Dünya Makarna Günü Brezilya’da kutlandı!

Türk makarna üreticilerinin 20 yıl önce yaptığı teklif üzerine takvime giren 25 Ekim Dünya Makarna Günü bu yıl Brezilya’da kutlandı. İlk kez bir Türk bilim insanı, makarnanın sağlığa yararıyla ilgili Bilimsel Mutabakat Bildirgesini imzaladı.

Türk makarna üreticilerinin teklifi ile 1998 yılında ha

makarna gunuyata geçirilen 25 Ekim Dünya Makarna Günü etkinlikleri, makarna üreticisi ülkelerin katılımı ile bu yıl Brezilya’nın Sao Paulo kentinde gerçekleştirildi. Türkiye’den Türk Makarna Sanayicileri Derneği (TMSD) Yönetim Kurulu Başkanı Abdülkadir Külahçıoğlu’nun ve Makarna Üreticileri ve Sanayicileri Derneği (MÜSAD) Yönetim Kurulu Üyesi Murat Bozkurt’un katıldığı etkinliklerde, makarna sektörünün durumu konuşuldu. Dünya Makarna Örgütü’nün (IPO) önderliğinde ve Brezilya Bisküvi, Makarna ve Endüstriyel Ekmek & Unlu Mamuller Derneği (ABIMAPI) ev sahipliğinde gerçekleşen Dünya Makarna Günü Konferansına bilim dünyasından Biruni Üniversitesi Beslenme Ve Diyetetik Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Nevin Şanlıer de katıldı.
Kültürel gıda gelenekleri ve yaşam tarzları ile sağlıklı beslenmeye ilham vermek hedefiyle kurulan ve kâr amacı gütmeyen gıda ve beslenme eğitimi kuruluşu Oldways tarafından iki yıl önce hazırlanan ve toplamda 23 imza taşıyan Bilimsel Mutabakat Bildirgesini, bu yıl ise Brezilya’dan 3 ve Türkiye’den 1 bilim insanı imzaladı. Prof. Dr. Nevin Şanlıer, dünyanın değişik ülkelerinden 27 bilim insanının imzaladığı bildirgeye imza atan ilk Türk oldu. Böylece, daha önce İngilizce, Fransızca, İtalyanca, İspanyolca, Portekizce dilinde hazırlanan Bilimsel Mutabakat Bildirgesinin Türkçe hâliyle de Dünya IPO’nun kayıtlarında yer almış oldu.

Kontrol edin

202

İDMA Fuarı’na Afrika ve Orta Doğu’dan yoğun ziyaretçi

Uluslararası Un, Yem, İrmik, Pirinç, Mısır, Bulgur, Değirmen Makineleri ve Bakliyat, Makarna, Bisküvi Teknolojileri Fuarı …