Ekmekçilikte uzman bir isim: FARMHAUS

Deniz OR, Farmhaus: “Ülkemiz için yeni sayılabilecek olan ekmekçilik un karışımları sektöründe on yedinci senesine giren Farmhaus bu konuda yenilikçilik ve öncülük anlayışıyla sektörün önemli firmalarından birisi olarak gelecekte de pazar payını yükselen bir ivmeyle arttırmayı planlıyor.”

FARMHAUS

BBM Dergisi bu ay 25 yılı aşkın bir süredir ekmekçilik alanında faaliyet gösteren Borsoy Gıda Sanayi ortağı ve Ziraat Mühendisi Deniz Or’u konuk ediyor. Firma olduğu Farmhaus markasıyla 35 farklı çeşit ekmek için hazır un karışımları ve hammaddeler üretiyor.

Son birkaç yıl içinde sağlıklı beslenmeye ve fonksiyonel gıdalara talebin arttığını belirten Deniz Or, Farmhaus markası ile sadece ekmekçilik ürünleri üzerine yoğunlaşıp en iyi, en kaliteli butik ürünleri üretmeyi ve alanında uzmanlaşmayı hedeflediklerini belirtiyor.

Deniz Or ile Farmhaus’ın fırıncılık sektöründeki yerini, ürün çeşitliliğini, hedeflerini ve teknik altyapılarını konuştuk. Detayları Or’dan alıyoruz…

Öncelikle Borsoy Gıda & Tarım Ürünleri Ticaret ve Sanayi Ltd. Şti. hakkında bize biraz bilgi verir misiniz? Borsoy Gıda, ne zaman kuruldu ve neler yapar?
Borsoy Gıda Sanayi olarak ekmekçilik alanında 1989 yılından bu yana faaliyet gösteren firmamız, hazır ekmek karışımları ve özel ekmekçilik ürünleri üretimiyle, İzmir’den yurt dışına ve ülke genelindeki otellere, unlu mamullere ve fırınlara yönelik hizmetini, 2001 yılından beri, kendi üretmiş olduğu, Farmhaus markalı ürünler ile sürdürüyor.

Firmanızın ürün çeşitliliğinden bahseder misiniz? Bu ürünlerinizin öncelikli hedef kitlesini bireysel tüketiciler mi, fırıncılık sektörü mü oluşturuyor?
Firmamız yaklaşık olarak 35 farklı çeşit ekmek için hazır un karışımları ve hammaddeler üretiyor, ayrıca her geçen gün ürün yelpazesini yeni ürünlerle genişletiyor. Farmhaus’un öncelikli hedefi fırınlar, unlu mamuller, butik, kaliteli ekmek üretmek isteyen işletmelerdir. Ancak son bir yıldır ev tipi ürünler ile bireysel tüketicilere yönelik ürünleri de piyasaya sunuyoruz.

Son yıllarda hızla gelişen ve değişen ekmekçiliğe paralel olarak, özellikle çeşit ekmekler konusunda bu ürünlere ne kadar talep var ve firma olarak sizin bu konudaki gelecek beklentiniz nedir?
Özellikle son iki-üç yıl içerisinde sağlıklı beslenmeye ve fonksiyonel gıdalara artan ilgiye paralel olarak taleplerde ciddi bir artış söz konu. Spor yapanlar ve formda kalmak isteyenler için geliştirdiğimiz fitness ekmeği karışımı ve karabuğday ekmeği karışımı son günlerde yoğun ilgi gören ürünlerimizin başında geliyor.

Peki, Borsoy Gıda’nın Türkiye hazır ekmek karışımları pazarındaki payı ve yeri nedir? Kendinizi gelecek bu pazarda nerede görmek istiyorsunuz?
Ülkemiz için yeni sayılabilecek olan ekmekçilik un karışımları sektöründe on yedinci senesine giren Farmhaus bu konuda yenilikçilik ve öncülük anlayışıyla sektörün önemli firmalarından birisi olarak gelecekte de pazar payını yükselen bir ivmeyle arttırmayı planlıyor.

Yurtdışına ihracatınız ya da bununla ilgili bir hedefiniz var mı? Varsa biraz bu konuda bizi bilgilendir misiniz?
Yurtdışında fuarlara katılarak ürünlerini tanıtan firmamız yaklaşık 6 yıldır ürünlerini yurtdışına da göndererek ihracatımıza katkıda bulunuyor ve her geçen yıl ihracatını arttırıyor.

Firmanızın diğer çalışmalarından ve ürünlerinden bahseder misiniz?
Farmhaus olarak çizdiğimiz yolda, sadece ekmekçilik ürünleri üzerine yoğunlaşıp en iyi, en kaliteli, butik ürünleri üretmek ve alanında uzmanlaşmayı hedefliyoruz.

Borsoy Gıda’nın ürettiği ürünlere tüketiciler nerelerden ulaşabilir?
Firmamız bireysel tüketicilere ulusal marketlerde ulaşıyor.

Biraz da teknik altyapınız, üretim sistemleriniz konusunda bilgi alabilir miyiz?
Ülkemizde çeşit ekmeklere olan ilginin hızla artmasıyla birlikte üretim kapasitesini arttıran firmamız gelecek ay son sistem olarak el değmeden üretim gerçekleştirecek yeni makine parkuru ile kalitesini daha da artıracak, ISO2200 kalite güvence sistemi ile üretilen ürünlerimiz koşulsuz müşteri memnuniyeti anlayışı ile müşterilerine ulaştırılıyor.

Yakın zamanda piyasaya sunduğunuz ya da sunacağınız yeni ekmek karışımı ya da başka ürün var mı?
Üzerinde çalıştığımız yeni ürünlerimizden prebiyotik ekmek karışımı özellikle yoğun ilgi göreceğini düşündüğümüz ürünlerin başında geliyor.

Son olarak gerek Türkiye ekmek, fırıncılık ürünleri pazarı gerekse firmanızın hedefiyle ilgili neler eklemek istersiniz?
Türkiye ekmek pazarının gelişmesi için özellikle eğitim konusuna büyük bir hassasiyet ile yaklaşılmalıdır. Genç fırıncıların yetişmesi ve mesleklerini sevmeleri için ekmekçilik okullarının açılması gerekiyor. Ben şahsen ekmekçilik dersi veren okullara derneklere gidip bizzat derslere giriyorum, ekmekçilik ile ilgili panellere konuşmacı olarak katılmaya, destek vermeye çalışıyorum. Kişi başına ekmek tüketiminde dünya lideri olan ülkemizde çok büyük bir potansiyel olduğunu görüyorum ve geleceğe büyük umutla bakıyorum.

Kontrol edin

mehme nuri er

AR-GE ile rakiplerimize fark attık, ihracatla büyüyeceğiz

“İhracat bizim için çok önemli. Dışarıdaki para ülke ve bizim için çok kıymetli. Bizim sloganımız …