Yüksek Hassasiyete Sahip Dozaj ile Unun Su Emiliminin Belirlenmesi

Jürgen Willmann
BRABENDER® GmbH & Co. KG

Brabender’in yeni otomatik su dozajlama sistemi Aqua-Inject, minyatür hale getirilmiş döner türbin vasıtasıyla dozajlanan suyun akış hızını ölçüyor. Dozajlamayı yüksek hassasiyet seviyesi ile gerçekleştiren Aqua-Inject laboratuvar çalışanları için işlemleri basitleştirirken aynı zamanda yatırım maliyetlerini düşürüyor. 

yuksek-hassasiyet

“En iyi” ifadesinin literatürdeki anlamıyla, Brabender Farinogtaf-TS için yeni otomatik su dozajlama sistemini piyasaya sürüyor. Yeni Aqua-Inject, oldukça yüksek teknolojili bir ekipmandır: Dozajlama, en yüksek hassasiyet seviyesi ile gerçekleştirilebilir. 300 gramlık bir mikserde, 0.25 ml için doğruluk sağlanabilir. Bu, minyatür hale getirilen döner türbinin dozajlanan suyun akış oranını ölçtüğü yeni bir teknoloji sayesinde gerçekleştirilir. Entegre ısıtma modülü, laboratuvar işlemlerinizdeki su sıcaklıklarının sabit olmasını sağlayarak dozajlama sırasında sıcaklık kontrolünü aşırı hale getirir.

Bu, oda sıcaklığının su dozajlama üzerinde oluşturabileceği her türlü potansiyel etki ortadan kaldırıldığı için sonuçların doğruluğunu ve tekrarlana bilirliğini artırır. Manüel dozajlama yerine otomatik eşdeğerleme, bir vuruşta insanların neden olduğu çelişkileri ortadan kaldırır ve ‘adieu burette’ ayrıca iki güvenlik argümanını beraberinde getirir: Kullanımdan kaynaklı hatalar minimalize edilir ve gıda işleme çalışmalarına yönelik potansiyel bir önemli tehlike noktası olarak cam kırığı bu aşamada bertaraf edilir. Son ama bir o kadar da önemli olan ise: Yeni Aqua-Inject’i yalnızca laboratuvar çalışanları için işlemleri basitleştirmesi değil, aynı zamanda yatırım maliyetlerinizi düşürmesidir.

Dijital Boyutlarda Un Analizi
Aqua-Inject, Brabender’in Farinograf-TS cihazı ile birlikte kullanıma yönelik bir eklenti modülü olarak tasarlanmıştır. Aynı zamanda, E serisi Farinograflar ile (USB bağlantısı ile) birlikte kullanıma yönelik olarak adapte edilebilir. Ancak, bu durumda MetaBridge Kontrolör bağlantısı gereklidir, yazılımı daha sonra Aqua-Inject modülünü kontrol eder.
Günümüzde, işleme özelliklerinin ve un kalitesinin güvenilir ve tekrarlanabilir şekilde test edilmesi, geniş çeşitlilikte fırın veya hamur ürünleri üretirken optimize un kalitesinin sürekliliğini sağlamak amacıyla değirmencilik ve fırıncılık endüstrilerinde temel bir gerekliliktir. Brabender Farinograf, buğday ve çavdar ununun özelliklerinin belirlenmesine yönelik bir ekipman parçası olarak dünyanın en yaygın kullanılan ekipmanı haline gelerek on yıllardır bu görev için uygun bir araç olduğunu kanıtladı. TS jenerasyonu, Duisburg, Almanya merkezli şirketin üretmiş olduğu Farinografın son eklentisidir. TS, alandan tasarruf eden kompak konum şekli sayesinde diğerlerinden ayrılır ve ‘tak ve çalıştır’ fonksiyonu ile hemen kullanıma hazırdır. Modüler tasarımı dokunmatik ekran seçeneğiyle mevcuttur. Kalıp üzerindeki dijital buz kaplaması: Farinograf TS, standarda göre son teknoloji MetaBridge yazılımı özelliği gösterir.

Brabender, Lab 4.0. için dijital bir araç olarak MetaBridge Kontrolörün (MCB) yanı sıra bu yazılımla yenilikler getirmiştir. Dolayısıyla, çalışanlarınız birkaç ek interaktif ara yüzden çok daha fazlasını alır. Bunun yerine, yazılım lab çalışmalarını ve sonuçlarını uyumlu hale getirir. Birçok meslektaş ölçümleri eş zamanlı olarak gerçekleştirebilir, izleyebilir veya yönetebilir – Android veya Apple, Blackberry ve Linux standart işletim sistemlerinden Microsoft tarafından sağlanan çeşitli Windows uygulamalarına kadar kullanır. Web tabanlı yazılım yerel kurulum gerektirmez, dolayısıyla ekipmanın problem meydana gelmeden bağlanabilmesini sağlar. Güvenlik konusunda üç ek husus vardır:
• Parola korumalı giriş sayesinde yetkisiz erişim engellenir;
• Yönetici modu, erişim haklarını kişiye göre özelleştirmenize olanak tanır;
• Linux tabanlı yazılım mimarisi, sistemin web üzerinden daha güvenli olmasını sağlar.

MetaBridge ve kontrolör eş zamanlı olarak çalışır ve Brabender ekipmanları ile çalışmak üzere Brabender tarafından özel olarak tasarlanmıştır. İşlevleri ve ölçüm profilleri bu nedenle optimal şekilde kişinin çalışma amacına göre ayarlanmıştır. MBC bağlandığında, laboratuvarın bu verilerde saklanan bilgi geçmişi mahfuz kalır, diğer bir ifadeyle sistematik olarak geliştirilebilir. Mevcut cihazın teknik bilgilerine adapte edilebilmesi sayesinde, kullanıcılar sürekli, şirkete özel bir performanstan yararlanırlar. Çoklu kullanıcılar birçok farklı terminaller üzerinde mevcut farinogramın izlenmesi gibi aynı anda farklı sonuç cihazlarına erişim sağlayabilirler. Bu çoklu erişim, bilginin sürekli olarak paylaşılmasına olanak tanıma ve kalite yönetiminden sorumlu kişilerin kaliteli kararlar almasını kolaylaştırmanın yanı sıra zamandan tasarruf sağlar. Bu amaçla, MetaBridge çözümünün dört önemli katkısı vardır:
• Cihaz yazılımının güncellemeleri hakkındaki bilgiler otomatik olarak alınır;
• Ölçüm sonuçlarına dair doğrudan Brabender’dan geri bildirim alınabilir;
• Hata durumunda, Brabender’in servis teknisyenleri alan ziyaretine gerek duymadan uzaktan erişim yoluyla hızlı bir şekilde yardımcı olabilir;
• Cihaz ağı içerisinde, ek kullanıcı lisansları için ücret alınmaz.
Günden güne laboratuvar çalışmasının geliştirilmesi
Kanıtlanmış bir lab analiz klasiği olarak, farinogram, hamur aşamasına ilişkin reolojik olarak gerçekçi bir testle test edilmekte olan unun kalite özelliklerini gösterir. Ölçüm mikserinde, un/su numunesi yoğrulur ve yoğrulma dayanımı hamurun viskozitesine göre torsiyon momenti olarak ölçülür: Bu da su emiliminin, hamur geliştirme süresinin, stabilitenin, fermantasyon toleransının ve yumuşama derecesinin güvenilir olarak betimlenmesine olanak tanır.

Ancak MetaBridge ile, bir Brabender Farinografı artık çok daha fazlasını yapabilir. Yazılım, ekipman üzerinde veya diğerlerinin görebilmesi için harici monitörler üzerinde ölçüm verilerinin izlenmesini, analiz edilmesini ve belgelenmesini sağlayarak ölçümleri canlı olarak kaydeder.

Yazılım, standart analizin yanı sıra TS Farinograflarının oluşturulmasına yönelik kendinize özel testleri tasarlamaya ilişkin sayısız imkan sunar, bunlardan bazıları şunlardır:
• Ayarlanabilir dönme hızı ile daha kısa test süresi ve/veya daha yüksek yoğurma yoğunluğu (2–200 rpm);
• Araştırma ve geliştirme uygulamalarına yönelik farklı yoğurma yoğunluğu ve hamura farklı enerji girişi;
• Daha karmaşık dönme hızı profillerinin programlanması, örneğin daha düşük dönme hızlarında ön karıştırma, daha yüksek dönme hızlarında yoğurma veya daha uzun hamur yapma işlemlerine yönelik durdurma sürelerinin tanımlanması;
• Tam buğday ve/veya çavdar unu veya enzim etkilerinin gözlemlenmesi gibi atipikal farinogram profil grafiklerinin analizi.

Ölçümlerin yalnızca hızlı değil, hatasız gerçekleştirilebilmesi için, MetaBridge hataların önlenmesine yönelik birçok özellik barındırarak intrasistem kalite güvencesi sunar. Dolayısıyla, örneğin ölçüm aralığı belirlenen cihaz yapılandırmasına göre ayarlanır; dara alma otomatiktir ve farinogramlar için fark değişiklikleri, zamanlamalar ve eşik değerleri önceden entegre edilir. Fakat, ayrıca ürün veya şirkete özel olarak düzenlenebilir.

İlave bir yenilik olarak, Aqua-Inject ile birlikte kullanılan MetaBridge yazılımı, su emilimi bilinmeyen unun test edilmesi gerektiğinde titrasyon eğrisinin otomatik olarak oluşturulmasını sağlar. Aynı za-manda diğer laboratuvar çalışmalarının yapılabilmesini sağlar, önceden bunun için dikkatli ve zaman harcanan manüel titrasyon gerekiyordu.

Yazılım geliştirme aşaması sırasında, MetaBridge ‘köprü oluşturucuları” ayrıca daha akıllı iletişim olanaklarını oluşturur, bu sayede mevcut laboratuvar yönetim sistemlerine bağlantı sağlanmasına ve özellikle ölçüm sonuçlarının müşteriye en iyi şekilde iletilmesine olanak tanır. Şu gayet açık ki, Brabender uygulamaları çok sayıda uluslararası kriteri karşılar ve bunları verimli şekilde gösterir.

Kalibrasyon Kiti İle Çift Kontrollü Güvenilirlik
Brabender referans malzemelerini kullanan Farinograf-TS’ye yönelik düzenli kontrol ölçümleri, ölçüm verilerinin güvenilirliğini güvence altına alır. Özel olarak hazırlanmış kalibrasyon unu ve referans eğrisi kombinasyonu, hedef ölçüm değerlerine yönelik yerinde cihaz ölçüm değerlerinin doğrudan karşılaştırılmasını sağlar. Brabender’dan temin edilebilen kalibrasyon kiti ile bu işlem kolaylıkla uygulanabilir: Koşullara uygun olarak örneği hazırlayın, testi yapın ve değerleri Brabender’in servis laboratuvarındaki ana ekipmandan alınan referans eğrisi değerleri ile karşılaştırın. Değerlerin izin verilen tolerans aralığında olması halinde, laboratuvar ekipmanının geçerliliği kadar ölçüm değerleri de uygun olur. Ancak, tekrarlanan teste rağmen değerlerin tolerans aralığı dışında olması halinde, MetaBridge çevrim içi olarak ve Brabender uzmanları ile birlikte nedenini bulmak ve hızlı bir şekilde çözmek için araştırma yapmanıza olanak tanıyarak opsiyonel bir köprü sağlar.

İyi Rekabet ve Buna Bağlı Olarak Profesyonel Diyalog
Yazılımın ağ tabanlı etkileşimde cihaz kombinasyonunun yanı sıra diğer birçok özelliği şirketin reolojik rekabetini ve tecrübesini artırır. Parametrelerin modelimsi simülasyonu, -ekran üzerindeki- tarif ilavelerinin yoğurma sırasında hamur geliştirmeye yönelik etkisi ve gözlemi gibi alternatif işleme prosedürlerinin test edilmesini sağlar. Bu, konu karmaşık kalite gereksinimlerine yönelik karar alma-ya geldiğinde, sertifikasyon veya denetlemelere yönelik kullanılabilen belgelenmiş verilerin yanı sıra, değer oluşturma zincirinde ortaklar arasındaki profesyonel diyaloğun çok daha kolay kurulmasını sağlar. Kalite Güvence (KG) personeli ve denetçileri de bundan aynı oranda memnun kalacaklar.

Kontrol edin

mine_ataman_bbm31

Atalık mı yoksa diğer tohumlar mı?

Atalık tohumlar coğrafyanın kültür mirasıdır. Onun hakkında bildiğimiz her şey coğrafyanın tarihe not düştükleridir. Bu …