluyor ki insanlarda ne yiyeceğini şaşırdı. Biz Undano olarak diyoruz ki vatandaşlarımız ekmeği “azı karar çoğu zarar” mantığıyla tüketsinler. Ekmeği ölçülü yediğimizde bir zararının olacağını düşünmüyorum.”

undano

Mehmet UMUR  Undano, Yönetim Kurulu Başkanı

Ekmeğin tüketimiyle ilgili tartışmalar süre dursun, sektörün önde gelen temsilcileri piyasaya peşi sıra yeni ekmek çeşitleri çıkarıyor. Uzun süren AR-GE çalışmaları sonucu insan sağlığına faydalı, genetiği değiştirilmemiş doğal unlardan ekmek yapan firmalar arasına Undano markası da katıldı. Undano Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Umur, son dönemde toplumda ekmek yemeyin diyenlere karşı Siyez Ekmeği sayesinde toplumu ekmekle barıştırıp, sofralarımızda ekmeğin layık olduğu yere gelmesini sağlayacaklarını söylüyor.

BBM Dergisi’ne konuk olan Mehmet Umur, bu yolda emin adımlarla yürüdüklerin belirtti. “Ekmeklerimizi yılların verdiği tecrübe ve ilk günkü özenle titizlikle üretiyoruz” diyen Mehmet Umur ile sektörün sorunlarını, ekmek israfını ve gelecek dönem yatırımlarını konuştuk.

Sayın Umur, bize firmanız ve çalışmalarınız hakkında bilgi verebilir misiniz?
Firmamız 1947 yılında kuruldu. Çerkez Organize Sanayi bölgesinde 25 bin metrekare alan üzerinde endüstriyel üretim yapan fabrikamız var. Burada yüksek kapasiteli ekmek üretimi yapıyoruz. Bu fabrikamız Türkiye’nin en yüksek kapasiteli ambalajlı ekmek üretim yapan tesislerinden biri. Undano markamızla uzun yıllardır tost etmeği, sandviç ekmeği, tam buğday ekmeği, hamburger ekmeği üretiyoruz. Çerkezköy fabrikamızda 25 çeşit ambalajlı ekmek üretiyoruz. Yenibosna’daki yerimizde ise hizmet sektörüne, hastanelere, catering firmalarına üretim yapıyoruz. Yine firmamızın kuruluşundan bu yana hizmetine devam eden Bakırköy’deki mağazamızda hem üretim hem de perakende satış yapıyoruz.

Mehmet bey siz Kastamonulusunuz. Yörenize ait ne gibi çalışmalarınız var?
Gıda yüksek mühendisimizin koordinatörlüğündeki AR-GE ekibimiz aylarca çalışarak ekşi mayalı siyez ekmeğini geliştirdi. Kastamonu yöremize ait olan ve günümüze kadar genetiği değişmeden gelen yaklaşık 10 bin yıl önce üretilen Siyez Buğdayından ekmek üretiyoruz. 14 kromozom sayısı ile bu buğday adeta altın değerinde. Buğdayın atası olarak bilinen siyez buğdayını yetiştiren Kastamonulu çiftçilerimize sosyal sorumluluk bilinciyle katkı sağlamak ve bu ürünle markamıza değer katmayı amaçladık. Tüm Türkiye bu değerden haberdar olsun diye çalışıyoruz ve Siyez Ekmeğini Türkiye’nin her yerine ulaştırıyoruz.

Siyez ekmeğinize halkın ilgisi nasıl?
Ekmeğimizin tadına bakan bir daha bırakmıyor. Fuarda ekmeğimizin lansmanını gerçekleştirdik. Bir de özellikle e- ticaretle ekmeği internet ortamında satalım dedik. İlk veriler çok güzel ve büyük bir talep var. Beklentilerimizin çok çok üstünde bir ilgi var. Ciddi anlamda bir pazar payımız oluştu. Kastamonu’nun bu değerini e-ticaret sistemiyle bütün Türkiye’ye tattırmak istiyoruz. Ekmeğimizi sipariş üzerine kişiye özel olarak yaklaşık 72 saatte üretip Türkiye’nin her yerine gönderiyoruz. Bu ekmeğin 10 gün dayanma süresi var. Gıda mühendisimiz üretimin her aşamasında kontrollerine devam ediyor. Aldığımız bütün kalite sertifikalarını üretimin tüm aşamalarında uyguluyoruz.

50 GRAMLIK EKMEKLER İSRAFI ÖNLER
Mehmet Bey aynı zamanda İstanbul Sanayi Odası (İSO) Öğütülmüş Tahıl Ürünleri ve Unlu Mamuller Komitesi başkanısınız. Türkiye’nin ekmek tüketimi ve ekmek israfıyla ilgili neler diyeceksiniz? Bu israfın önüne nasıl geçilebilir?
Beslenme uzmanları ve diyetisyenler; kimisi ekmek yenmesin, kimisi 3 dilim, kimisi 2 dilim, kimisi de 1 dilim yensin diyor. Yani öyle bir çelişki doğuyor ki insanlarda ne yiyeceğini şaşırdı. Biz Undano olarak diyoruz ki ekmeği “azı karar, çoğu zarar” mantığıyla tüketsinler. Bugüne kadar ekmek yediği için zehirlenen kimseyi görmedim. Ben insanımızın ekmeği de baklavayı da pirinci de yemesinden yanayım. Ölçülü yendiğinde bir zararının olacağını düşünmüyorum.

Yeni dönemde halkımızın ekmekle barışır hale gelmesini istiyoruz. Undano markası ile ürettiğimiz Siyez Ekmeğini tüm Türkiye’ye tattırarak yanlış olan ekmek algısını değiştireceğiz.
Sektörün en önemli sorunlardan biri de üretim ve arz fazlalığıdır. Türkiye’de ekmek fiyatları çok ucuz olduğu için ekmek israfı fazla yaşanıyor. Neredeyse günlük 5 milyon ekmek israf ediliyor. Ekmek gerçek fiyatına geldiğinde insanların ekmeğe bakışı değişecek. İkincisi kaliteli ekmek tüketerek ve üretim planlaması yaparak ayrıca ambalajlı ekmekle bu israfın önüne geçebiliriz. Bilinçli tüketici ekmeğe değer veriyor. İnsanlar yiyeceği kadar almadığı için israf artıyor. Lokantalarda ve catering firmalarında, okullarda ve hastanelerde 50 gramlık küçük ekmeklerin kullanılması halinde israfın önüne bir miktar geçeceğimize inanıyorum.

SEKTÖRÜN AYAKTA DURMASI İÇİN FİYAT ARTIŞI ŞART
Sektör olarak karşı karşıya kaldığınız en büyük sorunlarınız neler?
İstanbul Sanayi Odası (İSO) Meclis üyesi ve aynı zamanda aralarında değirmen, un fabrikası, ekmek fabrikası gibi 282 firmanın temsil edildiği Öğütülmüş Tahıl Ürünleri ve Unlu Mamuller Komitesi Başkanı olarak şunu söyleyebilirim; Fırıncının son iki yılda tüm girdileri çok fazla arttı. İşçilik, ham madde ve nakliye giderleri arttı. Un, maya, enerji ve ambalaj gibi tüm girdiler Euro ve dolara endeksli ürünler. Bunlarda çok ciddi bir maliyet artışı var. Sektörün ayakta durması için fiyat artışının olması lazım.

Nitelikli eleman sıkıntısı da sektör için büyük bir sorun teşkil ediyor. Ekmekçilik ve fırıncılık okulunun olmaması, sektörün en büyük sıkıntısı olan nitelikli eleman sorununun birinci sebebidir. Sektör daha çok kendi imkânlarıyla elemanını yetiştiriyor. Bu sektörün bir okulunun olmaması en büyük handikaptır.

İleriye dönük ne gibi yatırımlarınız var?
Çerkezköy’deki üretim tesislerimizde bu yılın ikinci çeyreğinden itibaren yeni üretim hattı kuracağız. Şuanda 3 üretim hattımız var. Haziran ayından itibaren dördüncü hattımızın devreye girmesiyle kapasite artışımız olacak.

Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın istihdam artışı konusunda TOBB ve sanayicilerden bir talebi oldu. Bu dönemde sizin ne gibi çalışmalarınız olacak?
Biz ülkemizi, Cumhurbaşkanımızı ve yatırımı seviyoruz. Cumhurbaşkanımız daha önce 1 istihdam dediğinde biz 5, 2 dediğinde 10 kişi istihdam ederek destek olduk. Bundan sonraki süreçte de bulunduğumuz konum itibariyle istihdam artışımızı devam ettireceğiz.

Büyük meblağlarda üretim yapan bir firmasınız. Hammaddenizi ve özellikle ununuzu nereden karşılıyorsunuz?
Biz ürün tedarikimizi serbest piyasadan karşılıyoruz. Hammaddemizi sektörün enleri denilen firmalardan yani o sektörde en iyi kimse, fiziki alt yapısı müsait ve bize en kaliteli hizmeti verecek firmalardan tedarik ediyoruz. Bunu yaparken gıda mühendislerimiz sürekli piyasa araştırması yapıyor. Bunu sadece un için yapmıyoruz, bütün hammaddeler için bu böyle. Un, maya ve tuz alımındaki kontrol mekanizmamız sürekli çalışır durumda. Kaliteli bir ekmek üretmek için fiziki ve teknik altyapının olması lazım. İşine sanat aşkıyla bağlı çalışanların olması lazım. Bizim firma olarak 20-25 yıllık çalışanlarımız var. Hatta şuanda hem babası hem de çocukları çalışan personelimiz var.

Sektörün geleceğiyle ilgili beklentileriniz nelerdir?
Buğday konusunda ülke olarak kendi kendine yeten bir ülkeyiz. Sektörümüzün önünün açık olduğuna inanıyorum. Ciddi yatırımlar yapılıyor. Sektörün eğitim konusunda yatırıma ihtiyacı var. Kalifiye elemana ihtiyacı var. Fiziki altyapıların gözden geçirilmesi gerekiyor. Biz İSO olarak bu konularda elimizden gelen gayreti gösteriyoruz. Ama şunu da biliyoruz ki sektörün kârlılık konusunda sıkıntısı var. Ben biliyorum ki meslektaşlarımızın büyük bir kısmı can-ı gönülden bir şeyler yapmanın gayretindeler. Ancak bunlar neticede maddi imkânlarla alakalı olduğu için sektörün para kazanması lazım. Sektörde öldürücü rekabet olmamalı.

Ayşe Aytekin
Gıda Yüksek Mühendisi / Undano Üretim Müdürü

‘EMEKLE YOĞRULAN ÖZEL BİR EKMEK YAPIYORUZ’
Ulusal ve yerel pazar için ürettiğimiz ekmek çeşitlerimiz hali hazırda zaten mevcut. Bir gıda firması olarak gıdanın geleceğinin geçmişinde saklı olduğunu biliyoruz. Günümüzde tüketiciler satın aldığı gıdalarda doğallık arayışı içerisindeler. Bizde Undano olarak bu ihtiyaca karşılık vermek adına yeni bir ürün geliştirme yoluna girdik. Kastamonulu bir firma olarak değerlendirmemiz gereken ilk ürünün Kastamonu Siyez Buğdayı olması gerektiğine karar verdik. Siyez Buğdayı binlerce yıllık genetik yapısı korunmuş, insan sağlığı açısından oldukça faydalı bir atalık buğdayımız. Bu ürünün doğallığını koruyarak katkısız ekşi mayalı artisan ekmek yaptık. Bunun için koordinatörlüğünü yaptığım ARGE ekibimizle aylarca en iyi ekmeği üretmek için çalışmalar yaptık. Sonuçta emekle yoğrulan özel bir ekmek çıktı ortaya.

Ekmeklerimizi sipariş üzerine yapıyoruz. Yapımı ve mayalanması yaklaşık 72 saati buluyor. Ekmeğin mayalanmasında kullandığımız ekşi maya siyez tam buğday unu ve su karışımından oluşup, tamamen katkısızdır. Deniz tuzuyla tatlandırdığımız ekmeğimiz hiçbir koruyucu içermemesine rağmen +4 C’ de buzdolabında 10 gün dayanabiliyor. İmza ekmeğimiz ekşi mayalı siyez ekmeği olsa da, ekşi mayalı gurubunda cevizli siyez, zeytinli siyez, çavdarlı ve tam buğday olmak üzere 4 çeşit ekmeğimiz daha bulunuyor. Bu ekmeklerin en büyük özelliği siyez ununun yanı sıra doğal ekşi maya. Uzun yıllara dayanan bir maya kültürünü her gün besleyerek ekmeklerimizde kullanıyoruz. Buram buram doğallık kokan ekmeğimize yoğun bir talep var. Meraklısını ürünlerimizi tatmaya internet adresimiz www.undano.com.tr’ ye davet ediyoruz.

Kontrol edin

Can_Karakuş_bbm31

Orta Doğu pazarına Türkiye üzerinden açılacağız

Can Karakuş, La Lorraine Türkiye Pazarlama Müdürü: “La Lorraine olarak BAKE OFF denilen bir teknolojiyi …