Eti, Buğdayın Atası Siyez’e Sahip Çıkıyor

Eti’nin sürdürülebilir tarıma verdiği önem ile 9 yıldır devam eden Eti ve WWF-Türkiye işbirliği meyvesini verdi. Tüm buğdayların atası kabul edilen Siyez buğdayından üretilen Eti Burçak Siyez Buğdaylı ürününü pazara sundu.

eti

Anadolu’nun mirasına sahip çıkmak, atalık buğday türleri hakkında farkındalık yaratmak ve Siyez, Gernik, Havrani gibi yerel buğday değerlerimizi gelecek nesillere aktarmak amacıyla harekete geçen Eti Burçak ve WWF-Türkiye (Dünya Doğayı Koruma Vakfı), 2017 yılı boyunca çeşitli şehirlerde paneller düzenledi. Yerel buğday çeşitliliği ile dikkati çeken Şanlıurfa, Kars ve Kastamonu’da gerçekleştirilen “Türkiye’nin Buğday Atlası” panellerine, kamu kuruluşları, üniversite ve araştırma kurumları, iş dünyası ve yerel STK temsilcileri ile buğday üreticileri katıldı.

ETİ BURÇAK’TAN TÜRKİYE’DE BİR İLK!
Eti Burçak, 10 bin yıllık geçmişiyle tüm buğdayların atası kabul edilen Siyez buğdayını gelecek nesillere aktarmak ve üretimini teşvik etmek üzere, Türkiye’de ilk defa, Siyez buğdayını paketlenmiş atıştırmalıklar kategorisinde bir bisküvide kullandı ve Eti Burçak Siyez Buğdaylı ürününü pazara sundu.
Biyolojik çeşitliği korumak ve insanın doğayla uyum içinde yaşadığı bir gelecek için çalışan WWF-Türkiye ve sürdürülebilir tarıma verdiği önemi, Siyez buğdayını üretim sürecine dâhil ederek ortaya koyan Eti Burçak işbirliği, başta Siyez olmak üzere Anadolu’nun yerel buğday çeşitlerini toplum gündemine taşıyarak, bu konuda bilinirliğin artırılmasını amaçlıyor.
Siyez; Fransa, Fas, eski Yugoslavya ve Türkiye’de yetişen, Triticum boeoticum türünden yabani buğday türünün kültüre alınmış formudur. İlk kez Güneydoğu Anadolu bölgesinde yer alan Karaca Dağ’da evcilleştirildiği düşünülüyor.

Kontrol edin

idmmaa

155 milyar dolarlık buğday ve 5 milyar dolarlık un pazarın teknolojisi İstanbul’da görücüye çıkıyor

  155 milyar dolarlık buğday, 400 milyar dolarlık yem ve 5 milyar dolarlık un pazarının …