GÜÇLÜ AR-GE EKİBİ VE TECRÜBE: NEFAMAK

Necmettin DUMAN, Nefamak: “Dünyada ve Türkiye’de bisküvi ve gofret pazarı, nüfus artışına paralel olarak büyüyor. Avrupa gibi pazarlar spesiyal ürünleri tercih ederken, Asya ve Afrika gibi pazarlar ise geleneksel bisküvi ve gofretle yeni tanışıyorlar. Bu yüzden bir yandan geleneksel projelerimiz devam ederken öte yandan spesiyal ürün imalatında kullanılacak makine AR-GE’lerine imza atıyoruz.”

NEFAMAK

Nefamak, 30 yıla yakın süredir Karaman Organize Sanayi’de krema ve çikolata soğutma tünelleri üretiyor, fırıncılık endüstrisi için ürün besleme ve paketleme sistemleri konusunda akıllı çözümler sunuyor. Dünyada ve Türkiye’de bisküvi ve gofret pazarının, nüfus artışına paralel olarak büyüdüğünü dile getiren Nefamak Yönetim Kurulu Başkanı Necmettin Duman, Rusya ve Türk Cumhuriyetleri, Fas, Cezayir gibi Kuzey Afrika ülkeleri, Hindistan, Bangladeş gibi Orta Asya ülkeleri başta olmak üzere 40 farklı ülkeye ihracat yaptıklarının altını çiziyor.

Necmettin Duman ile Nefamak’ın ürettiği ürün gruplarınına, pazardaki konumuna ve genel hatlarıyla gofret üretimine dair bir söyleşi gerçekleştirdik. Detayları Duman’dan alıyoruz.

Necmettin Bey, öncelikle Nefamak’dan bahseder misiniz? Firmanızın kuruluşunu ve bugünlere geliş sürecini bizimle paylaşır mısınız?
Karaman’da Mehmet Duman tarafından temelleri atılan şirketimiz, 1974 yılında gofret sektörünün makine ihtiyaçlarına cevap verebilmek amacıyla imalata başladı. 1989 yılından itibaren de Karaman Organize Sanayi Bölgesi’nde faaliyetlerimizi sürdürmekteyiz. 14 bin m2’si kapalı olmak üzere toplam 20 bin m2’lik bir alana sahibiz. 14’ü mühendis, 26’sı tekniker ve teknisyen olmak üzere toplam 113 personelimiz faal olarak çalışmaktadır. Makinelerimizi oluşturan tüm parçalar CNC 5-eksen yatay ve dik işleme tezgahlarında, CNC 3-eksen dik işleme tezgahlarında, CNC torna, CNC profil taşlamada ve lazer kesim tezgahlarında hassas olarak üretilmektedir.

Daha çok gofret hatları, un-hamur otomasyonu, gofret pişirme fırını, gofret kesme makineleri üretiminde Türkiye’de tanınan bir firmasınız. Bunlar dışınsa müşteriye özel çözümler de sunuyor musunuz? Sunduğunuz çözümlerle ilgili neler söyleyebilirsiniz? Sizce makinelerinizi, rakip firmaların ürünlerinden ayıran özellikler nelerdir?
Gofret üretim hatlarının yanı sıra özellikle hamur, krema ve çikolata mutfak gruplarını imal etmekteyiz. Sektörün ihtiyacı olan krema ve çikolata soğutma tünellerini üretiyoruz. Fırıncılık endüstrisinin vazgeçilmezi olan ürün besleme ve paketleme sistemleri konusunda akıllı çözümler sunmaktayız. Fabrikamızın lokasyon olarak Karaman’da olması müşterilerimizi ve taleplerini inceleme olanağı sunduğundan, kullanıcıya direkt problem çözme odaklı makine sunmamızı sağlamaktadır.

Nefamak olarak pazara sürdüğünüz ya da süreceğiniz yeni bir teknoloji, makine var mı? Varsa yeni teknolojiniz, makineniz hakkında bilgi verir misiniz?
Nefamak olarak güçlü AR-GE ekibimiz ve tecrübemizle pazara, kapasitesi yüksek yeni nesil gofret hatlarının yanı sıra krema, çikolata soğutma tünelleri ve otomatik beslemeli yatay paketleme makinelerini sürekli geliştirerek sunmaktayız. Tübitak projesi kapsamında yerli üretim gofret pişirme fırını olarak Türkiye’de en yüksek kapasiteli (350x700mm ebatlı,112 kalıplı) pişirme fırınını üretiyoruz. Bize bu fırını üretme imkânını tecrübemiz, üretim teknolojimiz ve gofret tesisinin içerdiği tüm makineleri üretebilme yeteneğimiz sunmaktadır.

Dünyada ve Türkiye’de bisküvi, gofret pazarını nasıl buluyorsunuz? Gofret ve bisküvi pazarındaki yeni trendler nelerdir?
Dünyada ve Türkiye’de bisküvi ve gofret pazarı, nüfus artışına paralel olarak büyüyor. Avrupa gibi pazarlar spesiyal ürünleri tercih ederken, Asya ve Afrika gibi pazarlar ise geleneksel bisküvi ve gofret ile yeni tanışıyorlar. Bu yüzden bir yandan geleneksel projelerimiz devam ederken öte yandan spesiyal ürün imalatında kullanılacak makine AR-GE’lerine imza atıyoruz.

Gofret üretim fabrikalarının vazgeçilmez sistemleri ve makineleri nelerdir?
Gofret üretim fabrikalarının vazgeçilmez ekipmanları; gofret hamurunu hazırlayan mutfak grubu, gofretin içindeki kremayı hazırlayan mutfak grubu, çikolata kaplamalı ürünlere yönelik çikolata mutfak gruplarıdır. Zira, bunlar ürünün kalitesine direkt etki eden oldukça önemli sistemlerdir. Bunun yanı sıra gofret pişiren endüstriyel fırınlar ile ileri teknolojiye sahip çikolata kaplama makineleri, üretim tesisinin adeta kalbi sayılmaktadır. Elbette ki, nihai ürünün minimum fire ile tüketiciyle buluşmasını sağlayan doğru seçilmiş besleme ve paketleme makineleri de oldukça önemli sistemlerdir.

Biraz da bir gofret üretim hattını oluşturan birimler ve bu birimdeki işlemler hakkında bilgi verir misiniz?
Kaplamasız ve kaplamalı gofret üretiminin aşamalarını sıralayacak olursak;

• Hamur hazırlama

• Gofret yaprağını pişirme ve soğutma

• Gofretin içindeki kremayı hazırlama

• Katlı gofret bloğunu hazırlama

• Çok katlı gofret bloğunu soğutma ve dilimleme

• Kaplamasız gofreti paketleme

• Kaplama amaçlı çikolatayı hazırlama

• Gofret dilimlerini çikolata ile kaplama

• Çikolata kaplı gofret dilimini soğutma

• Kaplamalı gofret dilimlerini yüksek kapasitelerde paketleyebilmek amacıyla besleme sistemlerinden geçirme ve paketleme.

Gofret, bisküvi ve kek gibi unlu mamullerde, üreticilerin teknolojiyle ilgili beklentileri neler? Sizce bu ürünlerin üretimindeki kritik faktörler nelerdir?
Gofret, kek, bisküvi gibi unlu mamullerde, üreticinin beklentilerini sıralayacak olursak;

1. Uzun ömürlü ve kolay bakım gerektiren makineler

2. Kolay opere edilebilir makineler

3. Yüksek kapasitede ve verimli çalışabilen makineler

4. Üretim kayıplarını minimize eden makine ve sistemler

5. Gıdaya uygun ve hijyenik makineler

6. İş ve işçi güvenliğine sahip makineler

7. Düşük amortismanlı makineler

Bir gofret üretim fabrikası kurmaya hazırlanan yatırımcılar; yapacakları teknoloji yatırımlarında sizce nelere dikkat etmeliler veya makine ve ekipman ihtiyaçlarını belirlerken neleri göz önünde bulundurmalılar?
Pazar talebini belirlemiş bir yatırımcı için hedef üretim kapasitesini karşılayacak bir gofret tesisini tercih etmek doğru bir yatırım olacaktır. Amortisman süresi boyunca üretilecek ürünün pazarda sürdürülebilirliği iyi analiz edilmiş olmalıdır. Ama günümüz şartlarında müşteri talepleri çok değişken olduğundan dolayı hiçbir ürünün pazardaki sürdürülebilirlik süresi net olarak belirlenemez. Bu misyonda yatırımı yapılacak gofret hattının düşük maliyetli ürünleri de üretebilecek esnekliğe sahip olması önem teşkil eder. Örneğin pazarda klasik gofret dediğimiz tek renk dolgulu bir ürünü yapabilecek bir hat yatırımını yapmak yerine, iki renk dolgu yapabilen, krema arasına fındık gibi granül malzemelerinin de kullanıldığı ekipmana sahip bir gofret tesisi yatırımını yapmak, farklı pazar taleplerine cevap verecek bir esneklik kazandıracaktır.

Ürettiğiniz makineleri ve üretim hatlarını hangi ülkelere ihraç ediyorsunuz? Buna bağlı olarak gelecek hedefleriniz nelerdir?
Rusya ve Türk Cumhuriyetleri, Fas, Cezayir gibi Kuzey Afrika ülkeleri, Hindistan, Bangladeş gibi Orta Asya ülkeleri başta olmak üzere 40 farklı ülkeye ihracat yapmaktayız. İhracat hedeflerimiz ise mevcut pazarlarımıza yönelik ihracat hacmimizi artırmaktır. Bunun yanı sıra Orta Afrika ve Güney Amerika pazarlarına girmek de hedeflerimiz arasında.

Kontrol edin

enerji2

Fırıncılık, Makarna ve Bisküvi Tesislerinde Enerji Tasarrufu ve Verimlilik

Sanayide enerji verimliliği rekabet gücü açısından çok önemlidir. Ancak enerji verimliliği çalışmaları salt enerji tüketim …