AB’nin kotaları sektörün önünü tıkıyor

Hububat ve bakliyat sektörü geçen yıl ihracat yaptığı 140 ülkede, bir önceki yıla göre artış kaydetti. 2017 yılında sektör olarak 6 milyar 372 milyar dolarlık ihracat yaptıklarını belirten İstanbul Hububat Bakliyat Yağlı Tohumlar ve Mamulleri İhracatçıları Birliği Başkanı Zekeriya Mete, 2018 yılından daha fazla umutlu olduklarını söyledi. Mete, AB’nin uyguladığı tarımsal kotaların rekabette olumsuz etki yaptığını belirtti.
bakliyata
Hububat sektörünün 2017 yılı ihracat rakamlarını değerlendiren İstanbul Hububat Bakliyat Yağlı Tohumlar ve Mamulleri İhracatçıları Birliği Başkanı Zekeriya Mete, Türkiye’nin 157 milyar dolarlık ihracat başarısına 6 milyar 372 milyon dolarlık katkı sağladıklarını söyledi. Sektör olarak geçtiğimiz sene 140’a yakın ülkeye yaptıkları ihracatta artış sağladıklarını vurgulayan Mete, “Bu ülkeler arasında uzak bölgeler olarak nitelendirdiğimiz ve daha önceden üzerinde özellikle Şekerli Mamuller Tanıtım Grubu ile çalışmalar yaptığımız Arjantin, Meksika, Venezuela, Kolombiya gibi Latin Amerika ülkeleri yer alıyor. Ayrıca Togo, Gana ve Nijer gibi Afrika ülkeleri de en fazla artış sağladığımız pazarlar. 2018’de de bölgesel bazlı çalışmalara ağırlık verip bütün ülkelerde ihracat artışı yakalamak için çalışmalarımıza yön vereceğiz” dedi.

AB KOTALARININ ARTIRILMASI LAZIM
Gümrük Birliği anlaşmasından dolayı Avrupa’nın tarımsal kotalar uyguladığını ifade eden Zekeriya Mete, “Bu kotalar çok hızlı bir şekilde doluyor. Kotaların artırılmasını talep ediyoruz. Kotaya yabancı şirketler dahil ediliyor, bu da kotanın hemen dolmasına sebep oluyor. 2018 yılında 10 ülkede yurt dışı seferlerine çıkacağız. İhracatımıza çok büyük katkılar sağlayacağız. Sektör olarak çok ciddi miktarlarda katma değer yaratıyoruz. İthal ettiğimiz ürünler toplam ihracatımızın yüzde 10’nu geçmez” dedi.

Almanya’nın, sektörün toplam ihracatında dünya genelinde 5’inci sırada bulunduğuna dikkat çeken Zekeriya Mete, “2017 yılında 175 milyon dolar ihracat yaptığımız Almanya, doğal olarak bizim için önemli bir pazar. Şekerli mamuller sektöründe dünyada ilk 20’nin içindeyiz. Avrupa ülkelerini baz alırsak ihracatta ilk 10’da yer alıyoruz. AB üyesi 28 ülkeye olan hububat sektörü ihracatımız 2017’de yüzde 6 artışla 742 milyon dolara, şekerli mamuller sektörü ise yüzde 10 artışla 433 milyon dolara ulaştı. Avrupa’daki en önemli rakiplerimiz Almanya, Hollanda, Belçika ve Fransa’dır. Kilogram başı fiyatta AB ülkelerinden bir miktar gerideyiz. Şekerli mamuller genelinde bizim fiyatımız 2,21 dolarken, AB’nin önemli ülkelerinde 3,00 dolar civarında. Kilogram başı fiyatın arttırılması konusunda dünyayı iyi takip etmek gerekiyor. Markalaşma bizim için çok önemli. Birlik olarak 2018 yılı programında bu konuda çalışmalarımız var. Önümüzdeki süreçte bunu firmalarımızla paylaşacağız” diye konuştu.

Kontrol edin

f.r

FRITSCH’in yeni CEO’su Alexander Schmitz

Dünyanın önde gelen fırın makineleri ve hatları üreticisi Alman FRITSCH Holding AG’nin tepe yönetimine 20 …