Borsalardaki dalgalanma TAB Gıda’nın, ABD’de halka arzını erteletti

Borsalardaki dalgalanma Türk gıda devinin ABD’deki halka arzını vurdu. TFI TAB Gıda, Nasdaq’ta planladığı halka arzı son birkaç günde borsalarda yaşanan aşırı oynaklık nedeniyle erteledi.

burgerking

Türkiye ve Çin’de Burger King restoran zincirlerini işletme hakkına sahip TAB Food Investments (TFI) TAB Gıda San. ve Tic. A.Ş. (TAB Gıda), ABD’de yapacağı yaklaşık 220 milyon dolar büyüklükteki halka arzı piyasalarda yaşanan aşırı oynaklık nedeniyle erteledi. ABD borsalarında son günlerde yaşanan sert satışlar, daha önce bu dönemde halka arz yapacağını açıklayan birçok şirketin hisse satışını zorlaştırıyor.

Şirket tarafından yapılan açıklamada, “TFI daha önce açıkladığı halka arz için uygun zamanlamayı piyasa koşullarındaki gelişmelere göre değerlendirmeyi sürdürecek” denildi. Tab Gıda, halka arz için Kasım 2017’de ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’na (SEC) başvuruda bulunmuş, 22 milyon adet payı hisse başı 9-11 dolardan halka arz edeceğini açıklamıştı.

Türkiye’de Burger King, Popeyes, Sbarro ve Arby’s restoranlarının işletmecisi olan TAB Gıda bunun yanı sıra kendisine ait Usta Dönerci restoranlarını işletiyor. Şirketin, Türkiye, Makedonya, Gürcistan ve KKTC’de binin üzerinde restoranı var. Şirket ayrıca, Çin’de de 2030 yılına kadar Burger King restoranlarını işletme hakkına sahip ve bu ülkede 766 restoranı bulunuyor. Şirketin internet sitesinde yer alan bilgilere göre toplamda 1832 adet restoranı mevcut.

Kontrol edin

f.r

FRITSCH’in yeni CEO’su Alexander Schmitz

Dünyanın önde gelen fırın makineleri ve hatları üreticisi Alman FRITSCH Holding AG’nin tepe yönetimine 20 …