“Tüketicilerin bize dönüşleri çok olumlu”

Göksel AKSEL, Mina Glütensiz: “Tüketicilerin bize dönüşleri çok olumlu; ürünleri beğeniyorlar ve talepleri ile bizi çok güzel yönlendiriyorlar. Aramızda üretici-tüketici ilişkisinden öte, güvene dayanan bir duygu bağı var. Amacımız, kurumsal marketlerde hak ettiğimiz yeri alarak bu ürünleri herkese ulaştırabilmek. Yakın zamanda da bunu başarabileceğimizi düşünüyorum.”

GOKSEL

Glüten hassasiyeti, Çölyak hastalığı ve Fenilketonüri (PKU) gibi rahatsızlıkların hızla artması ve bu rahatsızlıklardan muzdarip kişilere glütensiz bir beslenme programı önerilmesi, glütensiz ürünlere yönelik talebin de hiç olmadığı kadar artmasına neden oldu. BBM Dergisi olarak biz de bu ay Mina Glütensiz Gıda Yönetim Kurulu Başkan Vekili Göksel Aksel’le bir araya geldik. Glütensiz ürünlerin varlığını ve değerini, özel eğitim kurumlarında çalışmaya başlayınca fark eden Aksel, bireysel ve toplumsal sorumluluk duyarak bu alanda üretim gerçekleştirmeye karar vermiş.

Ekmek, kurabiye, börek ve pasta gibi doğrudan tüketilmeye hazır gıdaların yanı sıra evde kullanıma yönelik un, nişasta, pirinç unu ve tarhana gibi ürünler de üreten Mina Glütensiz Gıda, bir yandan kurumsal mağazalardaki varlığını artırırken bir yandan da ihracat için de yeni adımlar atmaya başlayacak. Detayları Göksel Aksel’den alıyoruz…

Sayın Aksel, öncelikle Mina Glütensiz Gıda hakkında bize biraz bilgi verir misiniz? Mina Glütensiz, ne zaman kuruldu ve neler yapar?
Mina Glütensiz, Ocak 2014 tarihinde kuruldu. Glütensiz ve düşük proteinli ürünlerin üretiminin yanı sıra soğuk sıkım yağ işi yapıyoruz.

Glütensiz ürün çeşitliliğinizden bahseder misiniz? Bu ürünlerinizin öncelikli hedef kitlesini bireysel tüketiciler mi, fırıncılık sektörü mü oluşturuyor?
Ürünlerimizi iki farklı kategoride değerlendirebiliriz. Birincisi direk tüketilmeye hazır tatlı-tuzlu atıştırmalık kurabiyeler, ekmek çeşitleri, börek, pizza, tatlı ve pastalar; ikincisi ise yine tüketicinin evinde ürünü kendisinin yapması için hazırlanmış kek-börek-ekmek unları, kakao, nişasta, pudra şekeri, pirinç unu, erişte, tarhana gibi ürünler. Çok yakında iki çeşit pudingi de tüketicilerimizin beğenisine sunacağız.

Neden glütensiz ürünler? Türkiye’de glütensiz ürünler pazarı ne durumda? Bu ürünlere ne kadar talep var?
Glütensiz ürünlerin varlığını ve değerini, özel eğitim kurumlarında çalışmaya başlayıp ihtiyacı olan özel çocukları tanıyınca fark ettim. Bu ürünleri bulmakta ve dolayısıyla yeterli ve doğru beslenmede ciddi sorunlar yaşadıklarını gördüm. Otizm tanılı çocuklar ile bu beslenme çeşitlerini araştırırken Çölyak ve PKU tanısı almış bireylerin bu konuda daha kısıtlı olduklarını, ürün bulsalar dahi ihtiyaca yetecek çeşitliliği bulamadıklarını gözlemleyince bu konuda çalışmayı bireysel ve toplumsal bir sorumluluk olarak gördüm.

Ülkemizde bu tanıları almış birey sayısı yüzde 1’dir. Bununla birlikte tanısı olduğu halde kayıtlarda olmayan, farklı hastalıklar ile karıştırıldığı için sıkıntı yaşayıp ancak tanı almayanlar, çölyak olmadığı halde farklı nedenlerle glüten intoleransı gösteren bireyler düşünüldüğünde bu oran sanılanın aslında çok üzerindedir. Bütün bunların dışında sağlıklı ve dengeli beslenme alışkanlıklarında ortaya çıkan yeni akımlarda glütensiz beslenme bir alternatif olarak önerilmektedir.

Peki, Mina Glütensiz Gıda’nın Türkiye glütensiz ürünler pazarındaki payı ve yeri nedir? Kendinizi gelecek bu pazarda nerede görmek istiyorsunuz?
Türkiye glütensiz ürün pazarında şu an yüzde 10’luk bir dilimdeyiz. Oluşumumuz daha çok yeni. Tamamen tüketici ihtiyacını, kendi ülke damak tadımızı düşünerek, tüketiciden gelen geri dönüşümler sonucunda ürünlerimizi yenileyerek götürüyoruz çalışmalarımızı.

Tüketicilerin bize dönüşleri çok olumlu; ürünleri beğeniyorlar ve talepleri ile bizi çok güzel yönlendiriyorlar. Aramızda üretici-tüketici ilişkisinden öte, güvene dayanan bir duygu bağı var. Amacımız, kurumsal marketlerde hak ettiğimiz yeri alarak bu ürünleri herkese ulaştırabilmek. Yakın zamanda da bunu başarabileceğimizi düşünüyorum.

Yurtdışına ihracatınız ya da bununla ilgili bir hedefiniz var mı? Varsa biraz bu konuda bizi bilgilendir misiniz?
İhracat konusunda dışarıdan gelen talepler var. Bu çalışmayı daha ileri dönemlerde mutlaka yapmayı hedefliyorduk ancak gelen talepler doğrultusunda daha öne çekme durumumuz olabilir.

Çölyak ve Fenilketonüri (PKU) gibi hastalıklarla mücadele eden insanlar için glütensiz ürünlere ulaşmak bugüne kadar bir hayli zordu. Ancak son yıllarda sizin gibi bu hastalara yönelik ürün geliştiren firmaların sayısı da, ürün çeşitliliği de attı. Sizce bu gelişme yeterli mi? Glütensiz ürünlere daha rahat ve daha ekonomik bedellerle ulaşmak için neler yapılmalı?
Ürün çeşitliliği ve ulaşılabilirlik durumu hala tüketicilerin ihtiyacını karşılayacak boyutlara ulaşamamıştır. Üretim yapan firmalar kendi imkanları ile ürünlerini pazara tanıtmaya ve yaymaya çalışmaktadır. Ülkemizin, bu hastaların ihtiyacını bir sağlık sorunu olarak destekleyen, ihtiyaçlarını zorlanmadan karşılama ve bu konuda üretim yapan firmaları destekleme adına gerekli sağlık ve ticari destek politikası bulunmamaktadır. Dolayısıyla ürünlere ulaşmak zor ve diğer ürünlere oranla daha ağır bir maddi yük getirmektedir.

Ürün fiyatları hammadde fiyatlarından dolayı diğer ürünlere göre fazla. Bu konuda yapılacak düzenlemeler ile hammadde fiyatları düşer ve daha ulaşılması kolay hale gelirse bu olumlu bir şekilde fiyatlarımıza yansıyacaktır. Bu durum hem tüm üretici firmaların hem de tüketicilerin beklentisidir.

Glütensiz ürünler dışında üretimini gerçekleştirdiğiniz başka ürünler var mı? Varsa biraz firmanızın diğer çalışmalarından ve ürünlerinden bahseder misiniz?
Mina Glütensiz olarak üretim alanımızda başka bir ürüne yer vermemiz mümkün değil. Bu tüm firmalar için geçerlidir. Ancak yan kuruluşlarımızda soğuk sıkım yağ işi de yapmaktayız.

Bireysel tüketiciler ürünlerinize hangi kanallar üzerinden ulaşabiliyor?
Ürünlerimize en kolay ulaşım yolu internet üzerinden gerçekleşiyor. Siparişleri direk adreslere iletebiliyoruz. Ayrıca kurumsal ve bölgesel marketlerde de yer almaya başladık.

Yerel yönetimler toplumsal sorumluluk çalışmaları kapsamında Glütensiz Kafeler düzenliyorlar. Bu konuda Başta Bornova ve Karşıyaka Belediyeleri olmak üzere farklı illerin belediyelerinde ürünlerimiz yer alıyor.

Biraz da teknik altyapınızı ve üretim sisteminizi, kriterlerinizi öğrenmek istiyoruz. Firmanızın üretim tesisleri, kullandığınız teknolojiler, kapasiteniz ve üretim sertifikalarınız hakkında bizi biraz bilgilendirir misiniz?
Firmamızda her şeyden önce birinci el makineler kullanılması zorunluluğu var. Teknolojinin en son noktasında kullanabileceğimiz fırın, mikser, vb. ekipmana sahibiz. Ancak üretimimiz insan emeğine dayanan bir üretim olduğu için çalışan personele yaptığımız işin önemi ve incelikleri konusunda sürekli eğitim veriyoruz.

Yakın zamanda piyasaya sunduğunuz ya da sunacağınız yeni ürünleriniz var mı?
Yakın zamanda iki çeşit puding sunacağız tüketicimize. Tarhanamız da, çölyak ve PKU çeşitleriyle sunumda.

Son olarak gerek glütensiz ürünler pazarıyla ilgili neler eklemek istersiniz?
Glütensiz beslenmek zorunda kalan herkesin çok rahatlıkla ve makul fiyatlar ile bu ürünlere ulaşabilmesini istiyoruz.

Kontrol edin

m.a.g.

“Pes etmeyen karakterimiz ve üretim teknolojimiz bizi zirvelere taşıyor”

“Ülkemiz makarna sektöründe önemli mesafeler kat etti. Üretim ve hammadde gücü olarak İtalya ve diğer …