Endüstriyel Mutfakçı İDDMİB’den Ayrılıyor | BBM Magazine

Endüstriyel Mutfakçı İDDMİB’den Ayrılıyor

Bu güne kadar İstanbul Demir ve Demir Dışı İhracatçılar Birliği (İDDMİB) bünyesinde faaliyet gösteren zücaciye ve endüstriyel mutfak ihracatçıları yeni bir birlik kuruyor. 

ahmet-gurkaynak

Endüstriyel Mutfak, Çamaşırhane, Servis ve İkram Ekipmanları Sanayicileri ve İşadamları Derneği (TUSİD) Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Gürkaynak, TİM ve Ekonomi Bakanlığı nezdinde Türkiye Zücaciye ve Endüstriyel Mutfak İhracatçıları Birliği’nin kurulma çalışmalarının devam ettiğini söyledi.
Gürkaynak, bu güne kadar porselen, seramik, cam, metal, plastik, hediyelik eşya, küçük elektrikli ev aletleri ve endüstriyel mutfak ürün grupları ihracat sınıflandırmasında İDDMİB çatısı altında toplandığı bilgisini verdi. TUSİD Başkanı, “Türkiye’deki mevcut uygulamaya göre, endüstriyel mutfak sektöründeki ihracatçı firmalar ihraç ettikleri ürünlerin malzeme gruplarına göre organize olan ihracatçı birliklerine bağlı olarak faaliyet gösteriyor. Bu da sektörde bazı sorunları beraberinde getiriyor” dedi.
Ahmet Gürkaynak, sorunların çözümü adına yeni birliğin kurulma çalışmalarının devam ettiğini kaydederek, “Sektörümüz 4 milyar dolarlık ihracat gerçekleştirmesine rağmen, hâlâ temsil edilmiş olduğu birliklerdeki farklı ürün/hammadde gruplarının ihracat rakamları içerisinde yüzde 1,5 veya 2 gibi çok küçük paylara sahip. Bu durum sektörümüzün ihracatçı birliklerindeki temsil kabiliyetini azaltıyor. Sektörümüzün sorunlarının daha güçlü olarak tek çatı altında dile getirilmesi, ihracatımızın artırılmasına katkı sağlayacak faaliyet ve teşvikler amacıyla, TİM ve Ekonomi Bakanlığı nezdinde Türkiye Zücaciye ve Endüstriyel Mutfak İhracatçıları Birliği kurulması çalışmaları hız kazandı” diye konuştu.

Kontrol edin

e26f2a3e85edbae6a138bf5dcfb89a1dbc810012fa5b7efb42a7b5a9997711a3

MEDITERRA CAPITAL, PİZZA PİZZA’YI SATIN ALDI

Türkiye’de özellikle gıda alanındaki yatırımlarına devam eden girişim sermayesi fonu Mediterra Capital, Türk pizza restoran …