Türk Fırıncı Dünya Şampiyonluğu İçin Ekmek Yapacak

Bir Türk fırıncı, alanında dünyanın en prestijli yarışmalarından biri olan Bakery Masters’ta ilk kez Türkiye’yi temsil edecek. Yarışmacının ana sponsoru Lesaffre Turquie, yarışmacı Osman Gündüz’ü tanıtarak yarışma süreci hakkında bilgi verdi.

turk firinci

Alanında Türkiye’nin en iyileri arasında olduğunu kanıtlayan Türkiye Fırıncılar Milli Takımı üyesi Osman Gündüz, dünyanın en prestijli şampiyonalarından biri olan Bakery Masters’ta ilk Türk fırıncı olarak Türkiye’yi temsil etmeye hazırlanıyor. 3-6 Şubat 2018 tarihleri arasında Paris’te Europain Show’da düzenlenecek şampiyonada “Besleyici Ekmek Yapımı” kategorisinde yarışacak olan Gündüz, Türk fırıncısının adını dünyaya duyurmak istediğini söyledi.

Lesaffre Turquie Genel Müdürü Alain Dieval, Lesaffre’ın ana işi olan maya ve ekmekçilik bileşenleri üretiminin yanı sıra sektörün gelişimine katkı sağlamak ve inovatif ürünler ortaya koymak ilkesiyle çok güzel işlere de imza attığını belirterek, şunları söyledi; “Osman Gündüz ile ve daha öncesinde Türkiye Fırıncılar Milli Takımı ile de yollarımız bu noktada kesişti. Sponsorluğunu üstlendiğimiz Osman Gündüz ve bugüne kadar Milli Takım’da ve bu yarışmalarda yer alan bütün Türk fırıncıların, sektör ve yeni ürünler hakkında bakış açılarının oldukça geliştiğine, kendilerini mesleki anlamda da daha iyi bir noktaya taşıma fırsatı yakaladığına inanıyorum. Lesaffre Turquie olarak Osman Gündüz’ü desteklemekten onur ve heyecan duyuyoruz.”

ŞAMPİYONDAN DERS ALIYOR
Bakery Masters 2010’da Sanatsal Parça kategorisinde dünya şampiyonu olan François Brandt’tan eğitim alan ve koçu Ayten Çalışkan tarafından yönetilen Türk Fırıncı Osman Gündüz ise önündeki zorlu ama bir o kadar da gururlu süreci Lesaffre Turquie’nin büyük desteğiyle aşacağını ve Paris’te elinden geleni yaparak Türk fırıncısının adını duyuracağına inandığını dile getirdi. Gündüz, “2018’de Paris’te düzenlenecek, dünyanın en iyi fırıncılarının bireysel olarak yarışacağı Bakery Masters’a seçildiğimi öğrenince çok heyecanlandım. Çünkü bir Türk fırıncıyı ilk kez yarışmaya davet ediyorlardı. Şimdi tüm amacım yarışacağım kategoride yer alan diğer 5 kişiyi geride bırakmak için elimden gelenin en iyisini yaparak orada Türk fırıncısının adını bir kez daha duyurmak olacak” dedi.

30 YILLIK BİRİKİMİ VAR
BBM Magazin Dergisi’ne özel demeç veren Osman Gündüz, fırıncılığa yaklaşık 30 yıl önce, 14 yaşındayken Kastamonu’dan İstanbul’a gelerek çırak olarak başladığı ve meslekte kısa zamanda ustalaştığını söyledi. Paris’teki yarışma yoğun bir şekilde hazırlığını belirten Gündüz şöyle konuştu: “Mecazi olarak buna ekmek kavgası denebilir ama bu kavgada şiddet yok. Bakery Masters’ta yarışacak tüm fırıncılar daha önce milli takımlarıyla büyük başarılara imza atmış ve kendini ispat etmiş isimler. Dolayısıyla Paris’te zorlu, rekabet dolu ama bir o kadar da keyifli yarışlara tanık olacağız. Ben de ülkemi en iyi şekilde temsil etmek için gece gündüz çalışıyorum. Final için çok sıkı bir şekilde hazırlanıyoruz, umarım emeklerimizin karşılığını alacağız.”
Bakery Masters’a katılabilmenin, orada yarışamaya hak kazanan ilk ve tek Türk olabilmenin bile başlı başına çok büyük bir başarı olduğunu ifade eden Osman Gündüz, “Yarışmada derece kazanamasam bile bu süreçte aldığım eğitimler, öğrendiğim yeni teknikler, ürünler mesleğimi bundan sonra daha iyi yapmak için bana çok şey kattı. Bu yarışmaya katılmasaydım, asla başka ülkelerin ekmeklerini görme ve tatma şansım olmayacaktı” dedi.

BABA MESLEĞİNDEN KURTARMALIYIZ
“Türkiye fırıncılık sektörünün en büyük eksiğinin bu meslek konusunda eğitim imkânlarının kısıtlı olması” şeklinde açıklayan Gündüz, “Biz daha çok baba mesleği gibi görüp üzerine ne katabileceğimize dair kafa yormuyoruz. Aslında fırıncılık mesleğini geleceğe taşımak için daha çok araştırmalı, müşteriyi dinlemeli ve yeni tarifler ile yeni yöntemler denemeliyiz. Ancak bu sayede bu meslek gelişir ve gelecek nesillere aktarılır. Ben fırıncılığı sanat olarak görüyorum, umarım tüm meslektaşlarım da bir gün böyle görmeye başlar. Fırıncılıkla ilgili iki şeyi çok seviyorum. İlki, insanların en çok tükettiği besini yapmak. İkincisi ise müşterilerime özel hazırladığım farklı tatları tattırıp onlardan olumlu geri dönüşler almak” diye konuştu. Gündüz yazın çok sıcak ortamda çalışılıyor olmanın bu mesleğin en zor tarafı olduğunu kaydetti.

Kontrol edin

Can_Karakuş_bbm31

Orta Doğu pazarına Türkiye üzerinden açılacağız

Can Karakuş, La Lorraine Türkiye Pazarlama Müdürü: “La Lorraine olarak BAKE OFF denilen bir teknolojiyi …