Endüstriyel mutfakçı İDDMİB’ten ayrılıyor

Bu güne kadar İstanbul Demir ve Demir Dışı İhracatçılar Birliği (İDDMİB) bünyesinde faaliyet gösteren züccaciye ve endüstriyel mutfak ihracatçıları yeni bir birlik kuruyor

ahmet-gurkaynakEndüstriyel Mutfak, Çamaşırhane, Servis ve İkram Ekipmanları Sanayicileri ve İşadamları Derneği (TUSİD) Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Gürkaynak, TİM ve Ekonomi Bakanlığı nezdinde kurulma çalışmaları devam eden Türkiye Züccaciye ve Endüstriyel Mutfak İhracatçıları Birliği’nin ihracatın artırılmasına ve sektör sorunlarının çözümüne katkı sağlayacağını söyledi.

Gürkaynak, bu güne kadar porselen, seramik, cam, metal, plastik, hediyelik eşya, küçük elektrikli ev aletleri ve endüstriyel mutfak ürün grupları ihracat sınıflandırmasında İstanbul Demir ve Demirdışı Metaller İhracatçıları Birliği (İDDMİB) çatısı altında toplandığı bilgisini verdi. Türkiye’deki bu sınıflandırmaya rağmen hemen hemen tüm dünyada endüstriyel mutfak sektörüyle ilişkili ürün gruplarının tek bir grup olarak tanımlandığını ifade eden TUSİD Başkanı, “Türkiye’deki mevcut uygulamaya göre, endüstriyel mutfak sektöründeki ihracatçı firmalar ihraç ettikleri ürünlerin malzeme gruplarına göre organize olan ihracatçı birliklerine bağlı olarak faaliyet gösteriyor. Bu da sektörde bazı sorunları beraberinde getiriyor” dedi.

Ahmet Gürkaynak, sorunların çözümü adına yeni birliğin kurulma çalışmalarının devam ettiğini kaydederek, “Sektörümüz 4 milyar dolarlık ihracat gerçekleştirmesine rağmen, hâlâ temsil edilmiş olduğu birliklerdeki farklı ürün/hammadde gruplarının ihracat rakamları içerisinde yüzde 1,5 veya 2 gibi çok küçük paylara sahipler. Bu durum da sektörümüzün ihracatçı birliklerindeki temsil kabiliyetini azaltıyor. Sektörümüzün sorunlarının daha güçlü olarak tek çatı altında dile getirilmesi, ihracatımızın artırılmasına katkı sağlayacak faaliyet ve teşviklerin artırılması, dünya çapındaki rekabet gücümüzün daha yukarılara çıkarılması amaçlarıyla, TİM ve Ekonomi Bakanlığı nezdinde Türkiye Züccaciye ve Endüstriyel Mutfak İhracatçıları Birliği kurulması yolunda görüşmelerimiz hız kazandı” diye konuştu.

Endüstriyel mutfak sektörünün 2018 hedeflerini de açıklayan TUSİD Başkanı Gürkaynak, “Sektör, bugün 60 bin kişiye istihdam sağlarken, 13 milyar TL pazar büyüklüğüne ulaştı.  TUSİD, 2016-2017 yılları arasında ciroda gerçekleşen yüzde 10 büyüme rakamını 2018’de yüzde 15 artırarak yaklaşık 15 milyar TL’lik bir büyümeye ulaşmayı hedefliyor. Dünyada endüstriyel mutfak sektörünün liderliğini Almanya ve İtalya üstleniyor. Türkiye ise bu sıralamada dünya üçüncüsü olarak yer alıyor” dedi.

 

Kontrol edin

ekmekte-zam-tartismasi

Ekmekte zam tartışmasında tehlike büyüyor

Gün geçtikçe büyüyen ekmekte zam tartışması tehlikeli sonuçlar doğurmaya başladı. Un, maya, elektrik giderlerini karşılayamadığı …