Tercih Edilen Çözüm Ortağınız: Karataş Isı Mühendislik

Efe Türker, Karataş Isı Mühendislik: “Şuan doğrudan 28, dolaylı olarak toplam 41 ülkeye ihracat yapıyoruz. Antartika ve Kuzey Kutbu hariç dünyanın her kıtasında makinelerimiz aktif olarak hizmet veriyor. Gelecek hedeflerimiz arasında dünyada ilk 5 firma arasında yer almak bulunuyor. 2028 yılına kadar bunu gerçekleştireceğimize inanıyoruz. Kurulduğumuz günden bugüne 40’tan fazla anahtar teslimi fabrika kurduk. Günümüzde sektörde bildiğiniz tüm büyük markaların tamamının makine parkurlarında ürünlerimiz mevcut.”

karatasKarataş Isı Mühendislik, 38 yıldır unlu mamuller sektöründe faaliyet gösteriyor. Bugüne kadar 40’tan fazla anahtar teslim fabrika kurduklarını söyleyen Karataş Isı Mühendislik CEO’su İ. Efe TÜRKER, Türkiye’de üretilemeyen birçok makineyi, başarılı AR-GE çalışmaları neticesinde üretmeyi başardıklarının altını çizdi. Yıllık bütçelerinin yüzde 14‘ünü Ar-Ge departmanının çalışmalarına ayırdığını vurgulayan ve Haziran 2017’de Ar-Ge merkezi oluşturabilmek adına gerekli prosedürleri yerine getirdiklerini belirten Türker, Eylül ayında ise tescillenmiş olarak Karataş Ar-Ge Merkezi’ni resmi olarak kuracaklarını duyurdu.

Efe Türker ile Karatış Isı Mühendislik firmasının anahtar teslim projeleri, piyasaya sunacağı yeni üretim hatları ve geleceğe yönelik hedeflerine dair bir söyleşi gerçekleştirdik. Detayları Türker’den alıyoruz.

Sayın TÜRKER, öncelikle Karataş Isı Mühendislik’ten bahseder misiniz? Firmanızın kuruluşunu ve bugünlere geliş sürecini bizimle paylaşır mısınız?
1979 yılında kurulan firmamız ilk yıllarında daha çok unlu mamuller sektörünün ihtiyaç duyduğu ekip, ekipman ve teknik servis hizmetlerini vermiş, bayilik alıp satış ve pazarlama ağı geliştirmiştir. Bu zaman içerisinde de unlu mamul üreticilerinin sorunlarını, ihtiyaçlarını ve taleplerini yerinde görerek, yaşayarak ve hissederek 80’li yılların ortalarından itibaren unlu mamuller üreticilerinin ve fırıncıların daha verimli çalışabilmeleri adına makine ve destekleyici ürünlerin imalatına başlamıştır.

“İnsanların en hayırlısı, insanlara faydalı olanıdır” hadisini kendisine ilke olarak kabul eden Karataş Isı Mühendislik, çıktığı bu yolda, yıllar içerisinde verdiği kaliteli ve zamanında hizmetine, profesyonel çalışmasına rağmen içindeki amatör ruhu kaybetmemiştir. Esnaf kültürü ve ahlakını ön planda tutup her müşterisine hep en yüksek seviye hizmet ve yakınlık sunarak, 90’lı yıllarda fırıncıların ilk aradığı adres olarak ülkemizde bilinen ve kalben güvenilen bir firma olmuştur.

2000’li yıllara geldiğimizde ülke ekonomisine paralel olarak gelişen unlu mamuller sektörü, gelir seviyesi artan tüketicinin talebini karşılamak üzere daha da çok makineleşmeye önem vermiş ve yurt dışından astronomik fiyatlara ülkemizde üretilemeyen makinaları ithal etmeye başlamıştı. O günlerde birçok işletme ithal makinalar yüzünden çok büyük zarara uğradı. İlkesi gereği bu duruma kayıtsız kalamayan Karataş Isı Mühendislik, hem sektörü korumak için hem de ülkemizin maddi gücünün ülkemizde kalması için çalışmalarına başladı ve ülkemizde üretilemeyen birçok makineyi, başarılı AR-GE çalışmaları neticesinde üretmeyi başararak unlu mamuller ve fırıncılık sektörünün bu denli güçlü olmasının temel taşlarından biri oldu. Günümüzde ise Karataş, endüstriyel bazda üretim yapmak isteyen tüm ülkemiz, Avrupa ve dünya firmalarının ilk temasa geçtiği çözüm ortağı marka oldu.

Daha çok hamur işleme sistemleri, ekmek, pizza gibi fırıncılık ürünleri üretim hatları ve anahtar teslim unlu mamul tesisleri alanında Türkiye’de tanınan bir firmasınız. Bunlar dışında müşteriye özel çözümler de sunuyor musunuz? Sunduğunuz çözümlerle ilgili neler söyleyebilirsiniz? Sizce makinelerinizi, rakip firmaların ürünlerinden ayıran özellikler nelerdir?
Her şeyden önce Karataş olarak vizyonumuz, Türkiye’de ve dünyada lider bir şirket olup takım çalışmamız ve dayanışma kültürümüzle üretim tekniklerine yeni bir boyut kazandırmak; hamur kesme ve ambalajlama makinelerinde en kaliteli üretici olmak; müşteriye çözüm odaklı ve kuvvetli Satış Sonrası Hizmetler servisi sunmaktır. Misyonumuz ise müşterilerimize mümkün olan en yüksek kalite ile hitap edebilen makinelerin üretimi ve istenilen özelliklere ve talimatlara uygun makineler üretebilmek için tüm dünyanın kabul etmiş olduğu yüksek kalite standartlı bir üretim sistemi kurmak ve sürekli geliştirmektir. Vizyonumuza ve misyonumuza son derece bağlı ve sadığız.

Bu durum gerek yurt içinde gerekse yurt dışında müşterilerimizle aramızda çok güçlü bir bağ oluşmasını sağlıyor. Makine de versek, anahtar teslimi tesis de kursak tüm aksiyona müşteriyle birlikte hâkim olabilmek ve özellikle de teslimatlardan sonra 7/24 ulaşılabilirlik en büyük farkımız oluyor. Müşterinin güveninin zirvede olması, meydana gelebilen en ufak bir problemin dahi en kısa sürede çözülebilmesi yedek parça ve teknik eleman desteği, yazılım hâkimiyeti Karataş’ı hep ön plana çıkarıyor. Diğer yandan özellikle hamur işleme ve unlu mamullerde Karataş’ın bilgi birikimi, müşterilerimizin yeni ürünler tasarlamasına, mevcut ürünlerinin daha da lezzetli ve verimli olmasına katkı sağlıyor. Biz know-how bilgimizi hem mekanik, hem yazılım hem de gıda ürünü ve hamur disiplini konusunda asla müşterilerimizden esirgemiyoruz. Her an danışmanları gibi yanlarında oluyoruz. Fabrikamız yarı entegre bir tesis halinde. Sacı ve elektronik malzemeleri yurt dışından ithal ediyoruz. Geriye kalan tüm parçaları fabrikamızda üretiyoruz. Lazer kesimimiz, CNC tezgâhlarımız, üniversal torna sistemlerimiz ve daha birçok makine parkurumuzla; üretimin her anında yüksek kalite ile ürünlerimizi an ve an takip ederek imal ediyoruz. Özetle, ürünlerimize yüzde 100 hâkimiz.

Biraz da Akar Makina ve 2014 yılından sonra kurduğunuz Vekar Makine hakkında bilgi verebilir misiniz?
Akar firmamız henüz bebek; bu firmamız müşterilerimize unlu mamuller sektöründeki tüm makinaların standart yedek parça ve özel tasarım yedek parçalarının temin edilebilmesinde destek veriyor. Vekar ise artık bir yetişkin oldu; tüm ürettiğimiz makinaların ve kurduğumuz tesislerin yurt dışı ve yurt içi satış ve pazarlamasını bu firmamız üzerinden yapıyoruz. Vekar, sektörde 3 yıl içinde haklı bir saygınlık kazandı. Müşteri memnuniyet oranı ise yüzde 98.

Karataş Isı olarak pazara sürdüğünüz ya da süreceğiniz yeni bir teknoloji, makine var mı? Varsa yeni teknolojiniz, makineniz hakkında bilgi verir misiniz?
Size bir örnek vermek istiyorum. Arabanın 4 tekerleği ve 1 direksiyonu var. Birden fazla kişiyi bir noktadan bir noktaya götürmesi için tasarlanmış. Kalan bütün özellikleri markalar tarafından her geçen gün yeniden tasarlanıyor ve günümüzde araba kelimesi bu yenilikler nedeni ile otomobil kelimesine dönüştü. İlk arabadan bugüne kadarki gelişim inanılmaz boyutta.

Unlu mamuller makineleri de aynen bu şekilde işte. Sürekli gelişiyor ve kullanıcı için en kolay ve en kullanışlı hale getirilme çalışmaları yapılıyor. Karataş, çok donanımlı bir başkana ve teknik ekibe sahip. Bu takım çalışması sayesinde pazara mevcut sistemlerin en teknolojik, en kaliteli, en ergonomik ve bütçeye uygununu sunabiliyoruz. Kaliteli ve çok sayıda ürün imal edip satabildiğimiz için maliyetlerimizi de düşürme şansını yakalıyoruz. Bu da müşterimize katma değer olarak fayda sağlıyor. Kısa vadede, tortilla hattı, yufka lavaş hattı ve ekmek kestartı gibi yeni tasarım son teknoloji ve yüksek verimli makinalarımızı müşterilerimizin beğenisine sunacağız.

Dünyada ve Türkiye’de ekmek, unlu mamuller pazarını nasıl buluyorsunuz? Sektördeki yeni trendler nelerdir?
Artık ülkemizdeki pazarın, dünya pazarından en ufak bir eksiği kalmadığı gibi, birçok üründe de dünya pazarının önündeyiz hamdolsun. İnternet kullanımı, uçak bileti fiyatlarının ucuz olması, unlu mamüller sektöründeki işverenlerin seyahat imkanlarının artması ve fuarlar, unlu mamüller sektörünü global bir hale getirdi. Ülkemizde de gelir seviyesinin artması, fast food beslenme alışkanlıkları ve bunun gibi durumlar da ürün çeşitliliği oluşturmayı zorunlu hale getirdi. Alışılagelmiş ürünler haricinde günümüzde en trend olan olan üretim şekli donuk ürün. Sonrasında da yarı pişmiş donuk ürün. Bu iki sistem önümüzdeki 5-6 yıl içerisinde kesinlikle listedeki birincilik ve ikinciliğini koruyacak.

Unlu mamul tesislerinin vazgeçilmez sistemleri ve makineleri nelerdir? Unlu mamul üretim hattını oluşturan birimler ve bu birimdeki işlemler hakkında bilgi verir misiniz?
Az önce bu konuyla ilgili bir örnek vermiştim: 1 direksiyon ve 4 tekerlek şeklinde. Unlu mamuller sektöründe de vazgeçilemez unsurları şu şekilde sıralayabilirim:
• Spiral ya da çatal mikser
• Hamur kestartı
• Hamur yuvarlama makinesi
• Tavalar ve arabaları
• Fermantasyon ünitesi ya da alanı

Bunlar unlu mamuller sektöründe bulunması gereken en temel unsurlar. Ancak, yapılacak üretim ve çeşitliliğine göre inanılmaz çeşitlilik ve makine parkurları bulunuyor. Sektörde o kadar çok çeşitli argüman var ki inanamazsınız.

Fırıncılık ürünleri üreten bir tesis kurmaya hazırlanan yatırımcılar; yapacakları teknoloji yatırımlarında sizce nelere dikkat etmeliler veya makine ve ekipman ihtiyaçlarını belirlerken neleri göz önünde bulundurmalılar?
Yeni bir tesis kurmaya hazırlanan yatırımcılar şu konulara dikkat etmeliler:
• Öncelikle çok iyi bir pazar araştırması yapılmalı. Üretmeyi düşündüğü ürünlerin çeşitliliğini ve tercih edilip edilmeyeceğini planlamalı,
• Kısa ve orta vadeli bir plan ile bütçe oluşturarak, gelişim gösterdiği takdirde gelecek dönemler için yüksek bütçe ve uzun vadeli planlara sahip olmalı,
• En az 3 çözüm ortağı ile temasa geçilmeli, çözüm ortaklarının know–how bilgileri, referansları gibi tüm detaylar profesyonel şekilde incelenmeli ve kiminle yola çıkılacağına karar vermeli,
• Kesinlikle ucuza kaçılmamalı. Kısa ve orta vadedeki yatırım ve tesis kurulumu, uzun vadede yapılacak yatırımın temelidir. Akıllı bir yatırımcı parça parça birleştirerek sonunda kusursuz bir tesis sahibi olur.
• Çözüm ortağının 7 gün 24 saat yanında olacağından emin olmalı. Yatırımcı ve çözüm ortağı güven – sadakat – şeffaflık üçlüsüne tam olarak uymalıdır.
• Makineden ürüne değil, üründen makineleşmeye doğru hareket edilmesi daha sağlıklı.

Ürettiğiniz makineleri ve üretim hatlarını hangi ülkelere ihraç ediyorsunuz? Buna bağlı olarak gelecek hedefleriniz nelerdir? Kurulduğunuz günden bugüne kaç anahtar teslim tesis kurdunuz?
Şuan doğrudan 28, dolaylı olarak toplam 41 ülkeye ihracat yapıyoruz. Antartika ve Kuzey Kutbu hariç dünyanın her kıtasında makinelerimiz aktif olarak hizmet veriyor. Gelecek hedeflerimiz arasında dünyada ilk 5 firma arasında yer almak bulunuyor. 2028 yılına kadar bunu gerçekleştireceğimize inanıyoruz. Kurulduğumuz günden bugüne 40’tan fazla anahtar teslimi fabrika kurduk. Günümüzde sektörde bildiğiniz tüm büyük markaların tamamının makine parkurlarında ürünlerimiz mevcut.

Ar-Ge faaliyetleriniz hakkında neler söyleyebilirsiniz? Şirketiniz Ar-Ge çalışmalarında hangi konulara odaklanıyor?
Ar-Ge, tüm yönetim ve çalışma arkadaşlarımız tarafından inandığımız bir sistem. Bünyemiz içinde 2500 m² alanda 12 mühendis ve teknik eleman ile hizmet veren Ar-Ge departmanı mevcut. Yıllık bütçemizin yüzde 14‘ünü Ar-Ge departmanımızın çalışmalarına ayırıyoruz. Burada, gerek mekanik gerek yazılım ve gerekse üretim hat ve sistemleri üzerinde yeni teknolojileri uyguluyor, yeni tasarımlar gerçekleştiriyoruz. Ayrıca yurtdışındaki gelişmeleri yakından takip ederek uygulamalarını sektörümüze uygun ve faydalı hale getirerek ülkemize katma değer sağlıyoruz. Haziran 2017’de Ar-Ge merkezi oluşturabilmek adına gerekli prosedürleri yerine getirdik ve Eylül 2017’de tescillenmiş olarak Karataş Ar-Ge Merkezi’ni resmi olarak ülkemize kazandıracağız.

Satış sonrası hizmetleriniz hakkında bilgi verir misiniz? Satış sonrası hizmetlerin önemi hakkında neler söyleyebilirsiniz?
Günümüzde firmaların tüketicilerin istek ve ihtiyaçlarına uygun ürünü planlayıp geliştirmesi, fiyatlandırması, tutundurması ve etkin dağıtım kanallarıyla kullanıma hazır hale getirmesi çabaları yeterli olmuyor. Çünkü günümüz müşterileri, satın almaya karar verdiğinde bilinçli bir şekilde bilgi topluyor, bu bilgilerle seçenekler üreterek bunlardan uygun olanını tercih ediyorlar. Bu nedenle, pazarlama sadece üretim öncesi ve sürecini, satış öncesi ve anını kapsamıyor. Pazarlama çabalarının satış sonrası da, satışın sürekliliğini sağlamak amacıyla devam etmesi gerekiyor. Dolayısıyla firmaların amaçlarına ulaşabilmeleri ve ayakta kalabilmeleri için bu değişime ayak uydurmaları gerekiyor.

Gelişen teknoloji ve küreselleşme sonucu birbirine benzeyen ürünler satış sonrası hizmeti zorunluluk haline getiriyor. Bu pazar koşularında firmaların amaçlarına ulaşabilmelerini ve ayakta kalabilmelerini sağlayan ise tüketicilerine sundukları satış sonrası hizmet aracılığıyla yarattıkları farklılıktır. Farklılık yaratan firmaların sağladığı en önemli rekabet avantajı ise müşteri sadakatidir.

Satış sonrası hizmetler, ürün kullanımı süresince ortaya çıkabilecek her türlü problemin tespitine ve çözümüne yönelik çabalardır. Satış sonrası hizmetler, satış işlemi tamamlandıktan sonra, satışın devamını sağlamak amacıyla satın alınan ürünün kurulumu, tamiri, bakımı, onarımı, iyileştirilmesi, garantisi, kullanımının gösterilmesi, yedek parçasının sağlanması ile tüketicinin eğitimi ve şikâyetleri ile ilgilenilmesi gibi faaliyetleri kapsıyor. Satış sonrası hizmet planını uygulamak için uygun bir strateji seçmek gerekiyor. Bu stratejinin temelinde kaliteli ve zamanında servis, güler yüzlü ve hoşgörülü yaklaşım, çözüme odaklı iletişim ve yedek parçaya erişebilme kolaylığı bulunuyor.

Günümüzde sektörümüzdeki firmaların birçoğu ürünlerini satabilmek için satış sonrası hizmetlerde müşterilerine sınırsız garanti ve vaatler veriyorlar. Sorun oluştuğunda ise sözlerini tutamıyor ve ürünlerinin arkasında duramıyorlar. Bu firmalar hem sektöre zarar veriyor hem de yok olmaya da mahkûmdur. Çünkü müşteriler yaşadıkları sıkıntıyı hep hatırlar ve bunu dilden dile herkese anlatır. Karataş Isı Mühendislik, kurumsal yapısı, profesyonel yaklaşımları ve disiplinli satış sonrası hizmetiyle sektörde liderliğini sürdürüyor ve her yeniliğe istekli yaklaşımıyla yapısını güçlendirerek, hizmetini yeni teknolojileriyle sürdürmeye devam edecek.

Kontrol edin

z.d.

SuperFresh, Turquality desteğiyle global pazarda büyüyecek

Türkiye’de dondurulmuş gıdanın lider şirketi Kerevitaş, SuperFresh markasıyla Turquality desteği almaya hak kazandı. Şirket, Turquality …